Genel KahvaltıMuğla

Dalyan’da Köy Kahvaltısı Nerede Yenir? Dipdağ Ekin Apart Restaurant ve Cafe, Ortaca, Muğla

İnsanın bir güzel zamanları vardır. Bir de olağanüstü güzel zamanları vardır. İşte Dalyan seyahatimizde gölün hemen yanıbaşında ve dağın yamacında bulunan Ekin Restaurant‘da yaptığımız kahvaltı bizi bu olağanüstü güzel zamanlara taşıyan yegane yerlerden biri oldu.

Nasıl taşımasın canım? Altımızda bir scooter, İztuzu Plajı yolunda bulabileceğimiz en harikulade yerlerden birinde kahvaltımızı edip sahile doğru yol aldık. Bundan iyisi Şam’da kayısı.

Şimdi efendim, biz yine bu yol üzerinde daha önce nerede Nar Suyu içeceğinizi yazmıştık. İşte şimdi de size nar suyunuzu içtikten sonra köy kahvaltınızı etmeniz gereken mekanı işaret ediyoruz: Ekin Apart Restaurant ve Cafe.

Reçeller, Ekin Restaurant, Dalyan Copyright 2013 Harbiyiyorum.com

Bu mekanın en güzel özelliği öncelikle manzarası ve doğası ile ruhunuzu doyurması, sonrasında ise -öyle milyon çeşit görgüsüz kahvaltı çeşidi ile değil ama- adam gibi seçmece ürünler ile midenizi şenlendirmesi. Yanınızdaki gölde yüzen balıkları da beslemeniz cabası. Piranha da değiller ama ne atsanız yiyorlar anam bunlar!

Rengarenk reçeller, beyaz peynir, zeytin, salatalık, domates ve enfes tereyağ zaten aklınızı başınızdan alacak türden güzellikler. Peki bu anlattığım resimde ne eksik söyleyin bakalım? Hep beraber…

Kızarmış ekmek eksiiik!

Evet. Elbette bu nimetler kızarmış ekmek olmadan olmaz. Kızarmış ekmek bir kahvaltının tamamlayıcı ve en mühim unsurudur sevgili dostlar. Biz kızarmış ekmek olmayan kahvaltıyı kahvaltıdan saymayız. Çünkü orada “kahvaltı kokusu” denen şey saib değildir.

Ispanaklı ve Peynirli Gözleme, Ekin Köy Kahvaltısı, Dalyan, Ortaca, Muğla, Copyright 2013 Harbiyiyorum.com

Çok şükür bugüne kadar az ama öz olana ‘kahvaltı’ diyenlerden olmaya gayret edenlerden olduk. Fakat şüphesiz ülkemizin nimet zanaatkarları son derece hünerli oldukları için masamız sadece az bir çeşitle donatılı kalmadı. Sigara böreği geldi mesela. Sigara kaç senelik bir icat bilmiyoruz ama isminin geçebileceği en güzel şeyin de Türkiye’de olması bir tesadüf olamaz.

Ah, çayla nasıl gider o sigara böreği denen sihir bilir misiniz? Eğer içindeki peynir hafif de tuzluysa insanı oturduğu yere yapıştırverir vallahi. Ey hanımlar! Hep lor ve tuzsuz peynirle takılmayın arada bir peyaz peynirle de sarın şu sağlığa zararlı meretleri. (Teşekkürler)

Ekin Cafe ve Restaurant, Dalyan, Ortaca, Muğla, Copyright 2013 Harbiyiyorum.com

Yine konu dağıldı bak! Neyse efendim, Ekin Restaurant&Cafe’de bu mütevazi kahvaltılıkların üstüne bir de gözlemelerimiz geldi. O gözlemeleri sacda pişiren ablaların elleri dert görmesin. Yedikçe daha da iştah yapıyor insanda. İyi bir tereyağlı gözleme insanı kaplan ve dahi hayretzede yapar vallahi. Hele bir de doğanın içerisindeyseniz hiç doymak bilmezsiniz.

Dalyan’a yolunuz düşerse mutlaka mola verip uğramanız gereken bir yerdir Ekin. Eğer akşam vakti giderseniz bu sefer de sizi mangal ile karşılayacaktır. Hatta işletmeci aile efradını görürseniz sizi kendi yedikleri yemeğe bile davet edeceklerdir. Yine de gündüz gözü ile yapacağınız her ziyaret dünya-cennet karşılaştırması anlamında size yeni buudlar kazandıracaktır.

Aman ha! Siz siz olun, şükretmeyi unutmayın.

Vesselam!

Ekin Cafe ve Restaurant, Dalyan, Ortaca, Muğla Copyright 2013 Harbiyiyorum.com

Dipdağ Ekin Apart, Restaurant ve Cafe
Adres: İztuzu Plajı Yolu, Dalyan, Ortaca, Muğla
Tel: 0252 2890005

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir