KatarSuşi

Doha’da Sushi Nerede Yenir? Teatro Restaurant, City Centre Rotana Doha, Katar

Katar’da sushi yemeden dönseydik olmazdı elbette. Özellikle Uzakdoğu mutfağı dendi mi, oldukça zengin bir portfolyaya sahip Doha, çok başarılı sushi restoranlarına ve dünyaca ünlü şeflere ev sahipliği yapıyor.

Bu yüzden biz de hem kaldığımız otel City Centre Rotana Doha’nın sushi barında sushi ve sashimi yedik, hem de şefle beraber “Sushi Yapım Atölyesi“ne katıldık. Malum 2022’de Doha’da FIFA Dünya Kupası oynanacak. Bu yüzden Katar’da süregelen bir sürü inşaat projesi var ve dünyanın her tarafından insanlar burada (Expat olarak) çeşitli görevlerde çalışıyorlar. Bu sebeple biz sushi yapım atölyesine gittiğimizde şehirde yaşayan birçok expat ile birlikte sushi yapmaya çalıştık.

[wdi_feed id=”1”]

Gerçi çalıştık diyorum ama daha önceden sushi atölyelerine katıldığımız için elimiz sushiciliğe epey bir yatkın. Hatta ayıptır söylemesi evimizde kendi füzyon sushi ve sashimi gecelerimizi bile düzenliyoruz. Bir Tunç Balıkçılık‘a bir de soya sosuna bakıyor olay.

Her neyse efendim. Konumuza dönecek olursak. Teatro Restaurant, City Centre Rotana Doha Oteli içerisinde ikinci katta bulunan, frapan tatlarda ama gösterişli bir dekorasyona sahip, Tayland, Çin, Japon ve İtalyan mutfaklarını bünyesinde bulunduran ödüllü bir restoran. 2017 yılında FACT tarafından Doha’nın En İyi Uluslararası Restoranı seçilmiş.

Japon mutfağı dendi mi bizim aklımıza ilk gelen (her zaman canımız acayip çok çeker) sushi oldu tabii. (Bu arada not: Sake Roll denilen somon balıklı sushiler 1990 yılında Norveç Japonya’ya somon balığı satmaya başladıktan sonra sushi literatürüne girmiş. Daha önce sake roll denilen bir sushi çeşidi yokmuş bile. Bu yüzden Japonya şu anda Norveç’in en büyük somon ithalatçısı durumundaymış. Sushi yiyenler bilir somonlu sashimi de çok tüketilen bir diğer Japon yemeği.) Biz de bütün bunları zihnimizde çevirirken kendimize bir sushi tabağı yaptırdık.

https://www.youtube.com/watch?v=57rgCDwLPDM&feature=youtu.be

Sushi Atölyesi’nde şefin bize yaptırdığı “Karides Tempura Roll” dışında klasik rollardan ve sashimilerden denedik. Gerek sunum, gerek ambians, gerek malzeme kalitesi ve balıkların tazeliği ile resmen Doha’da sushiye doyduk diyebiliriz.

Bu arada araya bir not ekleyelim. Teatro Restoran’da Pazartesi günleri sınırsız sushi günü. Sınırsız maki roll kişi başı 165 QAR.

Genelde sushi klasik Japon çatal bıçağı olan “Çopstik”lerle yenir. Biz bu kez elle daldık vallahi. Wasabili soya sosuna daldırıp daldırıp çıkardığımız sushileri birer birer midemize indirdik.

Siz de belki öyle yaparsınız diye söylüyoruz.

Afiyet olsun!

Teatro Restaurant
City Centre Rotana Doha Hotel – 2.Kat
Tel: +974 4445 8888
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Doha’da Sushi Nerede Yenir? Teatro Restaurant, City Centre Rotana Doha, Katar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir