Genel Yemekler

Fırında Balık Pişirmenin Püf Noktaları ve Pişirme Çeşitleri

Balık, ister kızartma, ister buğulama, ister ızgara, ister haşlama, isterse fırında pişirme yöntemiyle pişsin, yine de her haliyle kabulümüzdür. Çünkü biliriz ki balık her haliyle ayrı bir lezzette, ayrı bir güzelliktedir. Yine de çoğumuz balığı kokusundan dolayı evde pişirmeyi tercih etmeyiz.

İlla ki evde pişecekse en az koku ve duman yaymayacak yöntem olan fırında pişirme yöntemini tercih ederiz. Aynı zamanda zahmetsiz bir pişirme yöntemi olan fırında pişirme yöntemi, doğru şekilde yapılmadığında balığın lezzetini yok etmektedir.

Peki lezzetini kaybetmeden fırında nasıl balık pişirebiliriz? İşte cevabı:

Fırında Balık Pişirmenin Püf Noktaları:

  • Öncelikle fırın yeterince ısınmadan, balığı fırına koymamalısınız.
  • Balığın fırında en ideal pişme ısısı 160-250 derece arasıdır.
  • Fırınınızın teknik özelliklerini göz önünde bulundurarak pişirme süresini doğru ayarlamalısınız.
  • Balığınızı pişireceğiniz yemek tarifinizde süt, yumurta veya peynir gibi malzemeler varsa daha düşük sıcaklıkta pişirmeniz, bu tarz ürünlerin kesilmesini önler.
  • Fırınların en üst tarafı aşağıya göre daha sıcaktır. Bu nedenle fırınınızın büyüklüğüne göre balığınızı yerleştireceğiniz kademenizi iyi ayarlamalısınız.
  • Yemek tarifinizde yeşillik varsa, fırınınızı kapatmaya yakın yemeğe eklemelisiniz. Çünkü yeşillikler ısı gördükçe aromasını ve formunu kaybeder.
  • Yermeğinizin tadının bozulmaması ve kendi buharında pişmesi için fırın kapağını çok sık açmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Fırın içindeki ısı sirkülasyonu açısından fırınınızı fazla doldurmamalısınız.

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra lezzetli bir fırında balık yemeği yapabilirsiniz. Tabii hangi çeşitte pişireceğinize karar vermeniz de şart.

Fırında Pişirme Çeşitleri

Fırın Tepsisinde Pişirme

tepside-balik

Az sıvı ile malzemelerin fırın tepsisinde pişirilmesi yöntemidir.

Kağıtta Pişirme

kagitta-balik

Balığın tüm malzemelerle birlikte yağlı kağıda sarılarak yapıldığı pişirme yöntemidir. Tüm malzemeler  kağıda sarıldıktan sonra yanları kıvırılarak kapatılır ve balığın kendi buğusunda pişmesi sağlanır.

Tel Izgarada Pişirme

firin-izgara-balik

Fırın ızgara teline dizilen balıkların, fırının üst kısmına yakın bir konuma yerleştirilerek pişirilmesi yöntemidir. Balıkların ızgara teline yapışmaması için önceden ızgara telini yağlamalısınız.

Güveçte Pişirme

guvec-balik

Balığın toprak kaba konularak pişirilmesi yöntemidir. Güveçte pişirme yaparken balık harici malzemeler balığın altına ve üstüne yerleştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir