En İyilerLİSTELER

Dünyanın En İyi Havyar Çeşitleri

Dünyanın En İyi ve En Pahalı Havyar Çeşitleri

Hayvar, tüm dünyada zenginliği ve lüks gıdanın sembolü olarak tanınıyor. Geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanan havyar, balık yumurtalarının özenle toplanıp, çoğunlukla eser miktarda tuzlanıp saklanması sürecini geçip sofralarımıza geliyor. Kuzey ülkelerinde ve özellikle Rusya’da oldukça popüler olan havyarın rengi, türüne ve olgunluğuna bağlı olarak değişik olabiliyor.

Dünyada zengin sofralarını şenlendiren en yaygın olarak havyarlar, beluga, osetra ve sevruga gibi balık türlerinin yumurtalarından yapılıyor. Havyarda, kullanılan balık türüne, işleme yöntemine ve kalitesine bağlı olarak farklı tat profilleri ortaya çıkabilir.

İşte A’dan Z’ye dünyanın en iyi havyar çeşitleri.

1. Beluga Havyarı

Beluga balıklarının (Mersin Balığı) yumurtalarından elde edilen havyar, genellikle büyük, iri tanelere, zengin, kremsi ve yoğun bir tada sahiptir. Taneler genellikle inci gibi parla, göz alıcı bir renge sahip olmasıyla ve en pahalı havyar olmasıyla ünlüdür. Nadir bulunma özelliği, beluga havyarının pahalı olmasının temel nedenlerinden de biridir.

Beluga balığı, en büyük tatlısu balıklarından biri olarak biliniyor ve Karadeniz, Hazar Denizi ve Azak Denizi gibi bölgelerde sıklıkla bulunuyor. Bu değerli canlı, 20 metre uzunluğa ve 2.000 kilograma kadar ağırlığa ulaşabilen devasa balıklardır.

Beluga Havyarı‘nı Türkiye’deki tek resmi üreticisi ve satıcısı Royal Caviar’dan satın alabilirsiniz.

Royal Caviar, Beluga (Mersin Balığı) Havyarı

2. Osetra Havyarı

Osetra balıklarının yumurtalarından yapılan, iri, koyu renkli taneleri ve zengin tat profiliyle bilinir. Farklı Osetra havyarı çeşitleri arasında Rusya’dan, İran’a ve hatta Kazakistan osetra havyarları öne çıkar. Osetra havyarı, genellikle beluga havyarından daha erişilebilir bir fiyat noktasında bulunabilir, ancak bu erişilebilir fiyatı kalitesinden bir unsur eksiltmez. Osetra, lüks restoranlarda, özel etkinliklerde ve yüksek standartlara sahip evlerde tercih edilen bir havyar çeşidi olarak sofralar da yerini alıyor.

3. Sevruga Havyarı

Sevruga, küçük taneleri, genellikle gri veya kahverengi ve daha belirgin bir tuzlu tadıyla biliniyor. Diğer havyar türlerine göre daha uygun fiyatlı olmasıyla da tanınıyor. Sevruga balıkları, Karadeniz, Hazar Denizi ve nehirlerde bulunan küçük bir türdür.

Daha küçük taneli ve genellikle gri veya kahverengimsi renge sahiptir. Bir diğer belirgin özelliği ise daha belirgin bir tuzlu tadı olmasıdır.

4. Kaluga Havyarı

Kaluga balıklarından elde edilen havyar, genellikle büyük, koyu renkli ve zengin bir tada sahiptir. Genellikle Rusya’da yaşayan Kaluga balıklarının (Huso dauricus) yumurtalarından elde edilir. Kalugar, Beluga balıklarına oldukça benzerler ve büyük boyutlarıyla bilinirler. Bu balıklar, çoğunlukla Sibirya’nın nehirlerinde ve bazı diğer Asya’nın nehirlerinde bulunur. Nadir bulunur ve büyük boyutları nedeniyle yüksek kaliteli havyar üretimi için tercih edilirler.

5. Somon Havyarı

Somon havyarı, somon balığının (Salmo salar) yumurtalarından elde edilen bir havyar çeşididir. Genellikle “ikra” olarak da tanınır. Somon havyarı, diğer lüks havyar çeşitlerine kıyasla daha uygun fiyatlı olmasıyla sofralarda daha yaygın olarak kullanılır.

Genellikle iri, turuncu renkli tanelere sahip, lezzet profili, beluga veya osetra gibi diğer havyar türlerine kıyasla daha hafiftir. Tadı, hafif tuzlu ve hafif tatlı olarak tanımlanabilir. Bu nedenle, somon havyarı, daha hafif bir havyar deneyimi arayanlar için ideal olmasıyla ünlüdür.Somon havyarı, genellikle salata, sushi, makarna gibi yemeklerde veya çeşitli atıştırmalıklarda kullanılır. Ayrıca, kahvaltılık olarak da tüketilebilir. Farklı şekillerde işlenebilir ve çeşitli yemek tariflerine de pek tabi lezzet katabilir.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir