Diğer Listeler

Kilo Vermeye Birebir 7 Bitki Çayı

Kilo Vermeye Birebir 7 Bitki Çayı

Winter is coming diyemediğimiz zamanlara tam olarak girmiş bulunmaktayız. Yaz sıcağının yüzümüze yüzümüze vurduğu bu günlerde herkesin aklını o büyük soru kurcalıyor: “Ben bu fazla kiloları nasıl vereceğim?!”. Fazla kısmını vurguluyorum ki daha önce yayınladığımız “Yaz yaklaşırken kilo vermenize yardımcı 7 yiyecek” kısmında toplum dayatması olan mükemmel vücut kavramına oldukça değinmiştim.

Kış boyu sinir, stres, hava koşulları sebebiyle topladığımız tüm fazladan kiloları vermek istiyoruz, ama nasıl? Bildiğiniz üzere kilo verirken ilk adım vücuttaki tüm ödemleri, şişlikleri atmak ve bağırsakları belli bir düzene sokmaktır. Bu yüzden sizlere diyet zamanlarınızda baş tacı yapacağınız, hem faydalı hem kilo vermenize yardımcı 7 bitki çayını listeledik. Yaz sezonu başlasın!

1- Beyaz Çay

“Uluslararası Obezite Dergisi” tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre beyaz çay içerdiği polifenoller ve kafein ile kilo vermeye yardımcı oluyor. Beyaz çayda bulunan “epigallocatechin-3-gallat” adlı polifenol, yağ hücresi oluşumunu baskılıyor ve vücutta yağ birikimini önlüyor. Kafein ise metabolizmayı hızlandırarak gün içinde yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Üstelik kalp sağlığınız ve cildiniz için birebir. Cildinize de detoks etkisi var.

 

2- Yeşil Çay

Yeşil çayın faydalarını hepimiz aşağı yukarı biliyoruz. Antioksidan açısından zengin olan yeşil çay yağ yakımına da yardımcı oluyor. Üstelik açlık hissini de bastırıyor. İçerisinde bulunan kafein enerjinizi yeniliyor. Hem enerjik bir gün hem metabolizma hızlanması hem de bol yağ yakımı! Yeşil çay diyet programınız için en iyi bitki çayı takviyelerinden biri.

 

3- Zencefil Çayı

Kilo verirken karşılaşılan en büyük problem şüphesiz ki tatlı krizleri. Bunun için de kan şekerimizi dengelemek çok önemli. Burada zencefil çayının büyük önemi var. Zencefil çayı kan şekerini ayarlıyor ve tokluk hissi oluşturuyor.

4- Maydanoz Çayı

Maydanoz idrar sökücü özelliğiyle bilinen bir bitki. Haliyle çayı da ödemlerinizi atmanıza yardımcı oluyor. Maydanoz kolay yetişen bir bitki olduğundan balkonunuzda, minik tarlanızda ekerek taze maydanoz elde edebilir ve bu maydanozlarınızla doğal çayınızı yapabilirsiniz.5- Mate Çayı

Hangi bitki çayı ile kilo veririm diye aradığınızda şüphesiz en çok çıkan sonuçlardan biri Mate çayı. Dünyada kilo vermeye yardımcı olmasıyla nam salmış bir bitki çayı kendisi. Metabolizmayı hızlandırıyor, bağırsakları harekete geçiriyor. Vücudunuzda yağ birikimini önleyerek yağ yakımını hızlandırıyor. “Zayıflama çayı” adının hakkını veren bu bitki çayını her gün sorunsuz tüketebilirsiniz. Üstelik Dr. Öz‘ün bile favorisi.

6- Kuş Otu Çayı

Maydanoz çayı benzeri olarak idrar sökümüne yardımcı bir bitki çayı daha. Metabolizmayı hızlandırıyor ve düzenli tüketiminde ödemlerinizi tamamen atarak kilo vermenize yardımcı oluyor. Bu çayın diğer faydalarına yakında değineceğiz.

7-Moringa Çayı

Moringa daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi “Yeni Süper Besin” olarak adlandırılıyor. Portakaldan 7 kat daha fazla C vitamini içeren, sütün 4 katı kalsiyum içeren bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor! Kalsiyum, protein, demir ve A vitamini ihtiyacınızı karşılayacak Moringa çayı sizi güçlendirecek ve diyet yaparken daha dirençli olmanızı sağlayacaktır.

Şimdiden kendinize çok yüklenmediğiniz, tatlı krizlerini atlatabildiğiniz bir kilo verme süreci dileriz :)
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir