En İyilerLİSTELER

Bursa’nın En İyi İskender Kebap Yapan Lokantaları

Uğruna Saatlerce Kuyrukta Beklemeyi Göze Alacağınız Lezzet: Bursa İskender Kebap ve En İyi Yapan Mekanlar

Doğal ve tarihi zenginlikleriyle , saraylara layık lezzetleriyle göz kamaştıran şehir Bursa ve onun efsane lezzeti İskender Kebap düştü bu ara aklımıza. Neydi İskender kebabı özel kılan?

Önce kuzu ve dana karışımı et (Bir kısmı kıyma bir kısmı bonfile olacak şekilde) dizilip döner ocağına takılır. Odun ateşinde ağır ağır pişen döner, döner ustası tarafından özenle kesilerek tırnak pidenin üzerine sere serpe serilir. Ardından üzeri buram buram domates kokulu sos ve cızırdayan mis kokulu tereyağı ile güzelce örtülür. Son olarak lezzeti hafifletip dengelesin ve arşa taşısın diye yanına manda yoğurdu ve köz biber iliştirilir.  Böylece ortaya Bursa’nın efsane lezzeti İskender Kebap çıkar ve dilden dile dolaşarak yedi düvele nam salar. 

Yatay kebap halinden dikey hale getirilip pişirildiğinden bu yana yarım asırdır Bursa’nın değişmeyen meşhur lezzetidir İskender kebap. Bursa denilince ilk akla gelenlerden. Hal böyle olunca seveni de çok, merak edip denemek için km’ler aşanı da çok, uzun kuyruklara rağmen sebat edip vuslata ermeyi bekleyeni de çok. 

Biz de çok sevdiğimiz bu lezzeti Türkiye’nin yeşil şehri Bursa’ya yolu düşenler için mercek altına alalım istedik. İşte Bursa’da en iyi Bursa İskender kebabını yiyebileceğiniz mekanlar.

1. Mavi Dükkan Bursa Kebapçısı

Mavi Dükkan Bursa Kebapçısı, Bursa’nın en iyi İskender kebapçılarından. Bursa İskender kebabını orijinal tarifine bağlı kalarak özenle pişirip İskender kebabı sevenlerle buluşturuyor. Kaliteli etlerden hazırlanan dönerini geleneksek odun ateşinde pişiren Mavi Dükkan Bursa Kebapçısı’nın döneri Bursa’daki tek kadın döner ustasının elinden lezzet buluyor. Bu harika İskender kebabını mutlaka Mavi Dükkan Bursa Kebapçısı’nın kendi üretimleri olan kuru üzüm şırası ile birlikte denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca tatlı bir son için fırın sütlaç, Kemalpaşa ve peynir tatlısını da deneyebilirsiniz.

Adres: As merkez AVM, İstanbul Cd, 16245 Demirtaş Dumlupınar Osb/Osmangazi/Bursa
Tel: 0224 261 60 30

Türkiye Restoran Rehberi’mizde bulunan Mavi Dükkan Bursa Kebapçısı hakkındaki detaylı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

2. Bursa Kebapçısı

Bursa Kebapçısı, Ulu Cami yanındaki eski usül İskender kebabı yapan yerlerden. Mekan tarihi bir konakta, nezih, otantik bir atmosfere sahip. Odun ateşinde pişen İskender kebap burada köz patlıcanla servis ediliyor. Tatlı olarak sütlü kadayıfını ve fırın sütlacını deneyebilirsiniz. Yemek sonrası çay ikramları bulunuyor.

Adres: Osmangazi Mahallesi 2, 2. Osman Gazi Cd. No:32, 16040 Osmangazi/Bursa
Tel: 0224 250 25 25

3. Kebapçı Hüseyin Usta 

Kebapçı Hüseyin Usta, lezzetli Bursa İskender kebabıyla 1976’dan beri hizmet veren Bursa’nın en iyilerinden biri. Küçük, salaş, şirin bir lokanta. Hüseyin Usta ve diğer çalışanlar güler yüzlü ve ilgili. Antrikot ve bonfileden %45 kıyma %55 yaprak olarak Hüseyin Usta tarafından özenle hazırlanan iskender kebabının seveni de çok olunca kapısında oluşan uzun kuyrukları aşarak bu lezzete ulaşabiliyorsunuz. İskenderiniz servis edildikten sonra eti sade olarak denemeniz için ayrıca tadımlık et döner de ikram edilmesi müşteriye hoş bir jest. Ayrıca ekstra yoğurt, domates, ayran ve Kemalpaşa tatlısı da masaya ikram olarak geliyor. 

Adres: Alacamescit, Tuz Pazarı Cd. 16/B, 16020 Osmangazi/Bursa
Tel: 0224 220 12 29

4. İskender 1867

İskender 1867, Bursa’da İskender kebabı yiyebileceğiniz en iyi iskender kebapçılarından biri. İskender kebabın ortaya çıkışından bugüne dek aynı usüle uygun bir şekilde İskender kebabını üreten İskender 1867, mekan olarak da oldukça geniş ve ferah. Çalışanlar güler yüzlü, ilgili. Sevis hızlı. İsteyenler için patlıcandan yapılan vejeteryan kebapları da var. Şıraları oldukça başarılı. Son olarak Kemalpaşa tatlısını da mutlaka denemelisiniz.

Adres: Bulvar, İhsaniye Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, 224 Sitesi No:38 D / A, 16130 Nilüfer
Tel: 0224 222 18 67

5. Kebapçı İskender

Kebapçı İskender, Bursa’da İskender denilince ilk akla gelen yerlerden. Bursa’da oldukça meşhur bir yer. Tarihi atmosfere sahip, mavinin hakim olduğu, nostaljik bir mekan. Diğer meşhur İskender kebapçıları gibi buradada İskender kebap severleri uzun bir kuyruk beklemekte. İskender kebabın olmazsa olmazı üzüm şırası da lezzetli ve hafif.

Adres: Orhanbey, Atatürk Cd. No:60, 16010 Osmangazi/Bursa
Tel: 0224 221 10 76

6. İskender Efendi Konağı

İskender Efendi Konağı, Botanik park içerisinde Bursa’nın en bilinen İskender kebapçılarından. Tarihi bir dokuya sahip İskender Efendi Konağı, otantik bir atmosferde incelikle ve özenle hazırladığı geleneksel İskender kebabını sevenlerine sunulmakta. Yine isteyenler için İskender kebabının yanında üzüm şırası var. Tatlı olarak da peynir tatlısını önerebiliriz.

Adres: Soğanlı, Soğanlı Botanik Parkı No:1, 16140 Osmangazi/Bursa
Tel: 4441867

7. Tarihi Bursa Kebapçısı Nasip Usta

Tarihi bir konakta yer alan otantik bir atmosfere sahip Tarihi Bursa Kebapçısı Nasip Usta, odun ateşinde pişen İskender kebabını sıra beklemeden yiyebileceğiniz yerlerden. Mekan geniş ve ferah. Servis hızlı, çalışanlar güler yüzlü. Dileyenler için üzüm şıraları da mevcut.

Adres: Orhanbey, Gümüşçeken Cd. No:2, 16010 Osmangazi/Bursa
Tel: 0224 221 38 88

8. Uludağ Kebapçısı Cemal Cemil Usta

Uludağ Kebapçısı Cemal Cemil Usta, yarım asırdır Bursa’nın İskender kebabı lezzetini müşterilerine özenle hazırlayan Bursa’nın meşhur esnaf lokantalarından. Mekan oldukça küçük ve salaş. Küçük olmasından ve çok talep olmasından dolayı burada da kapıda kuyruk beklemek gerekebiliyor. Kendi imalathanesinde işledikleri etleri geleneksel yöntemlerle hazırlayıp müşterilerine sunan Uludağ Kebapçısı Cemal Cemil Usta’da üzüm şırası da mevcut. Otopark sorunu yok, vale hizmeti var.

Adres: Ulu Mahalle, Uluyol Caddesi, 16. Şirin Sk. No:12, 16220 Osmangazi/Bursa
Tel: 0224 254 72 64

Yeşil Bursa’nın efsane lezzeti İskender kebabın en iyilerini bulabileceğiniz listemiz şimdilik böyle. Listede bu mekan da kesinlikle olmalı dedikleriniz varsa yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekleriz.

Şimdiden gidenlere afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir