ÇanakkaleSardalya

Çanakkale’de Sardalya Tava Nerede Yenir? Sardalye, Merkez, Çanakkale

Neden Sardalya Tava diyoruz? Çünkü herkes bir yerden başlamalı. Sardalya’nın tavasını her yerde yiyemezsiniz. Nedeni basit, yapmazlar. Pek makbul değildir, o yüzden.

Sardalya dediğin esas ızgarada olur, fırında olur. Efendim Çanakkale’de, Saros’da balıkçılar sabah ağlarını doldurup getirdikleri sardalyalarla, gün ağrımadan boklu sardalya partisine girişirler. Çalı çırpı toplayıp üzerine attıkları tellerin üzerinde ayıklanmamış sardalyayı öylece kızartırlar. Nitekim bu haliyle sardalya en üstün balıktır!

Sardalya una bulanıp tavaya girdi mi, sardalya olma özelliğini yitirir. Kendi yağı suyu lezzeti gider. Çanakkale’deki Sardalye’de de böyle ama dediğimiz gibi yol üstünde harbi yemelik bir mekan arıyorsanız birazdan anlatacaklarımıza yakın durmanızı salık veririz.

Sardalya Tava, Çanakkale, Sardalye Restaurant

Zira Sardalye gerçek anlamda bir una bulamacı; yani tavacı. Her türlü midye, sardalye, mezgit, (Maalesef tarator olamamış dere otlu yoğurtlu bir sos) ile birlikte una bulanıp servis ediliyor. Ancak yanında nevalesi çok. Ekmek arası söylerseniz limonu basınca o kızarmış unlu deniz mahsülleri dans etmeye başıyor. Dahası roka, yeşillik ve limon bu tavadan çıkma deniz güzelleri ile buluşunca samanlık seyran oluyor. Hal böyle olunca da kuvvetli bir lezzet unsurunu bi’tabii yakalamış oluyorsunuz.

Çanakkale Merkez’den uzaklara akıp giderken “Şöyle bir güzel midye tava yiyelim, ya da yok canım Çanakkale’nin mis gibi sardalya’sı var. Peki bunun tavası nasıl olur acaba?” derseniz Sardalye’ye gittiğiniz zaman bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Çünkü hem sardalya hem de midye tava; her ikisi de var. fiyatları da makul.

Biz de hem ekmek arası hem de porsiyon olarak söyledik. Sardalya’nın unla kaplanmış görüntüsünden kendisi ile göz teması kurmak zor oldu ama üzerine limonu sıkıp da roka arasında çiğ köfte misali mideye yuvarlayınca pek anlamlı oldu.

Çanakkale’de una doymadıysanız elimize bir de nur topu gibi pişi var.

Çanakkale’ye selam, yemek yemeye devam!

Sardalye, Çanakkale

Sardalye
Mustafa Kemal Paşa Mah. Küçük Hamam Sok. No:24/B
Çanakkale Merkez, Çanakkale
Tel: 0286 213 48 48


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Çanakkale’de Sardalya Tava Nerede Yenir? Sardalye, Merkez, Çanakkale

  • Leyla deniz giritli

    Çanakkaleden geöerken uğrak yerimiz sardalye

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir