Çakıstez Nedir?

Çakıstez Nedir?

Çakıstez basitçe Kıbrıslıların salamura zeytinlerine verdikleri isim. Ya da söylenceye göre Kıbrıs ağzıyla kırık zeytin demek. Ancak burada önemli olan zeytinin çizik, kırık ya da müdahelesiz olmaksızın Kıbrıslılarca Çakıstez olarak çağırılması.

Ama Kıbrıs’a giderseniz Çakıstez zaten çoğunlukla karşınıza taşla kırılmış/dövülmüş ve salamura edilmiş yeşil zeytin olarak çıkacak. Kıbrıslılar salamura süresini çok uzun tutmazlar. Bu yüzden zeytinler yeşil-sarı bir renk arasında servis edilir. Yarı olmuş turşu haldedirler yani.

[wdi_feed id=”1″]

Kimileri salamura için sadece deniz suyunu kullanırken, kimileri de kendi tuzlu karışımlarında salamura ederler. Genelde salamurada tuzlu su dışında kekik, limon ve sarımsak da olur. Ardından yine Kıbrıslıların kara yağ dediği (erken hasat zeytinyağı) ve golyandro tohumu diye çağırdıkları kişniş de üzerine eklenerek servis edilir.

Çakıstez Kıbrısta neredeyse her sofraya meze edilir.  Sabah kahvaltısından tutun da akşam yemeklerine kadar tüm Kıbrısi masalarda tıpkı Samarella gibi önemli bir yeri vardır. Hafif ekşimtrak, hafif de bitter bir tadı vardır

*Sizin de Çakıstez hakkında bildikleriniz varsa lütfen bu yazının altına yorum olarak yazın ve yazımıza katkıda bulunun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

2 thoughts on “Çakıstez Nedir?

  • 29 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:21
    Permalink

    Çakızteze Kıbrıs ta kekik kullanılmaz.Kişniş tohumu kullanılır.Kara yağ ise ” erken hasat ” zeytin yağı değildir.Bu işlemde zeytinler toplandıktan sonra ilk aşamada haşlanır daha sonra güneşte kurutulur sonra yağ elde edilir.Güzel bir yağdır ancak biraz ağırdır.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir