BalıkesirEkmek

Cunda’da Ekmek Nereden Alınır? Cumhuriyet Fırını, Ayvalık

Mahalle fırını denen olay sizin için ne kadar önemli bilmiyoruz ama biz metropol yaşımını seçen faniler için fırıncı denen kavrama yabancılaştığımız gün gibi ortada. Fırıncımız bize, biz mahallemizin fırıncısına uzak bir yaşam sürdürüyoruz. Hiç insani değil!

Oysa ki Cunda bildiğin klasik mahalle taş fırını var. Zaten bir tane: Cumhuriyet Fırını. Çam kozalağını köz yapıyor ve ekmeklerini, simitlerini her bir şeyi aynı şekilde pişiriyor. Ortamdaki kokuyu hayal edebiliyorsanız, fırından çıkan ürünlerin kokusunu ve lezzet farkını da hayal etmeye çalışın o halde.

Cunda'da ekmek nereden alınır? Cumhuriyet Fırını, Sezgin abi

İçeride 20 yıllık sahibi Sezgin abimiz var. Aslen Kars’lı. Dünyanın en değişik kahkahasını atan ama o kahkahası ile sizi de kahkahaya boğabilen dünya tatlısı bir insan. Fırncı gibi fırıncı yani. 20 yıl önce Cunda’ya İzmir Karşıyaka’dan gelmiş. Bakmış deniz, güneş, kum. Kalmış burada. Fırını da satın almış.

Bütün müşterilerinin ismini biliyor. “Hoş geldin Neriman abla.” diyor ve direk torbaya 2 ekmek koyup uzatıyor. Biliyor ki Neriman abla her sabah ondan iki ekmek alır.  Ne güzel değil mi? Fırıncı sizi, siz fırıncıyı tanıyorsunuz. Sohbet ediyorsunuz. Böyle bir dünya mümkün!

Esnafa sorsanız “Yazın öğleden sonra Cumhuriyet Fırını’na gidersen, Sezgin’i dükkanda bulamazsın” diyorlar. Nedeni belli değil mi? Adam düzenli olarak öğleden sonraları denize gidiyor. İyi de yapıyor. Zaten bu yüzden 20 yıl önce Cunda’ya yerleşmiş. Amacından da şaşmamış hiç.

Cumhuriyet Ekmek Fırını Cunda

Sabah 4,5 da başlıyorlar ekmek yapmaya. 12’ye kadar ekmek çıkarıyorlar. Sonrasında elemanlar paydos. Ama Sezgin abi kalıyor fırında. Neden mi? Eh Cunda malum balıkçı kasabası. Çevre restoranlar ona ahtapot ve bilumum çeşit balığı fırında yapması için gönderiyor. O da onları pişiriyor. Kısacası ekmekler bitince tepsiler giriyor fırına.

Hatta bizim de Lal Girit Mutfağı ile öğleden sonra bir lor tatlısı girişimimiz oldu. Lor tatlısını aldık Sezgin abiye götürdük. O da 45 dakika lorları fırınladı ve bize geri teslim etti. Tatlının enfes olduğunu söylememize gerek yok herhalde.

Sezgin abiye giderseniz, selamımızı söyleyin. Size bir sallama ada çayı ısmarlasın. Siz de o esnada Cumhuriyet Fırını’nın keyfini çıkarın.

Cumhuriyet Simit Ekmek Fırını Cunda

Cumhuriyet Fırını
Cunda Merkez
Tel: Yok

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Cunda’da Ekmek Nereden Alınır? Cumhuriyet Fırını, Ayvalık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir