Diğer Listeler

Doktor Mehmet Öz’den 7 Sağlıklı Beslenme Tavsiyesi

Doktor Mehmet Öz’den 7 Sağlıklı Beslenme Tavsiyesi

Tanımayanlar için; Dr. Mehmet Öz, ya da nam-ı diğer Dr. Oz, kalp ve damar sağlığı üzerine bir uzman olmakla birlikte gerek Amerika’da gerek Avrupa ülkelerinde nam salmış ünlü bir doktor. Kendisi Amerika’da televizyon programları yapmanın yanı sıra Columbia Üniversitesi’nde başkan yardımcısı ve cerrahi profesörü. Diyet, sağlıklı yaşam gibi günümüz sorunlarına üzerine ise kitapları mevcut.

Beslenmesini düzene sokmak isteyenler, aşırı iştaha sahip olanlar, fazla kilolarından şikayetçi olanlar için kendisi kitap yazmakla birlikte programlarında ve günlük hayatında başarılı tavsiyeler veriyor. Biz de bunlardan en iyi 7 tavsiyeyi tüm sağlıklı bir yaşam için karar almış okurlarımızla paylaşmak istedik. Gelelim bu 7 sağlıklı beslenme tavsiyesine.

1- Sadece Acıktığınızda Yemek Yiyin

Yalnızca acıktığınızda yemek yiyin. Her zaman söylendiği gibi az ve sık yediğinizde hiçbir zaman aç kalmamış olursunuz. Yemek aralarında hafif ve sağlıklı besinler atıştırmak da öğünlerde tıka basa yemeyerek kilonuzu düzenlemenin ilk adımını atmanızı sağlar. Ayrıca akşam yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yemeniz sizin için çok faydalı olacak.

2- Büyük Tabakları Ortadan Kaldırın

Tabaklarınızı değiştirin. Yemeklerinizde kullandığınız büyük boy yemek tabaklarını küçük boylarıyla değiştirin. Tabi bunun anlamı daha küçük bir tabakla iki tabak yemek yiyerek eşit miktarda yemek değildir. Unutmayın, daha küçük tabak kullanmak porsiyonu azaltmak için size yardımcı olacaktır.

3- Lifli Gıdalar, Meyve ve Sebzeler Dostunuz Olsun

Dr. Mehmet Öz, her gün aşağıdaki yiyeceklerden yemenizi öneriyor:

  • Toplamda 9 avuç kadar meyve ve sebze.
  • En az 20 gram (bir avuç kadar) fındık.
  • Özellikle sabahları yüksek oranda lif içeren tam tahıllı ekmek ya da kahvaltılık gevrek.4- Balık Tüketin

Haftada en az 3 kez balık yiyin. Omega 3 adı verilen yağ asitlerini içeren balık, sağlığınıza önemli katkılar sağlayacak bir besindir. Balık yiyerek hem sağlıklı hem de ince kalabileceksiniz. Dr. Mehmet Öz; özellikle somon, sardalya, uskumru ve ton balığını öneriyor.

5- Domates Tüketin

Domates yiyin. Haftada en az 10 kaşık pişmiş domates ürünü yiyerek prostat ve diğer kanserlerin riskini azaltan antioksidan likopen elde edebilirsiniz. Bir haftada 10 kaşık ketçap (katkı maddesi içermeyen) ya da kendi hazırladığınız domates sosu, sağlıklı dozu almanızı sağlayacaktır.

6- Yemekten Önce 1 Bardak Su

Yemek yemeden önce su için. Her yemekten önce 1 ya da 2 bardak su içmeniz biraz doymanızı ve böylece daha az yemek yemenizi sağlar. Bu da sağlıklı kiloya kavuşmanın kolay bir yoludur.

7- Destek Besinleri Unutmayın

Dr. Mehmet Öz’e göre şu besin destek ürünlerinden her gün almalısınız. Tabii bunlardan ne kadar eksiğiniz olduğunu ve nasıl takviye alacağınızı doktorunuza danışabilirsiniz.

  • En az 800 mikrogram folat, 400 IU D vitamini, 1,200 miligram kalsiyum ve 400 miligram magnezyum içeren vitamin ve mineraller.
  • Eğer balık yemiyorsanız, kalbe yararlı olan bu yağ asitlerinden 2 gram içeren omega 3 besin destek ürünü.

Kaynak: Ntv
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir