DondurmaKadıköy

Sahrayıcedit’te Dondurma Nerede Yenir? Pınar Dondurma, Kadıköy, İstanbul

Sezonu bir dondurmacı yazmadan kapatmak olmazdı. Eh, önümüzde mevsimler eğer dedikleri gibi değişmediyse daha “Pastırma Sıcakları” var. Yani dondurma bu şehirde bir süre daha yalanmaya devam edecek. Zira biz de öyle yapmaya devam ediyoruz sevgili dostlar. Size de tavsiye ederiz.

Malum en iyi dondurmacılar konuşulurken bir yorum olarak “Pınar Dondurma“yı görünce “Yuh bize!” dedik. Çünkü aslında mahalle bizim mahalle ama biz çocukluğumuzun dondurmacısını atlamışız. E, pes!

Şimdi aslında önemli bir konuya açıklık getirmek lazım. Dondurma denilen soğuk tatlı ile sorbe denilen soğuk tatlı, soğuk ve yalanabilir tatlılar olmaları dışında oldukça farklı yiyecekler. Ancak biz ikisi de külahta halledildiği için beyinlerimizde hepsini “Dondurma” olarak klasörlemiş durumdayız. Aslında gerçek dondurmada salep kullanılır ve kıvamlı olur (dolayısıyla maliyeti daha yüksektir), ötekisinde ise kullanılmaz, direk buzlu meyve yiyor moduna indirirsiniz buzparmağı midenize.

dondurma-pinar-dondurma

İşte “Pınar Dondurma” gerçek dondurma yapanlardan. Üstelik 28 yıldır İnönü Caddesi’nde aynı yerde aynı kalitede dondurma yapmaya sabırla devam ediyor. Pınar Dondurma’nın işletmecisi Alparslan bey dondurmacılığın dede mesleği olduğunu söylüyor. 1955’de Üsküp’lü dedesi kalkmış ve İstanbul’a yerleşmiş. Orada öğrendiği dondurma yapma sanatını burada da geliştirip devam ettirmiş. Abdullah dede daha sonra Alparslan beyin babası Lütfi Durak’a dondurma yapmanın inceliklerini öğretmiş ve ortaya 3 kuşaklık bir dondurma hikayesi çıkmış.

Ne güzel. Sabırla ve sevilerek yapılan her işin sonu pek mükafatlı olsa gerek. Bunu sadece maddi mükafat olarak değil, manevi kazanç bilinciyle söylüyoruz.

Sorbe, dondurma değildir.” diyor Alparslan bey. “Gerçek dondurma saleple yapılır, bir de içerisine katkı maddesi konmaz.

Bir dondurmanın katkı maddesi içerip içermediğini nasıl anlayacağımızı sorduğumuzda ise “Dondurma standında limonlu dondurmanın rengi eğer sarı ise oradan koşarak uzaklaş!” diyor. Sonra da kapağı açarak bize kendi limonlu dondurmasını gösteriyor. Sade dondurma gibi akça pakça. Neymiş?

“Gerçek limonlu dondurmanın rengi beyaz olurmuş!”

İyiymiş!” diyoruz ve dondurmamızı midemize afiyetle indiriyoruz.

Pınar Dondurma‘ya giderseniz, Alparslan Durak’a da bizden selam götürün ve lezzetli dondurmalarının keyfini çıkarın.

pinar-dondurma-sahrayicedit-03

Pınar Dondurma
İnönü Cad. No:32 Sahrayıcedit Kadıköy İstanbul
Tel: 0216 3639495

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Sahrayıcedit’te Dondurma Nerede Yenir? Pınar Dondurma, Kadıköy, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir