PideÜmraniye

Sizin İçin Harbi Yedik: Pideköy, Buyaka AVM – İstanbul

AVM’lerin En Temiz ve En Lezzetli Pidecisi

Pideyle duygusal bağımız farklıdır. Bu topraklarda pizza kadar kıymeti bilinmese de, o daha zengindir, sağlıklıdır ve bizdendir. Sağlıklıdır bir kere, iyi bir unla buluşursa hamuru mideye sıkıntı yaratmaz, üstünü süsleyen malzemesi de tanıdıktır. Şimdilerde pideye iade-i itibar gösteriliyor, işin hakkını veren işletmeler açılıyor, mutlu oluyoruz. Onların en başarılı örneklerinden birini ziyaret ettik geçenlerde. 6’sı Ankara , 2’si İstanbul olmak üzere toplam 8 şubesi olan, bu işe gönül vermiş, tecrübeli bir girişim: Pideköy‘deyiz. Mekanın işletmecisi ve aslen Ankara’lı olan Şebnem hanım ve Can beyle oturup hem pideleri tattık hem de güzel bir sohbet ettik.

Hemen vakit kaybetmeden yediklerimize geçelim.

1 . Çorba ve Turşu Kavurma (Başlangıç)

Sadece Buyaka AVM’de bulunan fasulye turşusu yanına eşlikçi mercimek çorbası ile iyi bir başlangıç yaptık. Turşu kavurma bildiğiniz gibi bir Karadeniz yemeği…

corba_fasulye_tursusu

2. Karışık Pide (Yumurta Sarısı İlaveli)

Pidede çeşit çok, kıyma ve kuşbaşı karışık, kaşar peyniri ilaveli, üstüne de bir yumurta sarısı ile süslenip masaya gelen ilk pide ekibimizin favorilerinden oldu.

karisik_pide_yumurtali_pidekoy

3. Pideköy Dörtlüsü

Eğer dışarıda birçok kez pide yediyseniz, buradaki pidelerde kullanılan unun kalitesinin ve pek tabi üstündeki malzemelerin özenle seçildiğini, ilk ısırıkta farkedebilirsiniz. Çeşit çok demiştik ya, tam o esnada kuşbaşılı ve Pideköy dörtlüsü de masaya teşrif ediyorlar. Biz dörtlüde, peynirin altına gizlenmiş Kayseri Pastırması dilimini leziz bulduk. Adeta İtalyanların Quatro Staggioni’si…

pidekoy_dortlüsü

4. Kapalı Kıymalı Pide

Kapalı pide diye bir güzellik gerçeği var ki, kıymalısı pek bir nefis oluyor. İşte bizim ikinci favorimiz bu kapalı kıymalı oldu. Hafif yiyeyim diyene ıspanaklısı da var ama bizim işimiz hafif değil, harbi yemek :) Ama akabinde sizi ıspanaklısı ile de tanıştıracağız.

kapali_kiymali_pide_pidekoy

5. Kapalı Ispanaklı Pide

İşte bu! Ispanak severleri bu tarafa alalım: Kapalı Ispanaklı Pide gayet vejetaryen. Gayet hafif.

kapali_ispanakli_pide

6. Patatesli Pide

İşte bu ilk defa karşımıza çıktı. Hani komuşu teyzelerin ya da annelerimizin yaptığı son derece lezzetli patatesli börekler vardır ya, onun gibi diyelim de sizin de zihninizde lezzetini canlandırmış olalım. Ama işte bu pide versiyonu. Çayla ve ayranla mükemmel gidiyor.

patatesli-pide-pidekoy-buyaka-avm

7. Kuşbaşılı Pide

İşte tüm zamanların en öne çıkan favori pidesi; bizce “Kuşbaşılı Pide”. Her zaman mönülerde ilk gözümüz kuşbaşılı pide arar ve pidelerin hasıdır. Etli pide yiyeceksek her zaman tercihimiz kuşbaşılı pideden yana olur. Bizi kuşbaşılı pide ile yalnız bırakın.

kusbasili-pide-pidekoy

8. Yedi Tahıllı Hamur Seçimi ile Pide Çeşitleri

Çeşit çok diye baştan söylemiştik değil mi? Pideköy’de bir de, formunu düşünenler, sağlıktan vazgeçmeyelim diyenlere özel hamurdan pide tercihi bile var; 7 Tahıllı Hamur. Acayip ilgi gören bir ürün olduğunu söylüyor Şebnem hanım. İçinde keten tohumu bile var. Yedikten sonra, hafifcecik kalkıyorsunuz sofradan. Ama bu hamuru normal hamura göre açması gerçekten zor. Bu yüzden başarıya ve doğru reçeteye ulaşmak için çok deneme yapmışlar. Bunu yiyenler yanına ayran ya da şekersiz çay söyleyerek hakkını versinler lütfen.

yedi_tahilli_pide

9. Çocuk Mönüsü

Dev fast-food zincirlerinin pençesinden çocukları kurtarmayı da düşünmüşler. Şirin bir menü yapmışlar. Yanına da Kinder sürpriz yumurta bonus olmuş.

cocuk_menusu

10. Künefe

Mantarlı, patatesli, kuşbaşılı… Hepsini denedik, pideye bu kadar özenen bir işletmeye saygı duyduk, ne güzel dedik. Sıra tatlıya geldi. Açıkcası bir pideciden beklenmeyecek kadar başarılı bir künefe geldi önümüze. Kendileri yapıyorlarmış. Son zamanlarda yediğimiz en lezzetli künefeydi hatta.  Zaten kaşla göz arasında bir de baktık bitmiş. (Artık nasıl bittiyse?) Sonra yeni bir tane daha geldi. İyi ki geldi, eşlikçisi taze demli çayla birlikte güzel bir kapanış oldu.

Sadece bu künefeyi yemek için bile Pideköy’e gideriz.

kunefe_pidekoy

Pideköy, şu an İstanbul’da Palladium ve Buyaka AVM’lerde hizmet veriyor. Biz İstanbul’da AVM içinde bu denli özenli mekanlar görmeye pek alışkın değiliz, bu yüzden Pideköy’ü takdir ettik ve bu görüşlerimizi Şebnem hanıma da ilettik.

Malzeme seçimleri, hijyene verdiği önem ve pide çeşitleri ile Pideköy gerçekten emin adımlarla başarıya doğru ilerliyor.

**Aşağıda Pideköy için hazırladığımız minik tanıtım videomuzu bulabilirsiniz.

pidekoy-buyaka-avm

Pideköy (Buyaka AVM)
Fatih sultan Mehmet Mahallesi Balkan Cad. No:56, Ihlamurkuyu, Ümraniye, İstanbul – Asya (Buyaka AVM)
0216 5041330
**Pideköy’ün şu anda İstanbul’da Buyaka dışında bir de Palladium AVM’de şubesi var.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir