Diğer Listeler

Dünyanın En Acı Biberleri | 2014

Son günlerde acı biberlerle ilgili dijital ortamlarda bir takım paylaşımlar görüyoruz. Bununla ilgili sorular da geldiği için en acı biber şudur ya da budur konularına bir açıklık getirmemizin zamanının geldiğini düşündük. Bir kere yazımıza doğru bir tanım vererek başlayalım. İçinde “Capsaicin” olan meyveye acı biber denir. Ayrıca Bhut Jolokia (Ghost Chilli) dünyanın en acı biberi değildir. Bu biber sadece 1.0041.427 Scoville (Acı ölçü birimi) değerine sahip, en acı biberler listesinde dokuzuncu sırada yer alan bir biberdir.

Geçtiğimiz aylarda size dünya acı biberleri ile ilgili güzel bir rehber hazırlamıştım. Bundan kısa bir süre önce de yazarımız Sego bize Bhut Jolokia ve (gerçekten en acı biber olan) Carolina Reaper yiyen abilerin yazısını paylaşmıştı. Gerçek şu ki, biberlerin acılık derecesi her yıl o yılın hasadından çıkan mamüllerin Scoville cinsinden ölçümü ile puanlanır ve buna göre her yıl en acı biberler açıklanır. Örneğin 2014 yılında Moruga Scorpion isimli şeytan tahtından olmuş ve yerine Carolina Reaper geçmiştir. Carolina Reaper, bir vatandaşı ortamlarda en acı biber olarak bahsi geçen Bhut Jolokia‘ya göre 2 misli pis vurur. Yiyen kişiye halüsünasyon bile gördürür, o derece! Sözü fazla uzatmadan 2014 yılındaki dünyanın en acı biberler ile sizi başbaşa bırakıyorum. Bakalım Carolina Reaper 2015’te tahtından olacak mı?

SHU = Scoville Heat Unit (Acılık Ölçü Birimi)

1. Carolina Reaper 2,200,000 SHU

Picture 1 of 10

Bu biber kesinlikle normal değil. 2014 itibariyle resmi olarak Guiness Rekorlar kitabına girmiş dünyanın en acı biberi ünvanına sahip. Yiyenin insanlıktan çıktığına şahit olduk.Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Dünyanın En Acı Biberleri | 2014

 • Hakan

  Abi eline sağlık güzel hazırlamışında bizim biberler scovillede kaça girer? en azindan bizimkilerin aralığını bilsek karşılaştırma yapıcaz.

  Yanıtla
 • Arrow

  gazi antep dolmalık acı biber bence bununla rahat kapışır

  Yanıtla
  • Süleyman

   Adamlar bilimsel belge koyuyor sen diyorsun rahat kapışır, adamlar bizim acı isotları yediğinde hoş aroması var diyip nerdeyse az acılı gibi bir statüde değerlendiriyorlar. Gelmişin kapışır, tabi kardeşim benim tabi

   Yanıtla
  • acıdan anlayan

   kapısamaz adamların acı biberini yiyen kisi hastanelik oldu bide dondurma ve yogurtla yedi

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir