Genel YemeklerOdaTV Yazıları

Bu Tavuk Kanatlarının Tadına Bakmadan Geçip Gitmeyin – Salt Chicken – Beşiktaş

Küresel restoran zincirleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayıldı. Özellikle son otuz yılda hızlı yemek (fast food) tarzı restoranlar ile tanışmayanımız ya da bu restoranları bilmeyenimizin sayısı azdır. Bu restoranlar kimdir ve bize sundukları yemekler nelerdir diyecek olursak; form olarak özel tasarlanmış ekmek arası köfteler (burgerler), baharatlı kıtır tavuk kanatları, sosisli sandviçler, pizzalar diye sıralayabiliriz. Yani kısacası telefonlarınızın emoji klavyelerinde yemek kategorisinde görebileceğiniz yemeklerin birçoğu…

Salt Chicken – Beşiktaş

Bu küresel zincir restoranlar zaman içerisinde hepimizde küresel anlamda bir damak tadı, hasılı yemek anlayışı açısından bir genel teamül oluşturdu. Orta ve dar gelirliler için hem ucuz hem de hızlı yemeğe ulaşmak tam da zamanın ruhuna uygundu. Böylece bir lezzete ve bu lezzetin sunulduğu çatıya (marka) aşinâ hale gelirken dünyanın herhangi bir ülkesinde de benzer bir lezzete ulaşabilmenin keyfini yaşıyorduk.

Lakin devir değişti. COVID-19 ortaya çıkmazdan evvel Türkiye’de bu global lezzetlerin yerel yorumlar ile çeşnilendirilmiş restoran konseptleri ortaya çıkmaya başladı. Hatta ilk olarak “Yeni Nesil Hamburgerciler” ile tanıştık. Sonra global markalara karşı yerel pizzacılarla… Fakat bu yeni restoranlar birebir küresel restoran zincirlerini kopyalamıyor, aksine hizmeti, lezzeti ve gramajı farklılaştırıp çıtayı da bir tık yukarı taşıyorlardı. Bu konsepte de “fast food” değil, “fast casual” ismini verdiler. Böylece daha kaliteli malzemelerle daha kişiselleştirilebilir ürünler sunmaya başladılar. Menülerine kelimenin tam anlamıyla “gusto” eklediler.

Salt Chicken – Acılı Buffalo Kanatları

SALT FRIED CHICKEN

Hamburgeri, pizzasıydı derken ülkemizde sevilerek yenen tavuk kanatlarına neden böyle bir yorum gelmiyor ki diye düşündüğüm bir günde Beşiktaş Akaretler’deki “Salt Fried Chicken” ile tanıştım. Şubat ayıydı ve pandemi öncesiydi. Mekanın tavuk burgerlerinden tutun da kanatlarına kadar yediğim tüm yemeklerinden çok memnun kaldım. Araya salgın girince tekrar gitmek de ancak geçen hafta nasip oldu. Amerika’da yediğim acılı/ekşili tavuk kanatlarının (Buffalo Wings) Türkiye’de en başarılı yorumunu Salt’ta bulduğum için geçtiğimiz hafta bu kanatların aşkı ile uyanıp yine bu kanatların sevdasına Beşiktaş’a doğru yola koyuldum. 

Salt Chicken Burning Man Burger

SALT FRIED CHICKEN’I FARKLI KILAN NE

Hepsi mutfak eğitimli olan genç kuruculara “Salt”ı kurma amaçlarını sorduğumda tam da yukarıda yazdığım şekilde düşündüklerini söylediler. Yani zaten kova tavuğa, tavuk kanatlarına aşina olan halkımızı birkaç tık daha lezzetli bir ürünle tanıştırmak. Okulda öğrendikleri reçetelerle bu tavuklara özel soslar hazırlamak, çıtayı biraz daha yukarı taşımak, insanları daha lezzetli tavuk ürünleri ile buluşturmak, uygun fiyatlı ama farklı dokunuşlu kaliteli menüler ortaya koymak, dana etinin pahalı ve tavuğun nispeten daha ucuz bir ürün olması sebebiyle daha çok insana ulaşabilmek ve bu işin devlerine bu işin nasıl daha iyi olabileceğini göstermek.

İşte sırf bu yüzden gençlerimizi seviyorum… 

Girişimciliklerini seviyorum, olayı ele alış biçimlerini, yorumlarını seviyorum. Aldığı eğitimleri katma değerli hale getirip, farklı ve dinamik enerjileri ile dönüştürmelerini seviyorum. 

Salt Chicken Special

Demem o ki;

“Salt Fried Chicken” tek şube… Ben Piri Piri soslu “Burning Man Burger”lerini, dinamit soslu “Salt Special Chicken”larını ve elbette acılı “Buffalo Kanat”larını beğeniyorum.

Siz tavuk yemeyi sever misiniz bilmem ama eğer dükkanlarının önünden geçecek olursanız, yemeseniz bile selam edin. Neler yaptıklarını sorun. Heyecanlarını görün. 

Restoranlar için, özellikle yeni girişimci restoranlar için çok zorlu zamanlardayız. 

Destek olup, gençlere şevklendirici bir iki kelime söylemek boynumuzun borcu.

Bu onlara ve gelecekte yapacakları daha iyi işlere fazlasıyla yetip de artacaktır.

Ne demişler, marifet iltifata tabiidir.

Salih Seçkin Sevinç

Tüm Oda TV Yazıları İçin Tıklayınız.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir