New YorkTaco

Bushwick’te En İyi Taco Nerede Yenir? Tortilleria Mexicana Los Hermanos, Brooklyn, New York

New York’da Meksikalı nüfusunun yoğunluğu malumunuz… Adamlar o kadar çok ki özellikle Manhattan dışındaki New York yerleşim yerlerine giderseniz Meksikalı ne demek, antroplojik özellikleri neler, nasıl yaşarlar, gayet iyi anlarsınız. Biz Brooklyn’imizin güzide mahallesi Bushwick’te Anthony Bourdain’in de gidip tavsiye ettiği ve salaş mı salaş ama bir o kadar da lezzetli bir Tacocudan bahsedeceğiz size: Tortilleria Mexicana Los Hermanos

İzninizle Türkçe’ye çevirmeye çalışacağım; Erman Biraderlerin Torttillacısı. Bakın nasıl da mekanı hemen size yakınlaştırdık. Haha! Evet efendim, Tortilla her yemek kültürü meraklısının bileceği üzere Meksikalıların lavaşı olur. Bizdeki lavaşlardan tek farkı mısırdan yapılması. Eh neticede Meksikalılar mısır insanlarıdır. Bunu da her yemek kültürü insanının bildiğini düşünüyoruz.

Şimdi en nihayetinde Tortilleria Mexicana Los Hermanos piyasada birçok (Restoran, süpermarket v.s.) yere mal veren bir Tortilla (lavaş) fabrikası. Görünüşü v.b. de gayet üretim alanı zaten. Ama bu Meksikalı dayılar “Madem burada taco için lavaş (tortilla) üretiyoruz, öyleyse neden Megsigan mutfağı meraklı gardaşlarımıza Taco da çıkarmıyoruz?” diyerek kolları sıvamışlar.

[wdi_feed id=”1″]

Böylece tavuklu, etli, chorizo (Meksika sucuğudur kendisi; gevşek ve yağlı olur) lu, vejetaryenli gerçek salaş sokak tacoları da yapmaya başlamışlar. Pek de isabet olmuş çünkü fiyatları Amerikan piyasasına göre ucuz. (Adam ürettiği Tortilla’dan kazanıyor haliyle) Durum böyle olunca insanlar elbette burada Taco olsun, Taconun abisi sayılan Buritto olsun habire yemek için geliyor da geliyorlar. (Bir de öğrenciler için çok sevap bu gerçekten.)

Biz de durur muyuz hiç, fırından taze çıkmış mısır lavaşlarından yapılan tacolardan yemek için gittik tabii. Ne mi gördük? Bir kere tezgahın arkasındaki lavabo musluğun üzerinde ilk kez Meryem Ana heykeli gördük. Daha sonra siparişlerimizi hayatımızda ilk kez mavi renkli dandik bir not kağıdına kendimiz yazarak tezgahın arkasındaki görevliye ilettik, ( 2 steak taco) daha sonra da köpük tabakların üzerine konan tacolarımızı alıp direk tortilla üretim alanının oraya geçip Meksikalı fabrika çalışanları gibi yarı karanlık bir ortamda tacolarımızı yedik.

Şimdi bu Meksikalı kardeşlerimizin neredeyse her bir yemeklerinde kullandıkları “Cilantro” isimli maydonoz benzeri ama kokusu oldukça belirgin bir otları var. Cilantro’nun bir diğer ismi de Çin Maydanozu. Yani anladınız siz onu: Kişniş. Hah işte ona biz bir türlü alışamadık. Onun kokusunun baskınlığı yüzünden yediğimiz geri kalan muhteviyata odaklanamadık. Ama işte orijinal Meksikan tacosu da böyle oluyormuş. Yani önemli olan deneyimse işte orjinali budur dostlar.

Hayır bir de diyorlar ki, bu meret ot (kişniş) burnuna bir kez tuhaf kokarsa ve beynin onu öyle kodlarsa ömür boyu öyle gidermiş, yok hoşuna giderse de hep hoşuna gidermiş.

Umarız cilantronun kokusu burunlara hoş gelenlerden olursunuz.

Vesselam.

Tortilleria Mexicana Los Hermanos
271 Starr St, Brooklyn, NY 11237
Tel: +1 718-456-3422
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir