Genel Yemekler

Mutfakta Kullanılan Bıçak Çeşitleri

Profesyonel şeflerin mutfaklarında her iş için ayrı bir bıçak vardır; ancak kesme, dilimleme ve doğrama işlemlerinin çoğu birkaç bıçakla yapılır. Aslında iyi bir aşçı tek bir bıçakla birçok kesim işini ayna anda yapabilmeyi tercih eder. O yüzden aşçıların şahsi bıçakları kutsaldır.

Ama yine de bir restoran mutfağında bazı bıçaklar demirbaş olmak zorunda. İşte bu bıçakları sizler için derledik…

Paring Knife (Soyma Bıçağı)

Ağız kısmı 5-10 cm uzunluğunda olan çok amaçlı bir soyma bıçağıdır. Sebze ve meyve soymak, doğramak için kullanılır. Küçük olduğu için diğer bıçaklara göre daha iyi kontrol sağlamanızda yardımcı olur.

Carving Knife (Et Bıçağı)

Ağız kısmı 20-38 cm olup kümes hayvanları, kızartmalar, jambon ve diğer büyük pişmiş etleri ince kesmek ve dilimlemek için kullanılır.

Chef’s Knife (Şef Bıçağı)

Ağız kısmı 22-35 cm olan geleneksel bir bıçaktır. Aynı zamanda Fransız bıçağı da denir. Doğramak, dilimlemek, küp kesmek ve et kıymak için kullanılan çok fonksiyonel bir bıçaktır.

Boning Knife (Sıyırma Bıçağı)

Ağız kısmı 12-20 cm uzunluğunda olup sağlam, bükülmez bir yapıya sahiptir. Eti karkastan ayırmak, kemikli tavuk dilimlemek, büfe için kemiksiz etlere sanatsal şekiller vermek için kullanılır.

Bread Knife (Ekmek Bıçağı)

Ağız kısmı 30-35 cm uzunluğundadır. Tırtıklı ağzı sayesinde ekmek, kek, pandispanya ve sandviç gibi keserken ezilip dağılabilecek unlu mamülleri ezilmeden, dağılmadan kesmeye yarar.

Cleaver (Satır)

Ağız kısmı 15 cm civarında ağır bir bıçaktır. Eti kemiği ile birlikte kesebilmeyi sağlar.

*Kullandığınız Bıçak çeşitleri hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

3 thoughts on “Mutfakta Kullanılan Bıçak Çeşitleri

 • Sego Alfredo

  Yağız Öztürk aşağıdaki yorumu Facebook’ta yazdı:

  Boning aslında özellikle sert değil yumuşak olur, kemik ile et arasına rahatça girmek için ve geleneksel şekli bu değil. Carving de geleneksel şekli bu değil. Cleaver ise sadece eti kemik ile parçalamaya değil, büyük olduğu ve hareketi azalttığı için uzun zaman alacak doğrama işlermleri için üretilmiştir, saygılar

  Yanıtla
 • üsame

  Santocu yuda gostermeniz gerekirdi mutfakta önemli? Biyere sahip özellikle kıyım ve kesimde çok etkili bir bıçak

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   Teşekkürler bilgi için.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir