Ana Sayfa YEMEK TARİFLERİ Yardımcı Tarifler Balık Nasıl Temizlenir?

Balık Nasıl Temizlenir?

1201
0
Paylaş

Balık Nasıl Temizlenir?

Her işte olduğu gibi balık temizlemenin de incelikleri var. Okullarda balık konusunda öğretilen en temek konulardan biri de balık temizleme. Aslında temelde olayı büyük balık temizleme ya da küçük balık temizleme olarak ele alcağımızı düşünebilirsiniz ama teknik olarak bütün balıkların temizlenmesi “Pulsuz Balıkların Temizlenmesi” ve “Pullu Balıkların Temizlenmesi” diye ikiye ayrılır.

Pulsuz Balıkların Temizlenmesi

Palamut, uskumru gibi pulsuz balıkları temizlemek için, balık başı öne, kuyruk kısmı alta gelmek üzere tahta üzerine konur. Karnının alt tarafında küçük bir deliğe (anüs) bıçağın ucu sokularak karın boşluğu kesilir ve balığın içi boşaltılır. Sonra solungaçları baş ve işaret parmağıyla tutularak çıkarılıp atılır.

Bol suyla yıkanıp içlerindeki siyah zarlar ve kanlar tamamen giderilir. Sonra bir süzgece çıkarılarak suyu süzülür. İstenirse bütün, istenirse birer kişilik parçalara kesilerek tuzlanır.

[wdi_feed id=”1"]

Pullu Balıkların Temizlenmesi

Levrek, kefal, barbunya gibi balıkların önce pullarının derilerinden çıkarılması gerekmektedir. Balıklar önce soğuk suyun altında 5-10 dakika tutulup yıkanır. Bu sayede pulları etrafa sıçramaz ve daha kolayca çıkar.

Sudan çıkırılan balıkları kuyruğundan so elle tutup fazla keskin olmayan bir bıçağı da sağ ele alıp, kuyruktan başa doğru ve bıçağı yan tutmak suretiyle pullar kazınır. Böylece balığın derisine el sürüldüğü zaman pürtüğe rastlanmıyorsa, bütü pullar temizlenmiş demektir.

Sonra tıpkı pulsuz balıkların temizlenmesi gibi aynı işlem uygulanır. İlgili videoyu aşağıdan da bulabilirsiniz.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here