Genel Yemekler

Cevizli Bahar Nedir?

Cevizli Bahar Nedir?

Cevizli Bahar, Tokat Niksar’lı Tahmiscioğlu ailesinin özel tarifiyle hazırlanan iştah açıcı kahvaltılık sosu ve yerine göre de mezesi. Biliyorsunuz Tokat Niksar cevizi ile meşhur bir yer. Eski zamanlarda etraf vilayetler bile cevizlerini kırdırmaya Tokat Niksar’a gönderirlermiş. 1940’lı yıllar sonunda ceviz ticareti ile uğraşan bir ailede dünyaya gelen Sezai Tahmiscioğlu da Niksar’lı ve Cevizli Bahar‘ın mucidi. Bunca ceviz arasında uğraşırken cevizle hazırlanan basit (ama o yıllar için sofistike) bir sos yapmaya karar vermiş ve daha sonra da bu özel tarif ortaya çıkmış.

Daha sonra başta Tokat olmak üzere çevre illerden birçok şarküteri ve market kavanoza giren Cevizli Bahar’ı satmaya başlamış.

Şimdilerde 2.kuşakta oğlu Baha Tahmiscioğlu bir mühendis hassasiyetiyle (kendisi İnşaat Mühendisi olur) ürünü geliştirmeye ve daha fazla noktada satışa sunulması için çalışmalarına devam ediyor.Sanılanın aksine piyasadaki bir çok “acuka” kahvaltılık sos gibi çemen içermez ve ayrıca içerisine koruyucu katkı maddesi de yoktur.

Sadece ekmek ve çayı bulunan birine sorulacak “tatmin edici bir kahvaltı için tek bir şey daha isteme hakkın olsaydı ne seçerdin?” sorusunun muhtemel cevabı bizim için bundan böyle: Cevizli Bahar!

Cevizli Bahar’ın İçeriğinde Ne Var?

Kahvaltılık ve yemeklik olarak tüketilen Cevizli Bahar; biber salçası, domates salçası, çiçek yağı, sarımsak, ceviz ve kimyon karışımından yapılan bir mezedir. Aynı zamanda mideyi rahatlatıcı ve ağızdaki asiditeyi dengeleyici çok güzel bir rakı mezesi olarak da düşünülebilir.

cevizli-bahar

Cevizli Bahar kahvaltılar ve ara öğünlerde deneyenler tarafından çok beğenildiği gibi vücudumuza da kalıcı faydalar sağlayan bir sos aslında. Uzun süreli saklayabilmek için kavanoz boşaldıkça üzerine zeytinyağı eklemenizi tavsiye ederiz.

cevizli-bahar-

Tahmiscioğlu Gıda’nın ürettiği, Cevizli Bahar; artık Harbiyiyorum Dükkan‘da…

Hali hazırda satışta olan Cevizli Bahar 340 gramlık kavanozda Harbiyiyorum Dükkan’dan sipariş verebilirsiniz.

***Satıştaki 340 gramlık Cevizli Bahar kavanoz dışında, 680 gramlık kavanoz da mevcut. Bilgi için; [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir