YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Chagaccino Kahvesi Nedir?

Chagaccino Kahvesini duydunuz mu hiç? Chagaccino Kahvesi Kanada’da bulunan yabani toplanan Chaga mantarından, Organik Peru Kakaosu, Organik Seylan Tarçın ve Keşiş Meyvelerle üretilen bir latte, mocha tarzı bir kahve. Chagaccino Kahvesi bazı yerlerde, Chaga mantarları, badem sütü, şeker ve başka baharatlarla yapılabiliyor.

Chagaccino Kahvesi yapmak için Chaga mantarları kurutulur ve çay haline getirilir. Kremalı mantar aromalı bir içecek yapmak için süt ve şekerle karıştırılır ve ortaya Chagaccino Kahvesi çıkar. Chagaccino Kahvesi ile sabah tipik kahvenizi şekersiz, vegan, keto dostu bir latteye dönüştürüp güzel bir deneyim yaşamak hoş olmaz mı?  Türkiye’de henüz yok, ama HarbiYiyorum olarak biz ilk kez bu kahveyi Amerika New York’taki Le Reveil Coffee‘de denedik.

Haydi gelin Amerika’da oldukça yaygınlaşmaya ve sağlıklı alternatifler arayanların menüsüne girmeye başlayan Chagaccino Kahvesini daha yakından tanıyalım.

Chagaccino Kahvesinin Sağlığa Faydaları

Chagaccino Kahvesi, bağışıklığı desteklemeye, yaşlanmayı önlemeye, enerjinizi artırmaya ve uyku hallerinden korunmaya için iyi geliyor. Ayrıca Chagaccino Kahvesinin, dünyada gram başına ölçülen en yüksek antioksidanlara sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bağışıklık desteği, yaşlanma karşıtı, enerji artırma ve daha fazlası için en iyi gıdalardan biri.

Chaga Mantarı Nedir?

Chaga mantarları sadece soğuk iklimlerde huş ağaçlarında yetişir. Chaga, soğuk iklimlerde huş ağaçlarından çiçek açan bir mantar damlasıdır. Kanseri önlediği ve yavaşlattığı, iltihabı azalttığı, kan basıncını ve şekeri düşürdüğü, bağışıklığı desteklediği ve hatta ilaçların yan etkilerini hafiflettiği söylenen bir süper besindir. Kısa vadede stresi azaltır, bilişsel işlevi uyarır ve atletik dayanıklılığı artırır.

Özel bir mantar olan Chaga, hem kahve içenlerin hem de sağlıklı yaşam meraklılarının dikkatini çekiyor.

Chaga mantarları, Sibirya, Alaska, Kuzey Kanada ve Kuzey Avrupa’da bulunuyor. Bu mantar bir kömür parçasına benziyor ama Rusya ve Avrupa’da yüzyıllardır halk ilacı olarak kullanılıyor.

Chagaccino Kahvesinin Tadı Nasıl?

Chagaccino Kahvesinde kullanılan Chaga mantarları, ilk başta biraz itici olabilen hafif acı bir tada sahiptir. Bu yüzden birçok chagaccino kakao tozu, tarçın ve şekerle karıştırılır. Süt eklemek de alışılmadık bu tadı yumuşatabilir. Öte yandan, eğer bir matcha ya da sıra dışı bir çay hayranıysanız, Chagaccino tadını beğenirsiniz.

“Yurtdışında deneyenlerin yorumu ise ilginç; “Dürüst olmak gerekirse en lezzetli kahve değil ama bana enerji veriyor” diyen çok. Öte yandan bilişsel faydaları olduğu ve daha az kafeinle enerji patlaması sağladığı da söyleniyor. İşe yarayıp yaramadığını bilinçli olarak söylemek zor ama en az normal kahve içmek kadar iyi.

Chagaccino Kahvesi Evde Yapılır mı?

Chagaccino Kahvesi yurtdışında satılıyor. Elinizde varsa size tarif de verelim;

“İki shot espresso, bir ölçek Chagaccino karışımı, buz ve süt. Bu arada, karışımı istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz. İster sıcak ister soğuk hazırlayın. Aşağıda Instagram hesabımızda Le Reveil Coffe’de çekilen Chagaccino Kahvesi videomuzu da bulabilirsiniz.

(Yeni lezzet ve mekan keşifleri için HarbiYiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir