Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ Ç harfi dökümanlar Çakıstez Nedir?

Çakıstez Nedir?

2675
2
Paylaş
Kıbrıs'ın Önde Gelen Lezzetlerinen Çakıstez

Çakıstez Nedir?

Çakıstez basitçe Kıbrıslıların salamura zeytinlerine verdikleri isim. Ya da söylenceye göre Kıbrıs ağzıyla kırık zeytin demek. Ancak burada önemli olan zeytinin çizik, kırık ya da müdahelesiz olmaksızın Kıbrıslılarca Çakıstez olarak çağırılması.

Ama Kıbrıs’a giderseniz Çakıstez zaten çoğunlukla karşınıza taşla kırılmış/dövülmüş ve salamura edilmiş yeşil zeytin olarak çıkacak. Kıbrıslılar salamura süresini çok uzun tutmazlar. Bu yüzden zeytinler yeşil-sarı bir renk arasında servis edilir. Yarı olmuş turşu haldedirler yani.

[wdi_feed id=”1"]

Kimileri salamura için sadece deniz suyunu kullanırken, kimileri de kendi tuzlu karışımlarında salamura ederler. Genelde salamurada tuzlu su dışında kekik, limon ve sarımsak da olur. Ardından yine Kıbrıslıların kara yağ dediği (erken hasat zeytinyağı) ve golyandro tohumu diye çağırdıkları kişniş de üzerine eklenerek servis edilir.

Çakıstez Kıbrısta neredeyse her sofraya meze edilir.  Sabah kahvaltısından tutun da akşam yemeklerine kadar tüm Kıbrısi masalarda tıpkı Samarella gibi önemli bir yeri vardır. Hafif ekşimtrak, hafif de bitter bir tadı vardır

*Sizin de Çakıstez hakkında bildikleriniz varsa lütfen bu yazının altına yorum olarak yazın ve yazımıza katkıda bulunun.

2 YORUMLAR

  1. Çakızteze Kıbrıs ta kekik kullanılmaz.Kişniş tohumu kullanılır.Kara yağ ise ” erken hasat ” zeytin yağı değildir.Bu işlemde zeytinler toplandıktan sonra ilk aşamada haşlanır daha sonra güneşte kurutulur sonra yağ elde edilir.Güzel bir yağdır ancak biraz ağırdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here