Bunları Bilelim

Deprem Çantasında Hangi Yiyecekler Konulmalı? Deprem Çantasında Neler Olmalı?

06 Şubat’ta Kahramanmaraş, Kilis, Antakya, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Hatay Malatya ve daha bir çok ilimizi etkileyen depremle sarsıldık. Sadece bu illerimiz değil tüm Türkiye olarak yasa boğulduk. Deprem gerçeğini bir kez daha çok acı bir şekilde öğrendik, kabullendik, deneyimledik, yaşadık ve daha kötüsü de yaşayacağız. Deprem gerçeğini kabul etmek ve bilinçli yaşamak zararı da azaltabilir.

Herkes yeniden deprem çantası hazırlamaya başladı. Deprem çantasının bir önemli unsuru da yiyecek ve içecekler. Deprem çantasında gerekli malzemelerle birlikte hangi yiyecek ve içecekler konulmalı?

Deprem çantanızda yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve çabuk bozulmayan gıdalar olmalı. En önemlisi tabiii ki su. Su hayati önem taşır. Kan dolaşımını dengelemek, vücut fonksiyonlarını kontrol etmek adına, deprem çantasında da su kesinlikle yerini almalıdır.

Su

Çabuk bozulmayan ve deprem çantasında olması gereken yiyecekler ise; konserve, kuru yemişler, kuru meyveler, tahin–pekmez, protein barlar, tuzlu krakerler, meyve suyu ve bisküvi paketleri olmalı. Yiyeceklerin son kullanma tarihine dikkat etmeniz önemli. Son kullanma tarihi yakın olanları tüketebilir, yerine yenilerini koyabilirsiniz. Çantanın üst kısımlarına bisküvileri ve karekerleri yerleştirirseniz; paketli bisküvinin ezilmesini önleyebilirsiniz.

Kuru Yemişler

Protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral açısından zengin olan kuruyemişler, vücut direncinin artmasına da yardımcı oluyor. Tok tutup, enerji veriyor. Deprem çantanızda açılmamış bir paket mutlaka bulundurun.

Bisküviler

Bisküviler hem enerji veriyor hem de kan şekeri düşürse düzelmesine yardımcı oluyor. Üstelik raf ömürleri uzun olduğu için deprem çantanızda hem tuzlu hem de tatlı olarak bulunmalı.

Tahıl Barlar

Kalsiyum ve demir açısından zengin, düşük kalorili ve tam tahıl ve lif içerikli tahıl barlar da deprem çantasının olmazsa olmazlarından biri olmalı. Tahıl barların da raf ömrü uzun. Tok tutma ve enerji vermede de oldukça başarılı.

Tuzlu Krakerler

Tuzku Krakerler; tansiyon ve şeker hastalarıiçin de o anlarda tüketilebilecek en iiyi atıştırmalıklardan. Paketli ve uzun ömürlü olması bu ürün için de geçerli.

Konserveler

Konserveler her zaman en önemli kurtacılardan. Öğünü kurtaracak ve vücudun o an ki ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahip olan konserverler deprem çantanızda olsun.

Unutmayın, deprem çantasını tüm aileniz için değil, kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlamalısınız. Ayrıca evcil hayvanınız varsa onun ihtiyaçlarına da küçük bir çantada yer vermeyi unutmayın. Öte yandan deprem çantanızı mevsim şartlarına uygun olacak şekilde belirli dönemlerde yenileyin. Deprem çantanızda olması gereken diğer bazı eşyalar ise; çadır, battaniye, mevsime uygun giysi, ilaç, çakmak, düdük, yağmurluk, çok amaçlı çakı, el feneri, pil, hijyen malzemeleri, sabun ve dezenfektanlar, diş fırçası ve macunu, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı, ilk yardım çantası, kâğıt, kalem, para, ayakkabı, bebeğiniz varsa onun ihtiyaçları…

Bizler önlemlerimizi alalım, hazırlığımızı tam yapmış olalım ama umarım hiçbirimizin kullanmasına gerek kalmasın…

Geçmiş olsun Türkiye’miz….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir