New YorkSandviçler

Coney Island’da Sosisli Sandviç (Hot Dog) Nerede Yenir? Nathan’s Famous, Brooklyn, New York

Nasıl ki memeketimizde erişebilen herkes hafta sonu deniz kenarı v.b. sayfiye yerlere kaçar, Manhattan’da da insanlar Coney Island‘a kaçar dostlar. Hele yazın piüü! Sanırsın New York da değil de Didim Altınkum plajındasın. Mübarek plajda iğne atsan yere düşmez. Birde buralarda efsane bir sosisli sandviç yapan yer var: İsmi Nathan’s Famous Hot Dogs; yani Natan Abinin Meşhur Sosislisi babında.

Efendim, bu çocuk kitaplarından çıkma görüntülere sahip Coney Island denen yer aslında upuzun bir plaja sahip ve buralarda plaj üzerinde “Board Walk” denen denize paralel yürüyebileceğiniz Coney Island Belediyesi hediyesi olağanüstü bir teknoloji var. Direk volta mekanı…Bu Board Walk denen şey üzerinde yürürken de sizi çocukluğunuza götürecek gelişmiş lunapark cihazlarını görüp de sevinmemek işten bile değil. Çünkü çok güzeller. Zaten buralara “Amusement Park” ismini de bundan vermişler. Eğlence Parkı yani…

New York'da Sosisli Sandviç Nerede Yenir?

Şimdi düşünün; okyanus kıyısı, upuzun kumsala sahip bir plaj, lunapark, bilimum yeme-içme yerleri, uzun uzun volta atabileceğiniz board walk ve Nathan abimizin sosislisi… Yani şimdi sizde burada yaşasaydınız hafta sonları Coney Island‘a uçarak gelirdiniz.

[wdi_feed id=”1″]

İşte Nathan abimiz daha buralar henüz dutlukken potansiyeli görmüş ve Amerika’nın Özgürlük Bildirgesi’ni yayınladığı daha birinci gün bu sosis dükkanını Coney Island’da açıvermiş. Eh tabii, ismini de direk Nathan’ın Meşhur Sosislisi olarak koymuş. Akıllı adam. Meşhur dersen meşhur olur çünkü. Bir de Amerika’nın kurtuluşu sayılan 4 Temmuz’da “Uluslararası Sosisli Sandviç Yeme Şampiyonası” patlatmış. Al sana halkla ilişkilerin kralı… İşte size Amerikan usulü başarılı pazarlamaya bir örnek.

original-nathans-frankfurters-coney-island

Eh hal böyle olunca American Cheese’li Sosisli Sandviç (Hot Dog) de bu ikonik yerde el üstünde tutulur hale gelmiş. Yani gerçekten de Brooklyn tarafındaysanız ve bu yazıyı okuduysanız burada sosisli yemeden dönmeniz durumunda sadece sosisli sandviçi değil; bir sürü güzel hafızaya atılmalık manzarayı da kaçırmış olursunuz.

O yüzden siz siz olun Nathan abimizin sarı Amerikan peynirli sosisli sandviçini yemeden dönmeyin. 1916 yılında Coney Island’da ilk mekanını açan Nathan’s bugün USA’de birçok şubede hizmet veriyor. 3 çeşit sosislisi var: Sade, Amerikan Peynirli (American Cheese) bir de kıymalı Meksika fasulyeli, her birini yedik. Frankfrter sosisler domuz değiller korkmayın!

nathans-famous-hot-dog-coney-island-01

Nathan’s da ayrıca karides, istakoz sandviçler, efendim bol Amerikan peynirli patates kızartmaları gibi envai çeşit abur cuburu da afiyetle midenize indirebilirsiniz.

Ha bir konu var. Yazın giderseniz 30-40 dakikalık bekleme sürelerinden bahsediliyor. Bu yüzden dikkatli olun. Biz Kasım ayında gittiğimiz için ortam çok tenhaydı, hava muhteşemdi ve dolunay tabak gibiydi. Hem manzaranın, hem Coney Island’ın hem de Nathan’s Famous Frankfurterlerin tadını doyasıya çıkardık.

Darısı sizin başınıza!

Vesselam.

nathans-world-famous-frankfurters

Nathan’s World Famous Frankfurters
1310 Surf Ave, Brooklyn, NY 11224
Tel: 718 3332202
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir