BalıkesirGenel Kahvaltı

Cunda’da En İyi Kahvaltı Nerede Yenir? Cunda Fora Butik Otel, Ayvalık, Balıkesir

Bazen bir davet alırsınız. Bu davet içinde barındırdığı mesajdan daha fazlasını gerçekleştirmenize olanak tanır. Bizim için bu sefer Cunda böyle oldu işte. Daha önce de bizi çağırmıştı Cunda ama o böylesine olmamıştı. O zamanki tüm göstergeler “şimdi tanışmasak iyi olur” diyordu. Ama bu kez muhteşem oldu. Sırılsıklam aşıklar gibi kucaklaştık bu sefer. İlk defa geldiğimiz Cunda’da mevsimlerden kış olmasına rağmen unutulmaz bir hafta geçirdik.

Kısaca Cunda’yı fethettik dostlar. Yılbaşına sayılı günler kala en uzun geceyi de içine alacak şekilde Cunda’da tarihi lezzetlerle tanıştık, unutulmaz arkadaşlıklar edindik, misafirperverlik gördük.

Rum evlerinden ve Cunda’nın kendisinden izler taşıyan Cunda Fora Butik Otel‘de geçirdiğimiz günler boyunca her gün görkemli bir kahvaltı ile güne “Merhaba!” dedik.

Ama ne kahvaltı! Pişisinden, şevketi bostanlı gözlemesine, otel sahiplerinin annelerinin yaptığı ev yapımı reçellerden, mevsim domatesleri ile yapılan menemene, gurme izmir tulum peynirinden, ezinesine, Cunda mandırasındaki lor peynirinden, otlu omletine, yeşilliğinden özel imalat sucuğuna kadar (evet sucuk! yanlış duymadınız, oraya geleceğiz birazdan) kendimizi şımarttığımız bir kahvaltıydı bu.

Ayvalık Cunda'da En İyi Kahvaltı Nerede Yapılır?

Pişilerin hamuru ve ekmekler mahallenin fırını Cumhuriyet’ten geliyor. (Sezgin abiden) Sebzeler yerel pazardan. Zeytinler konusuna değinmiyorum bile. Zaten zeytinin kalbi Ayvalık’tayız. Her malzeme özenle seçilmiş ve çok da güzel bir sunumla önünüze servis ediliyor. Hal böyle olunca da ortaya farklı enstrümanlarla aynı konçertoyu çalan kocaman bir orkestra çıkıyor tabii.

Üstelik bütün bu orkestrayı destekleyen Cunda’lı teyzeler, ablalar var arkada. Pişiler, gözlemeler, menemenler hep onların ellerinden çıkıyor.

Sucuğa geleceğimizi söylemiştik değil mi? Ah o sucuk. Kasap sucuğu; ama otelin sahiplerinden Yunus beyin kasaba özel tarifle verdiği sırlı karışımdan yapılıyor. Öyle bir sucuk ki, Kadir Çöpdemir’in bile ilgisini çekti ve nasıl pişirileceğine dair bize tüyo verdi. Biz de otelde bulunduğumuz günlerde aynen onun dediği şekilde sucuğumuzu pişirdik. Şu anda bu ince ayarla beraber sucuğun da dahil olduğu kahvaltılara daha farklı bir anlam da katılmış oldu. (Nasıl mı? Bir iki damla limon, bir iki damla su, sucuk kendi yağında, 6-7 saniyelik ön ve arka mühürleme) Böylece sucukta Nirvana’yı yakaladık.

Cunda Fora Butik Otel her mevsim açık. Sadece karnınıza değil gözünüz ve gönlünüzü de şımartacak estetik ve zarif bir dokunuşa sahip bir yer burası. Kahvaltı için odaları tam olarak dolu değilse dışarıdan da misafir kabul ediyorlar. Ancak gitmeden önce ararsanız iyi olur tabii. Sonra “Gittik, yiyemedik!” demeyin.

Giderseniz naif ve gönülden muhabbet ehli Gürkan beye bizden de selam götürün ki belki ikram görenlerden olursunuz.

Cunda Fora Butik Otel - Ayvalık

Cunda Fora Butik Otel
Mithatpaşa Mahallesi Mevlana Caddesi 1/1 Sokak No: 7 Alibey Adası-Cunda Ayvalık
Tel: 0266 3273031

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Cunda’da En İyi Kahvaltı Nerede Yenir? Cunda Fora Butik Otel, Ayvalık, Balıkesir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir