Cağ KebabıÜmraniye

Çakmak Mahallesi’nde Cağ Kebabı Nerede Yenir? Meşhur Erzurum Cağ Kebabı, Ümraniye, İstanbul

Erzurum’da onca yedikten sonra oluşturduğumuz külliyatı okumayan kalmamıştır herhalde. Evet sevgili Harbiyiyorum dostları. Hele bir yaklaşın, bir şey söyleyeceğiz.

Elbette Cağ Kebabı Erzurum’da yenir. Ancak İstanbul’a dönünce Erzurum yemeklerinden insanın canı yine en çok ne çekiyor biliyor musunuz?

Tabii ki de Cağ Kebabı!!!

İşte biz de bu arayışla İstanbul’da Cağ Kebabı yapan yerleri arşınlayıp durduk. Sonunda iyi bir Cağ Kebabçısı ve Kadayıf Dolmacısı bulduğumuz için gururluyuz. Neden mi böyle dedik? Birincisi, İstanbul’daki Cağ Kebabı restoranlarının bir kısmı konseptlerini düğün sarayı gibi yaptıkları için maalesef Erzurum’daki havayı yakalayamıyorlar. İkincisi, bazı Cağ Kebabı yapan yerler yeterli sirkülasyon sağlayamadıkları için etleri beklemekten bozulabiliyor. (Biz buna defalarca şahit olduk) Son olarak Kadayıf Dolması -Erzurumlular bilir- aslında sıcak yenir de ondan.

Ümraniye’deki Meşhur Erzurum Cağ Kebabı‘na hafta arası yaptığımız bir çıkartma ile son derece başarılı bir deneyim yaşadık. Bu yukarıda saydığımız üç kriteri de geçince dedik ki bari tüm halkımız bundan istifade etsin, biz de Harbiyiyorum olarak buna vesile olmuş olalım.

cag-kebabi-meshur-erzurum-cag-kebabi-umraniye-02

Gelelim mekanın hikayesine. Mustafa bey buranın genç işletmecisi ve aynı zamanda sahibi. Dedesi Mehmet bey, Erzurum Tebriz Kapı’da sulu yemek ustasıymış. 1978 yılında İstanbul’a gelmiş ve burada da sulu yemek yaparak geçimini sağlamaya devam etmiş. Oğlu Şaban bey İstanbul’da kendi babasının işini devam ettirmiş ve Erzurum’daki sulu yemek yapan yerlerin değişimini de izleyerek 2000 yılından itibaren yalnızca Cağ Kebabı yapmaya başlamış. O zamandan beri önce Çengelköy’de Nato Yolu üzerinde, daha sonra Ümraniye Tepeüstünde ve son olarak da şimdi oldukları yerde Cağ Kebabı yapıp satmaya devam etmişler.

Etlerinin Balıkesir Kıvırıcık Kuzu olduğunu söyleyen Mustafa beyin Cağ Kebap bicolarından masamıza epey sipariş ettik. Elbette bizim stilimiz Tatari. Ne yalan söyleyelim, Cağ Kebabını da çok özlemişiz yahu. Et de gayet kıvamında ve sulu gelince parmaklarımızı yiyecek raddeye geldik.

Yemeğin sonunda gelen yine Erzurum yöresine ait Kadayıf Dolması ile kreşendo da kendini iyice hissetirmeye başladı. Normalde Erzurum’un ikonik bir figürü haline gelen Muammer Usta‘nın dükkanlarında soğuk sunulduğu için neredeyse “Soğuk Yenilir” diye bilinen Kadayıf Dolması, Meşhur Erzurum Cağ Kebap’ta tıpkı Erzurumlu anaların yaptığı gibi önümüze sıcacık servis edildi. Aman da ne güzel, ne güzel.

sicak-kadayif-dolmasi-meshur-erzurum-cag-kebabi-umraniye-03

Tatlımızın yanına şöyle bir de taze demli çay geldi. Eh, Cenab-ı Hak’tan başka ne isteyelim, dayak mı?

Şükür duyguları ile ayrıldığımız Meşhur Erzurum Cağ Kebabı‘na en kısa sürede tekrar gideceğiz elbet. Ama bu yazıdan ayrılmazdan evvel siz Cağ Kebabı ve Kadayıf Dolması deneyimi yaşayacak olanlara daha üstün bir erişim sağlamak için iki şeyin altını tekrar çizelim. Not ediniz lütfen.

1. Cağ Kebabınızı Tatari (arkası pişmeden) söylerseniz etler önünüze daha sulu servis edilir. Lezzet x2 olur!
2. Kadayıf Dolması -bilinenin aksine- Erzurum’da evlerde sıcak servis edilir. Sıcak servis edileni makbuldür. Bu yüzden sıcak servis edilene itiraz etmek cehalettir. (Soğuk yiyip de dişinizi kırmak isterseniz o ayrı tabii)

Vesselam!

meshur-erzurum-cag-kebap-salonu-umraniye

Meşhur Erzurum Cağ Kebap Salonu
Alemdağ Caddesi. No:205  Çakmak – Ümraniye, İstanbul
Tel: 0216 3132525

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

16 thoughts on “Çakmak Mahallesi’nde Cağ Kebabı Nerede Yenir? Meşhur Erzurum Cağ Kebabı, Ümraniye, İstanbul

 • Aydın

  Yeri bana yakınmış. Denemeye değer.

  Teşekkürler öneri için.

  Yanıtla
  • admin

   Rica ederiz. Afiyet olsun.

   Yanıtla
   • mehmet candar

    sayenizde harbiden yedik ama ne yedik büyük kazık yedikkk bu yazıyı gerçekten doğruluk payıyla yazdıysanız bir sözüm yok ama oranın tanıdığı vs başka amaçlı yazdıysanız yanlış yapıyorsunuz hakkımı helal etmiyorum sizin yazınıza istinaden eşim ve bebeğimle gittik keşke gitmeseydik

    Yanıtla
  • mehmet candar

   kersinlikle uğramamanızı tavsiye ederim

   Yanıtla
 • Önünden birkaç kez geçip, başka bir yere gitmiştim. Anladığım kadarıyla bir hata yapmışız… :)

  Yanıtla
  • mehmet candar

   doğrusunu yapmışsın asıl hatayı biz yaptık geçen hafta

   Yanıtla
 • mehmet candar

  kesinlikle katılmıyorum sizi okuyarak gittim geçen hafta hayatımda gördüğüm en kötü yerdi eşimede rezil oldum kendimde pişman oldum ne et yediğimi anladım ne lezzet gördüm ne ilgi verdiğiniz parayada yazık inanın o paraya 5-6 adet kaliteli bir yerde kaliteli döner yersiniz ayrıca suratlar beş karışş niye geldiniz der gibi bakıyorlar orada çalışan genç çocuklarda masanın yanında sırık gibi dikiliyorlar en bombasıda gelen mezelerden para alıyorlar hemde kendi getirdikleri mezelerden yani kesinlikle yanından bile geçmeyin bu yorumu yazan arkadaş sanırım oranın sahibinin ya akrabası yada tanıdığı yanlış yerde yiyip burayı yanlışlıklamı yazdı inanın bilemiyorum bir gerçek şuki sizin sayenizde resmen kazık yedik teşekkürlerrr buarada gelen lavaşlarda buz gibi hangi günden kaldığı belli değildiii

  Yanıtla
 • mahmut cancan

  sizin yaptığınız resmen adaletsizlik olumlu yorumları yayyınlayıp olumsuzları yayımlamamak gerçekten iki yüzlülük o kadar kişinin hakkına girersin ey bu yorumları yayınlamayan editör kardeşşş orda yemek yiyip beğenmenizde gerçekten çok ilginçç boşu boşuna yazılmış bir yazııı

  Yanıtla
   • lezzetten anlayan

    herkesin damak tadı farklı sizlere güzel gelen başkasına güzel gelmeyebilir hayatımda yediğim en kötü et ve hizmetti aradan bir ay geçmesene rağmen hala yazınızı okudukça sinirlerim alt üst oluyo yok balıkesir kıvırcığı yok dolma kadayıfı sıcak mı yenir soğuk mu arkadaşım saygınız olsun bizlerede yalanmı söylüyoruz bizzat yiyen benim düşünce ve fikirlerimize neden saygı ve değer vermiyorsunuz yazacaksanız buraya yazın yorumlarınızı herkes okusun öyle şahsi mail adresime mail atarak yorumlarınızı paylaşmayın benim o kadar eleştirime rağmen sizlerin hala milleti yönlendirecek yazınızı silmemeniz çok ama çok garip geliyor

    Yanıtla
    • Bir mekanlar bunca derdiniz nedir anlayamadım. Her seferinde de aynı kişi gibi ama farklı bir kimlikle yazıyorsunuz. Bir mekanınız var da onu öne mi çıkarmak istiyorsunuz? Bu mekanın yanında çalışıyordunuz da oradan kötü mü ayrıldınız? Sizin önereceğiniz bir yer varsa ya da size ait bir Cağ Kebabı salonunuz varsa onu söyleyin. Burada seve seve paylaşalım. Böyle nefret ve öfke kusmanıza bir anlam veremiyorum. Eğer bu şekilde devam edecekseniz bu tip yorumlarınıza sitede daha fazla izin vermeyeceğim. Çünkü şahsıma da hakaret ediyorsunuz. Sizin bu mekanla ilgili görüşleriniz varsa bunu istediğiniz yerde dilediğiniz gibi belirtebilirsiniz. Burada da yeterince belirttiniz. İsterseniz siz bir site açın orada dilediğiniz gibi yazın. Ama burada benim sitemin içeriğine karışamazsınız. Bu tavrınızda art niyet olduğu düşüncesindeyim artık. Saygılarımla,

     Yanıtla
 • Aynur

  Ben birde Maltepe ERzurumlular vakfı Yanındaki çağ kebapta yemenizi tavsiye ederim,emin olun ERzururumu aratmayacak konsept çok güzel ki Erzurum’dada çoğuyerde yemiş bulunmaktayım yanlız aralardaki değil

  Yanıtla
 • Oğuz

  Sakın gitmeyin..
  .porsiyonlar küçük
  Çalışanlar kaba
  Ürün lezzeti yok

  Yanıtla
 • aydem

  berbat hiç gitmeyin
  çağ porsiyonlar minik minik

  personel kaba

  lahmacun rezalet

  Yanıtla
 • Geri bildirim: İstanbul Anadolu Yakası’nın En İyi 7 Cağ Kebapçısı | Harbi Yiyorum ®

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir