Alkolsüz içecekler

Demirhindi Şerbeti Nedir?

Foto: Erenköy Şerbet

**Demirhindi Şerbeti ve diğer Osmanlı Şerbet çeşitlerini satın almak için tıklayın!

Namı Osmanlı Saray mutfaklarından günümüze kadar gelen, Kanuni Sultan Süleyman’ın dahi favorileri arasında yer alan enerji deposu bir içecektir. Osmanlı’nın Coca Cola’sı olarak da anılır. Demirhindi aslında Hindistantan’da yetişen mayhoş tatta meyveleri olan 20 – 25 cm boylarında baklagillerden bir bitki türüdür. Temr Hindi yani Hint Hurması adıyla da bilinir.

Bu ağacın meyvesi olan demirhindi ana malzemesi olmak üzere, 41 çeşit  bitki ve çeşitli baharat karışımlarının aynı yerde kaynatılmasıyla ”Demirhindi Şerbeti’‘ elde edilir. Zencefildarulfülfül, rezene ve kudüs hurması şerbetin içerisinde bulunan maddelere sadece birkaç örnek.

Müshil ve solucan düşürücü özellii vardır. Şifalı olduğu söylenen bu şerbetin soğuk algınlığına, hararete ve mide ağrılarına iyi geldiği biliniyor.

Susuzluğa karşı dayanıklılığı arttırdığından Ramazan aylarında da sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır.

Orjinal tarifi olmasa da  çeşitli bitki karışımları ile evimizde de deneyebiliriz.

Malzemeler:

  • 1 Adet demirhindi
  • 3-4 Adet karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 2 yemek kaşığı pekmez
  • 5 litre su

Aktarlarda bulabilceğimiz çekirdekleri alınmış demirhindi meyvesi, akşamdan 1 fincan suda ıslatılır.  Sabah demirhindinin içerisine sırasıyla 2 yemek kaşığı pekmez, karanfili ve tarçın konulup üzerine 5 lt su eklenir. Rengi çıkana kadar kaynatılıp süzülür. Soğuk olarak servis edilir.

*Demirhindi Şerbeti hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazyıya katkıda bulunun.

**Demirhindi Şerbeti ve diğer Osmanlı Şerbet çeşitlerini satın almak için tıklayın!

2 thoughts on “Demirhindi Şerbeti Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir