BalıkesirLor Peyniri

Cunda’da Lor Peyniri Nereden Alınır? Saltık Mandıra Süt Ürünleri, Ayvalık

Dedik ki “Cunda’da tuhaf ve bir o kadar da çekici isimli peynirci var. Ama bunlar arasında gerçekten adada peynir üreten (mandıra) var mı?” Bir tane varmış. İşte bu da Saltık Mandıra. Kapısında, tepesinde tabela bile yok. Öğlen 3-4 gibi gittiğimizde plastik leğenlerde sıcacık lorları tezgahın üzerinde diziyordu ustamız. Peki ustamız kim mi? Tanıştıralım: İsmail Tamer. Ada’nın peynir üreten ve esnaf tarafından parmakla gösterilen insanı. Bu yüzden de tabelaya gerek yok zaten. Taze lor almak isteyen Saltık Mandıra’ya gideceğini bilir.

Biz gittiğimizde lor almadık ama Emine Abla’ya (Lal Girit Mutfağı) yiyeceğimiz “Lor Tatlısı” için verdiği lorların da böyle olduğunu hayal edince içimiz epey cız etti.

İsmail abimiz Saltık Mandıra ve Süt ürünlerinin 60 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söylüyor.  Cunda Pazar Yeri’ndeki mandırası ise hep açık. Bu meslek ona babadan, ona da dedesinden kalkmış. Saltanat şimdi onda.

Avutro - Cunda Mandırası, Saltık Mandıra

Malum burası mandıra ya, hani biz de lezzet avındayız ya, çok özel ve her zaman üretilmeyen bir peynire denk geldik. Yerli halk bu peynire “Kirli Ayşe” diyor. Rumcası da “Avutro” İsmail abi bu peyniri bir fuar için hazırladığını söylüyor. Avutro’dan istiyoruz da vermiyor. “Kirli Ayşe’den ver o zaman.” diye kendimizce latife ediyoruz. Ama vermiyor. Sayılıymış.

“10-15 gün uğraştırıyor bu peynir adamı.” diyor. O yüzden sürekli yapmıyormuş. Eh ne diyelim? Sütün en güzel uyuyan hali peynir dünyasında da kendi gizli cevherleri var demek ki. Hayatımızda ilk kez ismini duyduğumuz peyniri tadamadık ya biz ona yanarız.

Neyse ki Lor var. Hem lor peyniri neyimize yetmiyor değil mi ama? Bolca var hem de… Bir de yoğurt var İsmail abide. Hem de 10 numara…

Ah İsmail abi! O “Kirli Ayşe”den tattırmadın ya, vereceğin olsun! Biz sana bu kadar methiyeler düzüyoruz. Sen Avutro yemek için tekrar döneceğiz İsmail abi. Üstelik dönüşümüz muhteşem olacak! Sıkı dur.

Vesselam.

Cunda'da lor eynir nereden alınır?

Saltık Mandıra Süt Ürünleri
Cunda Merkez, Pazar Yeri
Tel: 0266 3271022

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Cunda’da Lor Peyniri Nereden Alınır? Saltık Mandıra Süt Ürünleri, Ayvalık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir