En İyilerKokteyllerLİSTELER

Campari ile Yapılan En İyi 7 Kokteyl

Campari, İtalyanların gözbebeği, kırmızı ve ünlü likörü… Bitter bir tat ve karakteristik canlı kırmızı rengiyle Campari, birçok kokteylde kullanılan ve tek başına da tüketilen havalı bir içkidir. Campari ile yapılan kokteyllerin de tadına doyum olmaz.

Ünlü marka 1860 yılında İtalyan barmen Gaspare Campari tarafından Milano’da icat edildi. Likör, bitkisel özler ve baharatlar kullanılarak elde edilen karmaşık bir aromaya sahiptir. İçerisinde genellikle acı portakal, çeşitli bitkiler, kökler ve baharatlar gibi malzemeler bulunur. Campari, çeşitli kokteyllerde sıklıkla kullanılan popüler bir içkidir. Dünyanın en ünlü ve en sevilen kokteyllerinden biri Campari ile yapılan “Negroni”dir. Ama bu İtalyan ateşinin kullanım alanı bununla sınırlı değil. İşte yaklaşan sıcak yaz günlerine yakışacak, Campari ile yapılan en iyi 7 kokteyl.

1- Americano

Negroni ile çok sık karıştırılan ama rengi dışında pek de benzerliği olamayan bir İtalyan kokteylidir Americano. Ayrıca kahve ile yapılan Americano’nun aksine bunun içinde espresso yok!

Americano Nasıl Yapılır?


6 cl Campari
6 cl tatlı vermut
6 cl maden suyu karıştırılır, buzlu bir highball bardağa alınır. Son dokunuş, portakal kabuğu ile süslenir.


2- Negroni

İşte en sevilenlerden Negroni, tarihi 20.yy başları Floransa’ya kadar geri gidiyor. Portakal aroması, cin ve daha fazlası… Gelin birlikte yapalım.

Negroni Nasıl Yapılır?


6 cl Campari
6 cl Cin
6 cl Tatlı vermut iyice karıştırılır. Rock buz ile servis edilir.

3- Boulevardier (Bulvar)

İşte en sevdiklerimizden Negroni’nin farklı bir uyarlaması, Bulvar. Klasik negroniden tek farkı cin yerine bourbon (mısır yada çavdar bazlı viski) ile yapılması…

Boulavardier Nasıl Yapılır?


6 cl Campari
6 cl bourbon viski
6 cl Tatlı vermut iyice karıştırılır. Bol buz ile servis edilir.

4- Garibaldi

Sadece iki malzemeyle (sadece 1 ölçü Campari, 4/3 ülçü taze sıkılmış portakal suyu ile) nefis bir İtalyan klasiği yapılabilir mi? Evet, tabii ki. İşte en sevilenlerden biri daha karşınızda: Garibaldi.

5- Jungle Bird

1970’lerin Amerika’sından bir klasik Jungle Bird. Serin ve ferahlatıcı aromasıyla yaza keyif katacak mükemmel bir kokteyl.

Jungle Bird Nasıl Yapılır?


4 cl Rom
6 cl Campari
4 cl ananas suyu
3 cl lime suyu
2 cl esmer şeker şurubu karıştıralım, bol buzlu bardağımız ananas dilimi ile süsleyelim. Afiyet olsun.

6- Campari Spritz

İtalyan işi Campari anlatırken, İtalyanların sevgilisi ”Aperol Spritz” den ilham almamak olur muydu? İşte Campari Spritz yapıyoruz.

6 cl Prosecco, 4 cl Campari ile büyük ve buz dolu kadehimizde karıştırılır. 2 cl soğuk maden suyu eklenir ve son dokunuş bir dilim portakal dilimi ile yapılır.

7- Old Pal

20.yy’da Campari ve tabii negroni, bu kadar yoğun ilgi görünce sayısız versiyonları hızla barlarda yerini aldı. Zamanın ünlü barmenleri kendi kokteyl yorumlarını müşterilerine sundular. İşte onlardan, 70’lerin ünlü kokteyllerinden biri de ”Old Pal”.

Old Pal Nasıl Yapılır?


6 cl çavdar viskisi ve aynı ölçülerde Campari ve sek vermut buzlu kadehimizde karıştırılır. Limon halkasıyla son dokunuşu yapılır.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir