KatarPide

Doha’da Manousheh (Lübnan Pidesi) Nerede Yenir? Famous Backery, Doha, Katar

Doha’da gece kebapçısı bulalım diye dolaşırken Famous Backery diye gastronomik anlamda yüreğimizi hoplatan bir keşifimiz oldu. Gece 23:00 sularında gittiğimiz için kapalıydı. Neden yüreğimizi hoplattı? Çünkü etrafta bir çok restoranın ekmeğini (İran usulü) veren, ayrıca çeşitli Lübnan pizzacıkları üreten oldukça uygun fiyatlı bir ekmek fırını burası. Biz gittiğimizde dijitial hiçbir ortamda varlık göstermiyordu. Ayrıca tabelası bile yok.

Ha, ilk kez Foursquare’e biz ekledik o ayrı; ama bu mekan açıkçası tam bir hazine niteliğinde.

Souq Waqif içinde evcil hayvan ve mefruşatçılarının hemen arasında bir yerde, daha önce yazdığımız Doha’nın en ucuz restoranı İranlı Shujaa’nın heme yanında üç tarafı camekanla kaplı bir mekan.

İran usulü beyaz un ve kahverengi undan ekmekleri (naan) 1 QAR. Zaten çevredeki restoranlara ekmeği de burası temin ediyor. (Shujaa buna dahil.)

[wdi_feed id=”1″]

Ama esas olay Lübnan işi Manousheh denen pizzacıklarda. Famous Backery’ci abiler buna İngilizce “pie” diyorlar.

Çeşitler ise neredeyse sonsuz. Zahterli, peynirli, kekikli, peynirli, ballı peynirli, tuzlu peynirli, biberli, yumurtalı peynirli, ıspanaklı, nutellalı, tavuklu, bunların ikili kombinasyonluları, bunların üçlü kombinasyonları, bunların karışık halleri… Yani olay kısacası sizin fantazi dünyanızın genişliğine kalmış ölçekte. Fiyatları da 3 QAR’dan başlayıp, 6 QAR’a kadar değişiyor.

Sadece fırını izlemek için bile gidilir. O derece!

Biz de gittiğimizde (bizde lavaş yapılan fırınlarda) yanan ateşi ve şovu izlemek için inanılmaz tok olduğumuz halde 2 tane “manousheh” söyledik. Midemizi rahatlatır düşüncesiyle zahterlisinden rica ettik üstelik. (Gördüğünüz gibi insan yaş ilerledikçe yemesini öğreniyor. Hesapta zahterli yiyerek hazmımızı hızlandıracağız!)

Hemen önünde yeşil renkli ahşap bir masası ve sandalyesi var. İçecek de sipariş edebiliyorsunuz. Yalnız hep şekerli ve soğuk içecekler mevcut. Gönül isterdi ki bu güzel zahterli manoushehlere eşlikçi buz gibi bir ayran olsun. Ama maalesef. Ayran yok. Keşke olsa.

Çay sorduk. O da yok. Öyle bir kültür yok çünkü. Varsa yoksa Pepsi, Fanta.

Olsun. Biz de yanına su söyledik. Buz gibi. Pek iyi geldi.

Adamlar zahterli pizzamızı gözümüzün önünde yapıp sıcacık servis ettiler. Açıkçası mekandan içecek bile beklemiyorduk. Daha çok herkesin kahvaltı olarak al/git takıldığı bir yer.

Eh ne diyelim. Bundan iyisi Lübnan’da kayısı.

Afiyet olsun.

Famous Backery
Shujaa Restoranı Yanı, Souq Waqif
Tel: –
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Doha’da Manousheh (Lübnan Pidesi) Nerede Yenir? Famous Backery, Doha, Katar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir