Gurme Haber

Dondurma Terörü – Sağlıklı Dondurma Nasıl Olur Üzerine…

Dondurma Terörü

Malum yaz. Göz gönül ferahlamak, eh haliyle de dondurma yiyip ağzı dili tatlandırmak istiyor. Neticede dondurma sadece soğuk bir tatlı değil, çocukluğumuza ait saf ve mutlu anılar demek.

Lakin mahalle dondurmacısından tutun da büyük üreticilere kadar durum hiç de öyle göründüğü gibi saf değil. Üreticilerin çoğu iki top mutluluğunuzu sömürerek sizi öyle bir zehirliyorlar ki aklınız hayaliniz durur!

Hepimizin neredeyse hemen hemen her dondurma tezgahında gördüğü mavi renkli, tamamen zehirli boya ve yapay aromadan ibaret bir ne olduğu belirsiz soğuk şeyi (evet dondurma değil, şey) sırf ismi “İtalyan Karameli” diye yiyor ya da çoçuğunuza yediriyorsanız siz de bu vahim oyunun içindesiniz demektir!

Bilin ki zehirleniyorsunuz.

Boyalı Dondurmalar

Peki Ne Yapmak Lazım?

Öncelikle şu rüyadan uyanıp karamelin (doğal karamel şekerle sütün kaynatılıp karıştırılmasından elde edilir ve rengi kahverengidir) renginin mavi olMAdığını kendimize bir hatırlatalım. Sonra eğer bu alık rüyadan ayılabildiysek işin altında yatan gerçekleri görmeye başlayalım. 

(Tam olarak ayılabilmeniz için kendinize söylemeniz gereken şey; “Ah, evet! Karamel aslında kahverengi ve doğada bu dondurma rengine, yani maviye özdeş bir meyve ya da yiyecek yok. Demek ki bir şeyler ters gidiyor…”)

Tebrikler birinci aydınlanmanızı yaşadınız. Şimdi sıra geldi ikinci aydınlanmanıza! Aynı mantık yürütmeyi limonlu dondurmada da kullanalım.

Evdeki dolabınızda limonu sıkınca rengi ne oluyor? Açık sarı değil mi? Neredeyse beyaz hatta. Peki size tezgahta uzatılan limonlu dondurmanın rengi pırıl pırıl parlayan bir sarı mı? 

Cevabınız “Evet.” ise o zaman bu; o limonlu dondurmanın da aynı şekilde aroma ve boya ile üretildiği anlamına geliyor. Yani yapmanız gereken şey; o dondurma tezgahından koşarak uzaklaşmak!
Hadi son bir deneme daha yapalım ve bu sefer çilekli dondurmayı sorgulayalım!

Çileğin dışı kırmızıdır ama içi beyazdır. Yani suyunu sıkarsanız açık pembe bir renk çıkar. Lakin dondurmacınızda gördüğünüz çilekli dondurmanın rengi cezbedici bir kırmızıysa bilin ki boyalı ve aromalı dondurma yiyorsunuz. O dondurma çilekli dondurma değil. Siz de aslında çilek esansı (aroması) yiyorsunuz.

Örnekleri çoğaltabilirim. Kiwili, karpuzlu, vanilyalı, kavunlu, mangolu, böğürtlenli v.s. Hepsi birçok tezgahta yapay aromalı ve renklendirilmiş dondurmalar. 

Bir de ileri düzey fantaziler var. Hani dondurmacılar genelde İtalyandır ve algı da genelde Roma Dondurmacısıdır ya! Hah sırf bu algı yüzünden sizler için Tiramisu, Cappucino, Latte isimli dondurma aromaları üretildi. Hepsi doğru dondurmanın İtalyan dondurması olduğuna inanmamız yüzünden. Aromaların hepsi ithal. Hepsi yapay. Hepsi sağlığımızla oynuyor. 

İtalyan Dondurma Kandırmacası

Söylediğim gibi, sırf isimleri İtalyan diye Tiramisu, Cappucino, Cheesecake ve İtalyan Karameli gibi dondurma aromalarını yalar hale geldik! 

Yiyorsun ve diyorsun ki “Aaa, tadı aynı Tiramisu! Sanki Tiramisu yalıyorum. 

Sanırsın yüzlerce Tiramisu tatlısı hazırlanmış da önce karıştırılıp, sonra dondurulmuş. 

Ey yüce Tiramisu, sen nelere kadirsin!

İşte yapay aromalarla algılarımızla ve beynimizle böyle oynuyorlar.

İş o kadar vahim durumda ki, bırakın aroma ve boya kullanımını, dondurma yapımında gerçek süt kullananları bile kuyuda iğneyle arar hale geldik. Kıvam artırıcılar, raf ömrü uzatıcılar, yapay tatlandırıcılar (glikoz şurupları) ile dondurmacılar resmen yüzümüze gülen korku filmlerinden çıkma korkunç palyaçolar.

Sanayi tipi dondurma üreticileri ise tam bir fiyasko. Süt tozu, margarin, aroma, boya yallah piyasaya! Sonuç: Erotik ismli, parıldayan ambalajlı, insan sağlığıyla oynayan ucuz ama aslında sizi çok pahalı yaşam standartları satın aldığınıza ikna eden ürünler…

Sonra Obezite Niye Artıyor, Diyabet Neden Çoğalıyor, Kanser Neden Yaygınlaştı?

Beyniniz renk ve tatta kandırılıyor. Lakin o yediğiniz sözde dondurmalar midenize girip de sindirim başladığı andan itibaren karaciğeriniz ve pankreasınız beyninize “İyi de biz bu bize gelen arkadaşları tanımıyoruz ki, nereye koyacağız, nasıl tasfiye edeceğiz, ne yapsak?” diye dertlenmeye başlıyor.

Lakin nafile…

Sonuç: Hormonlarımızda, hücre yapımızda, genetiğimizde deformasyon ve tahribat. Yani… Kanser, diyabet, obezite, erken ergenlik, bağışıklık, sinir sisteminin bozulması ve daha nicesi.

Sağlıksız Dondurmalar

Gelelim Dondurma Fiyatlarına 

Gerçek süt ve meyve kullanıp dondurma üreterek kilosunu 50 TL’ye satan bir dondurmacı ile aroma ve renklendirici ile verimi  düşük (ya da hileli) süt kullanarak kilosunu 40 TL’ye satan bir dondurmacı kesinlikle aynı kefeye konup kıyaslanmamalı bile.  Çünkü fiyatı çok uygun dediğiniz dondurmacıda sağlığınızdan fire veriyorsunuz. *(Türkiye Dondurma Fiyatları 2018 yazımıza göz atın.)

Yine de istemeden bu kıyaslamayı kendi aleyhimize çokça yapıyoruz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bir toplum olduğumuz için hemen normali anormal kabul edip diğerini tü kakalamaya başlıyoruz. 

(Algılarımızla bu yüzden oynuyorlar işte!)

“Overrun” denilen ve dondurmayı hava ile şişirip, hacmen büyüten dondurmacılar konusuna girmiyorum bile. Hilebazlıkta yöntemler tükenmek bilmiyor.

Aslında verimli havzalara ve su kaynaklarına sahip bir tarım ülkesi olarak adlandırılan Türkiye son yıllarda tarım ithalatçısı, yurtdışına bağımlı bir ülke haline geldi. Bu nedenle yerel tarımla üretilen ürünlerin fiyatları da bu politikalara bağlı olarak sürekli artışta. Bu da aslında bir kısır döngü demek. Patates, soğan fiyatları artışından bahsetsem ne demek istediğimi hemen anlayacaksınız. Yani bu da aslında yakında patates ve soğan ithalatına başlayacağımızın bariz sinyali.

Yerel ürünleri kullanarak doğru dondurma üretmeye çalışan maliyet girdileri yüzünden bire beş kazanırken, diğeri hileli ürünle hem sağlığınızla oynuyor, hem de bire yüz kazanıp adeta bu hilebazlığının tabiri caizse ödülünü alıyor.

Bari işimizi düzgün yapsak!

Peki bunun suçlusu kim? 

Elbette bizleriz. 

Bilinçlenmemiz lazım. Bilinçlenelim!

Doğru Dondurmaya Ulaşmak İçin…

Yazımın başında da dediğim gibi. Mavi renkli dondurma gördüğünüz ya da ismi İtalyanca bir tatlı olan dondurma tezgahlarından kaçıp uzaklaşarak başlayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem de dondurmacınızı sorgulamak!

Sağlıklı, serin, tatlı ve bir o kadar da bilinçli bir yaz dilerim.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Dondurma Terörü – Sağlıklı Dondurma Nasıl Olur Üzerine…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir