CheesecakeKatar

Doha’da En İyi Cheesecake Nerede Yenir? The Cheesecake Factory, Katar

1978 senesinde Kaliforniya’da kurulan The Cheesecake Factory’nin sahibi David M. Orton kuruluşundan 40 sene sonra muhtemelen Doha Katar’da bir şube açacağını asla tahmin edemezdi. Lakin açmış. Hayat böyle enteresan bir şey!

Amerikalılar bu işi çok iyi biliyor. Bir kategori yaratıp, o kategoriyi sahiplenmekten bahsediyorum. Sen kalk cheesecake diye bir ürünü mönünün ortasına oturt. Sonra sadece bu ürünü çeşitlemeye devam et ve markanın ismini de The Cheesecake Factory (Cheesecake Fabrikası) koyarak yoluna devam et. Öyle ki şu anda The Cheesecake Factory borsaya açılmış durumda.

Bu bir pazarlama, dahası bir marka hikayesi aslında. Cheesecake Factory, cheesecakeleri ile meşhur olmuş bir mekan ama içine girince mönüsünde dünya mutfağından bir sürü örnekle karşılaşıyorsunuz. Öyle ki hamburgeri, de Buffalo Wings’i de efsane. Yani son derece doyurucu yemekleri var ve önce bunları yerseniz midenizde tatlı olarak Cheesecake’e zar zor yer ayırabilirsiniz. Amerika’da yediğimizde bize öyle olmuştu mesela.

[wdi_feed id=”1″]

Yani aslında mekanın “Gel gel”i Cheesecake. Tıpkı Levi’s’ın “Gel gel”inin 501 kotları olması ama dükkanlarında kotlarıyla birlikte başka birçok ürünün satılması gibi.

Ben bu tip yerleri Amerika’nın ikinci dalga zincir restoranları olarak değerlendiriyorum. Mesela Red Lobster, TGI Fridays, P.F. Chang’s gibi… Birinci dalga da malumunuz Mc Donald’s, Burger King, KFC benzeri fast food zincirleri oluyor.

Katar Doha’daki Cheesecake Factory de Mall of Qatar içerisinde yer alan ikinci dalga restoran zinciri aslında. Amerika’da bulunan hemen her ürün buradaki mönüde de mevcut.

Biz bu kez Amerika’da yaptığımız hatayı yapmadık ve The Cheesecake Factory’ye isminin hakkını vermek için gittiğimizde sadece cheesecake ve yanına da filtre kahve sipariş ettik.

Üstelik Oreo’lu, Frambuazlı, Çilekli, Key Lime’lı gibi insan azdıran çeşitlerinden değil, direk mönünün şahı, Cheesecake Factory’nin çıkış noktası olan, gelin gibi bembeyaz “The Original Cheesecake” den söyledik.

İlk defa bir cheesecake’i karnımız bu kadar dolu olmadan ve tadına vararak yedik. Enfesti. (Ayrıca ek bilgi; yanına alacağınız filtre kahveyi de sınırsız kez doldurabiliyorsunuz. -Refill olayı.-)

Doha’ya gidip de The Cheesecake Factory’de en azından bir cheesecake yemeden dönmeyin. Eğer dışarıda AVM içine doğru oturursanız, Cheesecake + kahveniz eşliğinde belki güzel bir sahne şovu ya da müzikale de denk gelebilirsiniz.

Bilmeyenler için bir not: The Cheesecake Factory Türkiye’ye de girmek istedi ama bürokratik engellerden izin alamadı. Bu yüzden şu anda sadece yurtdışında yiyebilirsiniz.

İşte böyle şeyler…

The Cheesecake Factory
Ground Floor, Mall of Qatar, Dukhan Highway, Al Gharafa, Doha
Tel: +974 44529019

The Cheesecake Factory Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Doha’da En İyi Cheesecake Nerede Yenir? The Cheesecake Factory, Katar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir