Genel Yemekler

Çıntar Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir?

Çıntar Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde Harbiyiyorum’un babası Salih Bey Aydın Bozdoğan’daki bir restoranda Çıntar Mantarı yediğinde hayata bakış açısı değişmiş. Kendisi çıntar mantarının kızartma halini yedikten sonra bizlere öyle bir anlattı ki ne olduğunu yazmamak elde değildi.

Öncellikle bu mantara “Melki” diyen var, “Kanlıca mantarı” diyen de var. Yöreye göre değişiyor ama unutmayalım ki ufacık bir çiçek bile her iklimde farklı yetişir. Bu yüzdendir ki Çıntar mantarı Ege iklimindeki çam ağaçlarının dibinden özenle toplanır, kendileri nemli çam ormanlarını pek bir severler. Kızıla çalan turuncumsu bir rengi vardır ve hafif küflüdür. Tadı kuzu etine benzer.

Gelelim Faydalarına…

Mantar çeşitlerini bilirsiniz, zehirli olmayanını ayırt etmek özellikle bu çeşit için oldukça zordur çünkü kendisine çok benzeyen bir mantar türü oldukça zehirlidir. Bu yüzden öncelikle işinin ehli bir yerden aldığınızdan emin olmanız gerekmekte.

Orijinal Çıntar mantarı bulduysanız da tebrikler, elinizde demir açısından zengin bir besin var demektir. Çıntar mantarı kansızlığa iyi gelir, içerdiği yüksek folik asit kalp hastalıklarına bire birdir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve yağ içermez.

En büyük hilesi pişirmektir. Domates, soğan, biber ile türlü gibi pişirebilirsiniz. Mangalda sade ya da kaşarlı pişirebilirsiniz. Yani tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Salih Bey ise kızartma deneyimini şu şekilde dile getirmiş; “Şefim mantarı aldı, yıkadı, az unladı. Sonra zeytinyağında kızarttı. Üstüne de sarımsaklı, nar ekşili bir sos yaptı ve bizi yere serdi.”  Tabii ki Ege’de zeytinyağı tarifin içinde olmazsa, olmazdı.

Şimdiden afiyet olsun!