Genel Yemekler

Girit Ezme Nedir?

Girit ezme eğer doğru versiyonuna rastlarsanız hayatınızda yiyip yiyebileceğiniz en güzel rakı mezesidir. Piyasada bir sürü tarif veren olsa da içlerinde doğru yorumu bulabilmek için önce doğru malzemeye ulaşmanız gerekmektedir.

Mesela Girit ezme öyle her peynirden olmaz. Tariflere bakmayın siz! Lor peynirinden girit ezme olmaz mesela. Girit Ezme’de ayrıca antep fıstığı da olmaz. İnsanların fantezilerini anlıyoruz ama siz “Her Giritlinin yoğurt yiyişi farklıdır!” diye bir atasözü duydunuz mu hiç?

Girit dediğin Yunanistan’ın en büyük adasıdır. Aklı başında biri lor peynirinin ve Antep fıstığının bu adada ne aradığını söyleyebilir mi acaba?

Efendim, Girit Ezme “Ezine peyniri” gibi oldukça kaliteli ve yağlı/tuzlu bir beyaz peynir ile yapılır öncelikle. Sonrasında içindeki ikinci vurucu silah ise sarımsaktır. Ne kadar bol sarımsak o kadar baş döndürücü olur. Üçüncü olarak da akışkanlığı ve ezme işlemini kolaylaştıracak kadar en iyisinden zeytin yağı koymalısınız. Ayrıca içine dördüncü olarak da kekik eklemelisiniz. (Zaten sabah kahvaltılarında beyaz peynir, zeytinyağı ve kekik kombini hazırlayan beyaz yakalılar olayı anlamışlardır) Peynir parçaları tamamen ortadan kalkmadan ezdiğiniz bu karışımın üzerine de dökmeli ve öyle servis yapmalısınız.  İlla ceviz ve fıstık isteyen elzem miktarda kullansın ve ağıza “tak tak” ceviz ve fıstık taneleri gelmesin lütfen.

En iyi versiyonunu biz bugüne kadar Bozcaada’da Vahit’in Yeri‘inde yedik. Başka nerede bulup yediysek hepsi hüsrandı. Bu kadar basit bir mezeyi bu kadar basit olduğu için süsleyip püsleyip hilkat garibesi haline dönüştürenler utansın. Ne diyelim ki başka? Yine de biz gerçekleri yazalım da belki gerçekten ilgili birilerinin dikkatini çeker.

Her şeyin içine ceviz, fıstık girecek diye bir şey yok. Lütfen Antep fıstığını ve Girit Ezme’nin diğer içine atmak istediğiniz yemişlerinizi ayrı yiyiniz! Salçayı da fırında salçalı köfte yaparken kullanınız.

Bu Girit Ezme’yi daha sonra rakının yanında, kız arkadaşınızın yanında, kızarmış ekmeğin üstüne sürerek, kola ile, çay ile her türlü yersiniz. Yalnız eğer rakı mezesi yapacaksanız, hazırlarken karışıma bir kapak da rakı ilave edin bakalım. Masanızın cazibesinin nasıl arttığını ve “Ne kadar özlemişim şu mereti! Burnuma kokusu geldi bak şimdi” gibi sözlerin havada uçuştuğunu gözlemleyeceksiniz.

Dediğimiz şekilde yapanlar aşağıda yorum bıraksın. (lütfen)

Teşekkür ederiz!

*Girit Ezme hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Foto: Tatliyemektarifleri.com

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

12 thoughts on “Girit Ezme Nedir?

 • Güngör

  Gökçeada merkezde AVLU meyhanede aynı lezzeti bulabilirsiniz…

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   Teşekkürler…

   Yanıtla
 • Meltem

  Cundada Bartelemous usta! Oglunun yaptigi da guzel ama ustasindan yemek bi baska!

  Yanıtla
 • Fotoğraftaki biraz daha farklı malzemeler ile yapılmış gibi. Renk farkı var. :)

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   hocam ışıktan o ışıktan :)
   bir de ben salçalı severim. hahaha

   Yanıtla
 • Hülya

  Girit mutfaginda Girit Ezmesi diye birsey yoktur. Bunca yillik Giritli bir anneannenin torunu olarak ne duydum ne de gordum anneanemden. Sevgiler.

  Yanıtla
  • Alan Ozkan

   Tabii ki vardir. Anneanneniz bilmiyormus belli ki !! Oradaki ismi de Ktipiti ya da Tirokafteri dir.

   Yanıtla
   • safa

    Tirokafteri çok acı biber kullanılarak yapılır. Ktipiti de.

    Girit ezmesi vardır yoktur tartışmasına girmeyeceğim ancak bu iki mezenin girit ezmesi ile alakası yoktur.

    Sevgiler

    Yanıtla
 • ece

  Bodrum Gümbette olan işletmemiz Taş plak meyhanesin de de yapıyoruz ve bizde iddialiyız..

  Yanıtla
 • Erdal özkan

  Arkadaslar girit ezmesi, keçi peyniri, ve ezine peyniri ilekarıştırılarak yapılır,önce kalıp peynirler suda fazla tuzu alınır. içine sarımsak, kekik, pul biber bol zeytinyağ ve ceviz vardır, aslıda budur birde servis edilirken üstüne az miktarda taze nane serpilir.

  Yanıtla
 • Maviş

  Aklı başında biri lor peynirinin ne aradığını söyleyebilir mi mi? Girit’in meşhur mizithra peynirinden haberiniz var mı sizin?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir