Genel Yemekler

Sucuk İçi Nedir?

Sucuk İçi Nedir?

Kayseriyi sadece pastırma ve bildiğimiz sucuktan ibaret sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kayserililerin çok iyi bildiği ve aslında normal sucuk yapımı dışında evde yaptıkları ve aslında “Isıl işlem görmediği” için de daha doğal sucuk benzeri ürünleri var ki emin olun görseniz ve yeseniz parmaklarınızı yersiniz, ismi: Sucuk İçi.

Kayserinin yöresel bir lezzeti olan sucuk içi aslında bağırsağa girmemiş ama tıpkı bildiğimiz klasik sucuk için hazırlanan muhteviyata sahip ve sanayi tipi sucuklardan daha doğal bir yiyecek. Üstelik kendi evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir şey. Bağırsağa falan ihtiyacınız olmadan hem de.

Sucuk İçi Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler

Sucuk içi yapmanız için gereken şey iki kilo orta yağlı kıyma, iki baş ezilmiş sarımsak, 1 yemek kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı dolusu yenibahar, 1 yemek kaşığı karabiber, 3 yemek kaşığı kırmızı toz biber, 2 tatlı kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı çemen, 4 yemek kaşığı sıvı yap ve yeterince tuz. Evet, aynı bildiğimiz sucuk hazırlar gibi…

Bütün bu malzemeleri büyük bir kapta iyice yoğurduktan sonra bir gece boyunca dolapta bekletip sonrasında tekrar yoğuruyorsunuz. Böylece etin pişmesini ve baharatların iyice kıymaya işlemesini sağlıyorsunuz. Daha sonra şeffaf streç filme avuçladığınız et karışımını koyarak silindir şekil verebilirsiniz. Normal sucuktan farklı olarak sucuk içi kurutulmaya bırakılmaz. Ama tahmin edebildiğiniz gibi geleneksel yöntem dışında yapılan bu usül ise oldukça sağlıklı.

Streç filmin iki ağzını burarak düğümlediğiniz sucuk içlerinizi hemen derin dondurucuya kaldırmalısınız. Daha sonra kullanacağınız zaman derin dondurucudan indirip keskin bir bıçakla keserek (Mozaik pasta misali) tıpkı sucuk gibi kullanabilirsiniz.

Sucuk içli yumurta, direk sucuk içi, sucuk içli kuru fasulye hazırlayabileceğiniz yemeklerden bazıları…

Bu arada kıymalı karışımı kendi damak zevkinize göre ayarlamayı da unutmayın. Sarımsağı artırabilir, çemeni azaltabilir ya da acıyı basabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir