Genel Yemekler

Çakıstez Nedir?

Çakıstez Nedir?

Çakıstez basitçe Kıbrıslıların salamura zeytinlerine verdikleri isim. Ya da söylenceye göre Kıbrıs ağzıyla kırık zeytin demek. Ancak burada önemli olan zeytinin çizik, kırık ya da müdahelesiz olmaksızın Kıbrıslılarca Çakıstez olarak çağırılması.

Ama Kıbrıs’a giderseniz Çakıstez zaten çoğunlukla karşınıza taşla kırılmış/dövülmüş ve salamura edilmiş yeşil zeytin olarak çıkacak. Kıbrıslılar salamura süresini çok uzun tutmazlar. Bu yüzden zeytinler yeşil-sarı bir renk arasında servis edilir. Yarı olmuş turşu haldedirler yani.

[wdi_feed id=”1″]

Kimileri salamura için sadece deniz suyunu kullanırken, kimileri de kendi tuzlu karışımlarında salamura ederler. Genelde salamurada tuzlu su dışında kekik, limon ve sarımsak da olur. Ardından yine Kıbrıslıların kara yağ dediği (erken hasat zeytinyağı) ve golyandro tohumu diye çağırdıkları kişniş de üzerine eklenerek servis edilir.

Çakıstez Kıbrısta neredeyse her sofraya meze edilir.  Sabah kahvaltısından tutun da akşam yemeklerine kadar tüm Kıbrısi masalarda tıpkı Samarella gibi önemli bir yeri vardır. Hafif ekşimtrak, hafif de bitter bir tadı vardır

*Sizin de Çakıstez hakkında bildikleriniz varsa lütfen bu yazının altına yorum olarak yazın ve yazımıza katkıda bulunun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Çakıstez Nedir?

  • Aydın Ertuğrul

    Çakızteze Kıbrıs ta kekik kullanılmaz.Kişniş tohumu kullanılır.Kara yağ ise ” erken hasat ” zeytin yağı değildir.Bu işlemde zeytinler toplandıktan sonra ilk aşamada haşlanır daha sonra güneşte kurutulur sonra yağ elde edilir.Güzel bir yağdır ancak biraz ağırdır.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir