Fatih

Sizin İçin Harbi Yedik: Ilgaz ve Küre Lezzetleri – Nar Lokantası

Özüne sahip çıkan, bunu gelecek nesillere bırakmayı görev bilmiş bir mekan burası: Nar Lokantası. Daha önce Kahvaltısını denemiştik ve pek bir naif, peki bir leziz bulmuştuk. Efendim sonrasında Saffet Emre Tonguç‘la yine bir gezimizde Nar ile kesişmişti yollarımız. Tepeden tırnağa estetik, nezaket ve lezzet dolu bir yerden bahsediyorum. İşin odağına da ”Türk Mutfağı” konunca çok iyi işlere imza atılıyor burada. İşte bu güzel işlerden biri de, geçtiğimiz Cumartesi akşamı (19 Aralık 2015), Ilgaz ve Küre dağlarının lezzetlerinin bizlerle buluşturulmasıydı. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etmeli.

nar_lokantasi_kastamonu_yemek_masasi

Mutfak kültürü araştırmacısı Nedim Atilla‘nın ilham veren, ufkumuzu açan seminerinin ardından, Ilgaz ve Küre dağlarının ve çevre yörelerinin florasının bize sunduğu müthiş lezzetlerini denedik. Anadolu’nun gastronomik zenginliğine bir kez daha şahit olduk. Bu kadim topraklarda ne kadar da çok sahip çıkılmayı bekleyen şahane değerlerimizin olduğuna gördük, şaşırdık ve saygı duyduk. Ayrıca tarihi kökler izdüşümüyle neden sahioçıkmamız gerektiğinin de yeniden farkına vardık. Bu gece bir nevi uyanış yaşattı bize bu gece.

devrekani_kuzu_siyez_bulguru

Siyez Bulguru’nu, Kastamonu Pastırmasını, ”Eyşi Şerbetini”, susamsız simiti, karakız mantarını v.b. biliyorduk lakin hepsini bir arada hem işin ehlinden dinleyip, hem de tadınca tarihleriyle hafızalara kazınan bir gece yaşadık.

tavuklu_tirit

Bu ”ziyafete” nasıl özenildiği masaya ilk oturduğumuzda hissediliyordu. Her şey yöresinden getirilmiş, usta ellerde nakış gibi işlenmişti.

Kiren tarhanası çorbasının yanı sıra masada serpme olarak Kastamonu Pastırması, Kargı tulumu, Elma ekşili ısırganlı salata , Karakız mantarı turşusu, Çemen, Zeytinyağlı pazı sarma ve Küre kestanesi bizi karşıladı. pastirmali_kurufasulye_nar_lokantasi

Ara sıcaklarda, mercimekli kulaklı makarna, Kastamonu pastırmalı Küre kuru fasulyesi ve Tavuklu tirit tadımı yapılırken ana yemek olarak Fırınlamış kuzu ve siyez bulgur pilavı yanında üryani eriği sosu ile servis edildi ve biz lezzetler önünde kelimenin tam anlamıyla saygıyla eğildik. Tatlı olarak ise elma kuruları ile servis edilen elma pekmezli muhallebiyi pek sevdik.

elmali_muhallebi

Bu müstesna lezzetlere pek bir yakışan Gülor‘un Sauvignon Blanc’ı ve Cabarnet- Sauvignon’u ile Umurbey Şarapları gecenin tam anlamıyla tamamlayıcısı oldular.

Tüm bu lezzetler her daim Nar Lokantası‘nın menüsünde yer almayacak. Ancak bu zamana kadar denediğimiz ve her tabakta bize keyif yaşatan bu mekana hiç uğramadıysanız sırf Türk Mutfağı‘nın hakkı nasıl verilirmiş, görmek için yolunuzu düşürün.

Sevgilerimizle…

Nar Lokanta
Nuru Osmaniye Caddesi. Armaggan. No 65 Fatih -İstanbul

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir