Diğer ListelerLİSTELER

İstanbul Avrupa Yakasındaki En İyi Boğaz Manzaralı Balık Restoranları

Boğaz’da balık yemenin güzel yanı sadece, dünyanın o güzide denizine karşı maviyle yeşilin muhteşem buluşmasına balık yiyerek tanıklık etmek değildir. İstanbul Boğazı’nda balık yemek diye bir fenomen vardır. Ve bu fenomenin hakkını vermek için mekanı da doğru seçmek lazımdır. Hem hakkıyla, iyi balığı kurutmadan, mevsiminde -tercihen zamanı ise daima lüfer- ve ”kazıklanmadan” hakkıyla sunan mekan bulmak da boğaz kadar güzel bir atmosfer bulmak kadar zordur. Yılların birikimini derledik, hem manzara, hem lezzet, hem ustalık, hem de fiyat hassasiyetimizi sabote etmeyen müstesna bir kaç mekanı bulduk ve sıraladık. Gidene, iki mezeyle dostla hasbihal eyleyene ve yanında mutlaka mekanın hakkıyla sunduğu o -ana yemeği- yani mutlaka o boğaz balığını yiyene afiyet olsun. Yanına da Bedri Rahmi’den iki dize arkadaş olsun…

‘İstanbul deyince aklıma martı gelir

Yarısı gümüş, yarısı köpük

Yarısı balık yarısı kuş

İstanbul deyince aklıma bir masal gelir

Bir varmış, bir yokmuş…”

1- Therapia Balık, Tarabya:

Tarabya semt isminin ”therapia” dan (terapi) gelmesi bile başlı başına bu semte uğrama vesilesi olamaz mı, olur! Mekan, Karadeniz ile Marmara’nın kavuştuğu noktada, denize sıfır konumda, boğaza hakim. Girer girmez sizi o sakız gibi beyaz örtüler, alttan bir tatlı anason kokusu ve zengin bir mostra karışılıyor. Şefe teslim olabilirsiniz, kalkan tandır, jumbo karides, kendi yaptıkları somon pastırma ve seçmece soğuk mezeler çok başarılı. Beyaz örtülere inat, fiyatlar zamanımıza göre görece makul. Manzarası da cabası… (Ayrıca çok güzel bir rakı kavı ve rakı teşhir dolapları var.)

Adres: Haydar Aliyev Cad. No:96 34457 Sarıyer/İstanbul
Tel: 02122232526

*Instagram hesabımızda Therapia Balık’ta çektiğimiz kalkan tandır videomuzu izleyebilirsiniz. En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızın takip etmeyi unutmayın.

2- Park Fora, Kuruçeşme:

1996’dan bu yana, Cemil Topuzlu Parkı içerisinde, Boğaz Köprüsüne karşı, maestro şef olarak Ali Rıza Bey ve deneyimli ekibi Boğaz’ın en cezbedici manzarasına karşı bir balık ziyafeti hiç bir zaman mahçup etmez. Manzaraya karşı lüfer, kalkan ve mutlaka lakerda deneyiniz.

Adres: Muallim Naci Cad. No: 54/A, 34347 Beşiktaş/İstanbul
Tel: 02122655063

3- Sur Balık Restoran, Arnavutköy:

Arnavutköy’ün göbeğinde, boğazın en müstesna konumunda, ustalıkla servisine yıllardır devam eden başarılı bir adres. Mevsiminde ise kırmızı soğanlı domates salatasıyla kızarmış ekmek, mevsimi ise çinekop ve yanında her ne içerseniz… Keyifli bir deneyim.

Adres: Bebek – Arnavutköy Cad. No:52 34345 İstanbul
Tel: 02122572740

4- Bebek Balıkçısı, Bebek:

Boğaz’ın en güzel noktalarından birine hakim, ustalıkla akıp giden bir servis, klasik reçetelere çağdaş yorumları ile yıllardır hakettiği ilgili almaya devam eden bir mekan Bebek Balıkçısı. Fiyatları ”görece normalin” üstünde kabul, ancak nadir de olsa o manzaraya o lezzetlerin hakkını ödemeye değer dedirtiyor. 1974′

Adres: Bebek Mah. Cevdet Paşa Cad. No: 26/A, 34342 Beşiktaş/İstanbul
Tel: 02122633447

5- Zıpkın, Arnavutköy:

Manzaranın hakkını iyi bir mutfakla veren nadir işletmelerden biri de Zıpkın. Ekonomik denemez ancak iyi bir izlenimle ayrılıyorsunuz mekandan. Hamurda şarap soslu levrek ve mezelerden ”Ada Karası” lezzetleriyle öne çıkıyor.

Adres: Arnavutköy Yolu No:60 34345 Beşiktaş/İstanbul
Tel: 02123585158

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir