Genel Yemekler

Bisküvi, Peksimet, Gevrek Kurabiye Gerçeği

Hepsini ayrı ayrı da inceleriz ama öncelikle size bu birbirine akraba yiyeceklerin tarihi ve aralarındaki bağlar hakkında şaşırtıcı bilgiler vermek istedik. Şu çağda çayın yanına bolca meze ettiğimiz, ikramların vazgeçilmezi olan bu mübareklerin bakınız nasıl bir tarihleri var, hayatımıza nasıl girmişler, dahası dilimizdeki en doğru kullanımı nedir?

Peksimet

Mesela peksimeti peksimet yapan şey aslında savaşlardır. Eski Yunan’da “paksimodi” -peksimet- iki kez pişirilmiş asker ekmeğine verilen isimdi. En kadim olan da zaten “Peksimet” lafzıdır. İ.Ö. 3 yüzyılda Roma’da şarapla yeniden ısıtılarak yenen ekmeklere, “İki kez pişirilmiş / yani çifte kavrulmuş” anlamına gelen “panis bis coctum” ya da “biscocotus” denirdi.

Eski gemiciler ise uzun deniz seferlerinde ekmekleri bozulmasın ve daha uzun süre dayansın diye fırına verirlerdi.

Bisküvit ve Kurabiye

Fransızca “biscuit” -iki kez pişirilmiş- sözcüğü bu eski gemicilerin deniz seferleri sonrasında ortaya çıkmış bir kelimedir. Amerikalılar bizim bildiğimiz bisküviye doğrudan “cookie” -kurabiye- derler. İngilizler ise yumuşak olanlarına “cookie” derken sert olanlarına “biscuit” derler.

Gevrek

Bizim dilimizde ve kültürümüzde ise buna karşılık gelecek şekilde “peksimet” ya da en doğru kullanımıyla “gevrek” sözcüğü kullanılmaktadır.

Aslında bisküvi yabancı kökenli bir kelime olup dilimize bir türlü oturamamıştır. Bisküvi için “bisküit”, “bisküvit”, “püskevit” ya da “Püssküüüt” gibi seslenmeler mevcuttur.

Bu yüzden bütün bu grup yiyecekler için “Gevrek” “Bkz, başarılı kullanım: Gevrekandginger.com” kelimesini kullanmamız en doğrusudur. Yok ben illa kadim dilden gideceğim derseniz “Peksimet” üzerinden ilerleyin ama ne olur “Bissküü” kelimesine takılmayın :)

Afiyet olsun!

*Peksimet, bisküvi, kurabiye ve gevrek hakkında ekleyeceğiniz bilgiler olursa yorum kısmına kıymetli görüşlerinizi bekleriz.

Foto Credit: “Zwieback-1” by No machine readable author provided. Rainer Zenz assumed (based on copyright claims). – No machine readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims).. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zwieback-1.jpg#/media/File:Zwieback-1.jpg


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir