FalafelKatar

Doha’da Falafel Nerede Yenir? Beirut Restaurant, Doha, Katar

Katar Doha’da Ortadoğu mutfağına dair ne ararsanız var. Kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Katar’da çok pahalı restoranları ve dünyaca ünlü restoran zincirlerini de bulabilirsiniz, ülkede yaşayan expatlar için daha uygun bütçelileri de. Bu bağlamda size uygun bütçeli bir Lüban mutfağı restoranından bahsedeceğiz. Hatta tavsiye edeceğiz ki istifade edesiniz. Üstelik falafel sevenler için nokta atışı. Salaş, herkesin bildiği gittiği, Katar’da epeyce eski: Beirut Restaurant.

Katar’ın gösterişli ve merkezi yerlerinden birinde değil ama arka sokaklarında kalan Beirut Restaurant’ın kuruluş tarihi 1960. Yani Katar’ın en eski restoranlarından biri diyebiliriz.

Beirut Restoran’da mönü net. En meşhur Beyrut mezeleri ve falafel. Mezelerden sayacak olursak humus, mosbaha, fol ve humusun tahinli, kıymalı, yoğurtlu çeşitli versiyonları. Hepsi soğuk servis ediliyor. Izgara olarak sıcak servis edilen bir tek falafeli var.

Bunların haricinde bir de fırını var ki burada bizim lahmacuna benzeyen ama ebat olarak ondan daha küçük olan ekşimsi tada sahip zahterli, ıspanaklı, hellim peynirli, kıymalı, etli çeşitlere sahip olan pideleri var. Fırın açıksa mutlaka bir iki çeşidini deneyin.

[wdi_feed id=”1″]

Genelde Katar’da çalışan Ortadoğulu işçilerin tercih olan Beirut Restoran’dan aşırı lezzet beklentiniz olmasın ama “Falafel” konusu önemli. Zira başlıbaşına bir kategori olan falafeli burada denedik ve çok beğendik. (Biliyorsunuz normalde et insanıyız.) Soframızı da bir sürü soğuk meze çeşidiyle donattık. İçecek olarak da bütün bu lezzetlerin yanına çay söyledik. Adeta Beyrut’a gitmiş kadar olduk.

Bilmeyenler için kısa bir özet geçelim. Falafel Arapça’dan “biber” anlamına gelen filfil kelimesinden türetilmiş ve dört bin yıllık geçmişi olduğu iddia edilen bir çeşit nohut/bakla köftesi. İçerisinde sarımsak, soğan ve çeşitli baharatlar var. Tüm dünyada da en çok kabul gören ve tüketilen Ortadoğu yemeklerinden biri. Daha çok sandviç olarak “Fast Food” şeklinde tüketimi çok yaygın ama biz Beirut Restaurant‘ta porsiyon olarak istedik. Kızarmış patateslerin üzerinde servis edildi.

Doha'da Lübnan mutfağı

Katar tam anlamıyla bakliyat ve bakliyat ile hazırlanan mezelere doyacağınız bir ülke. Bu sebeple psikolojinizi ve damağınızı bunlara bolca hazırlayın. Neticede Ortadoğu mutfağı demek, humus demek, fol demek. Adamlar kahvaltıda bile bunları tüketiyor.

Sonuç olarak Beirut Restoran falafelini gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz en köklü Doha restoranlarından biri. Yemeklerin yanında gelen ekmeklere ve ortaya kırılıp konulan kırmızı soğan ve yeşil zeytin ile lezzet katsayınızı zaten her halükarda artıracaksınız. Yapmanız gereken tek şey, masadaki her şeyi ekmeğin içine gömmek.

Salaş ve lezzetliye selam olsun!

Afiyetle…

Beirut Restaurant
Al Jazeera St, Doha, Katar
Tel: +974 4435 5258
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir