Genel Yemekler

Mutfakta Yaygın Olarak Kullanılan Tuz Çeşitleri

Tuz, vücudumuzun ihtiyacı olan sodyum ve klorür mineralleri içermektedir. Tuz konmamış bir yemeği zorunlu olmadıkça kimse yemek istemez. Çünkü yemeğe lezzet katan en önemli bileşen şüphesiz tuzdur.

Harbiyiyorum.com olarak tuzun hayatımızdaki önemini logomuzdan zaten bariz bir şekilde anlayabilirsiniz :)

Son birkaç yılda mutfağımızda kullandığımız tuz çeşitleri artmaya başladı. Hatta dünyanın değişik bölgelerinden gelen ve farklı yöntemlerle elde edilen çeşitli tuzlara internet üzerinden kolayca erişir olduk.

Mutfakta kullanılan tuz çeşitleri şunlardır :

Sofra Tuzu

Deniz veya kaya tuzunun rafine edilmesiyle ortaya çıkan tuz çeşididir. Doğal tuzlar rafine edilince geriye sadece sodyum ve klorür kalır. Elde edilen bu tuzun artık doğal tuzlarla hiçbir ilişkisi kalmamıştır. Tuz üreten firmalar rafine işleminden geçerken oluşan kayıpları telafi etmek için tuza iyot ekleyerek güçlendirmektedir. Bu nedenlerle Sofra Tuzunun insan sağlığına faydasından çok zararı bulunmaktadır. Çünkü sofra tuzu insan vücudu için agresif ve dışarı atılması gereken bir maddedir. Vücudumuz bu tuz çeşidini sadece su ile dışarı atabilir. Bu yüzden sofra tuzu kullanıyorsanız bol su tüketmelisiniz.

Kosher Tuzu

Katkısız tuzdur. Ortodoks Yahudi inancına göre tuzlu suyun buharlaştırılması ile elde edilen iri taneli tuz çeşididir. Geniş yüzeyli ve büyük kristal parçalarına benzeyen tanelerden oluşur.

Deniz Tuzu

Deniz suyunun yapay göllere alınıp, güneş enerjisiyle buharlaştırılmasından elde edilen tuz çeşididir. Deniz suyunun %3’ü tuzdan oluşur. Deniz tuzu vücudumuz için faydalı birçok minerali içerir. Ancak çevre kirliliği nedeniyle ağır metalleri de içermektedir.

Kaya Tuzu

Yer altından katı olarak elde edilen tuz çeşididir. Grimsi bir renktedir. Deniz tuzuna ve rafine tuza nazaran kaya tuzunda egzoz, atık sular veya sanayi kirlilği gibi olumsuz etkiler olmadığı için daha faydalı minerallere sahiptir.

Kristal Tuz

Dünya üzerinde nadir bulunan bir tuz çeşididir. Bilinen en iyi kristal tuz çeşidi Pakistan’da ki Himayala Sıradağları’nın altında bulunan Himayala Kristal Tuzudur. Alıştığımız beyaz görünümlü tuzların aksine pembemsi renktedir ve diğer tuzlara göre daha pahalıdır. Himayala Kristal Tuzu, yaklaşık 250 milyon yıl önce ana denizin kurumasıyla oluşmuştur. Yüksek basınç altında kristalleştiği için molekül yapısı çok küçük ve incedir. Bu nedenle kaya tuzundan daha kıymetlidir.

*Tuz çeşitleri hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir