BurgerNew York

Chelsea’da Hamburger Nerede Yenir? New York Burger Co, Chelsea, Manhattan, New York

Efendim Amerika dendi mi olay burgerdir zaten. Biz de adanın (Manhattan) içerisinde var olan bütün hamburgercilerde yedik. Şeyki Şevki‘de de yedik Five Guys‘da yedik, Burger Joint‘de yedik. En sonunda bize en çok hitap edenlerden bir tanesini yazalım istedik. Üstelik Chelsea’da sanat galerilerini gezerken (Evet, biz sanat galerisi geziyoruz yo!) karşımıza çıkan bu burgerciyi son derece başarılı bulduk. Bu güzel burgerci abilerin ismi New York Burger Co. Bundan böyle bilenler bilmeyenlere anlatsın. Thanks!

Amerika’da ülke sınırlarını aşmış ve isimlerine aşina olduğumuz burgerciler dışında bir de küçük zincirler halinde işletilen burgerciler var. Bunlar nispeten daha butik halde kalmayı başarmışlar. Shack Shack zaten efsane olmuş, millet artık kapısında karne ile hamburger bekler hale gelmiş. Bunun dışında Five Guys var, nispeten daha halk halde duruyor. Burger Joint ve New York Burger Co ise size “Hamburger etiniz nasıl pişsin?” diye soran yerler.

Nasıl? Kulağa cazip geldi değil mi? Devam edelim.

hamburger-new-york-burger-co-chelsea-02

Efendim biz hemen orta pişmiş burgerimizi söyledik. Baktık ki burgerimizi istediğimiz gibi modifye edebiliyoruz, o zaman etin yanında sadece domates ve içerisine de fantastik olsun diye klasik sarı renkli Cheddar yerine, Danish Blue peynir söyledik. Sonuç: “Anam nasıl güzel oldu anlatamam!”

Burger etlerinde Angus kullanan New York Burger Co.’da etinizin alev ızgarada nasıl piştiğini direk izleyebiliyorsunuz. Biliyorsunuz, pişen etle göz teması kurmanız çok önemli!

“Hadi canım!?”

Eveeet canııım! Bunu bütün gurmeler bilir. Göz teması kurduğunuz etle duygusal lezzet izdüşümünüz de kuvvetleneceği için fiyat lezzet aralığında, fiyat ayrımının lezzet tabanında yok olması için yapılır bu. (Hehe!) Ayrıca patatesleri de el kesimi ve soya yağında kızartılıyor. Yani kısacası anladınız siz onu. Hikaye gittikçe daha iyi bir burger deneyimini doğru gidiyor.

Hele bir de el yapımı özel sosların olduğu “Sos Bar“a doğru ilerleyince iyice keyifleneceğiniz kesin. Envai çeşit hardal, füme efektli soslar, mayonez varyasyonları, jalepeno biberler v.s. New York Burger Co’nun bir diğer artı özelliği.

burger-calling-new-york-burger-co-03

Tıpkı Şeyki Şevki‘de (Shake Shack) olduğu gibi burada da siz siparişinizi verdikten sonra elinize bir tane dansöz kılıklı, yanar dönerli bir cihaz veriyorlar. Biz bunlara “Işıklı Vibratör” diyoruz. Burgeriniz hazır olduğunda bu cihaz aniden yılbaşı ağacına dönüyor, bir de üstüne tir tir titriyor. Allah’tan titreşimli cep telefonlarına alıştık, yoksa gerçekten çok tuhaf bir cihaz len bu.

Efendim New York Burger Co.’nun iki şubesi var. Bir tanesi Chelsea‘de -ki bu bizim gittiğimiz yer- diğeri de meşhur Flatiron binasının orada. Biz Chelsea’nin çocuğu olduğumuz için Chelsea’deki yer daha “otur, takılarak ye bro!” modunda. “Siz Amerikalılar buna nasiiil diyoooo bilmiyoğumm! Chill Out Mode mu? ” Hah işte aynen ondan.

Neyse, dediğimiz gibi Amerika’da burger önemli bir olay. Ülkemiz de Shake Shack‘in şubeleşmeye başladığı şu günlerde New York Burger Co. konseptini gerçekten en başarılı hamburgerci olarak ilan ettik gitti bile.

Usül devşirenlere duyurulur!

new-york-burger-co-chelsea-manhattan

 New York Burger Co. (Chelsea)
470 West 23rd Street • (10th Avenue Köşesi) New York, NY 10011
Tel: 212 2291404

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir