Gurme Haber

Midyeci Ahmet’e Kulak Verin! – Video-

Midyeci Ahmet, yıllar öncesinde Çiçek Pasajı içinde, son yıllarda Beşiktaş’ta Ortaköy’e giden yol üzerinde sağda mütevazi dükkanını işletiyor. Kendisini yıllardır tanırım, işinde gücünde, temiz midyenin peşinde, ürün geliştirme derdinde bir sokak lezzetleri ustası, ustamız! Hatta öyle ki, normal midye dolmadan sıkılanlar için soslu midye dolma denen lezzetin mucidi kendisi. Her yıl midye yemek yarışmaları düzenler. Dükkanını ve ürünlerini çok iyi parlatır.

Şimdilerde bir de kokoreç standını ve ustasını da geliştirerek İstanbul’daki en iddialı kokoreçi yapmaya başladı. Hatta öyle ki hakkını vererek İzmir Usulü Kokoreç yapanların da başında geliyor. Sosyal medyayı da iyi kullanınca dükkanı iyice bereketleniverdi. Allah daha da arttırsın.

[wdi_feed id=”1″]

Lakin bir süredir taksi ile falan önünden geçerken hep “Abi burada bir trafik oluyor görmelisin! Adam ne para kırıyor biliyon mu abi burada?!” şeklinde konuşmalara maruz kalıyorum. Ahmet’in işlerinin iyi olması , başarısı ve önünde sıra olması benim hoşuma gidiyor gerçi ama işte bu hep başkasının kazandığında ve başarısında ve daha parasında gözümü olmasından ötürü Midyeci Ahmet’in tam da korktuğum durum başına gelmiş. O da bundan muzdarip olmuş olacak ki geçmiş kameranın karşısına ve bu durumu sosyal medyada Youtube kanalında tek tek aktarmış. “Artık Yeter! Ekmeğimizle Oynamayın.” demiş.

İzleyelim… Bir klasik Türk hikayesi. Umarım Ahmet’i orada harcamazlar.  Destek olalım lütfen. İstanbul’da kaç tane herkesin ulaşabileceği adam gibi lezzet noktamız var ki hem? Yazık valla.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir