En İyilerLİSTELER

Ayvalık’ın En İyi Zeytinyağı Markaları

Ayvalık Zeytinyağı Denince En Öne Çıkan Markalar

Ayvalık, Türkiye’nin önemli zeytin üretim bölgelerinden biridir ve birçok kaliteli zeytinyağı markası bu bölgede ortaya çıkmıştır. “En iyi” zeytinyağı konusu kişisel tercihlere ve damak zevkine göre değişiklik gösterebilir. Lakin yine de uzun yıllardır Ayvalık’ın en çok tercih edilen zeytinyağı markalarını sizler için derlemek istedik.

Lezzetini sevdiğimiz ve kalitesine emin olduğumuz zeytinyağı markalarını sizin için listeledik.

1. Özgün Zeytin

Özgün Zeytin‘in hikayesini geçtiğimiz haftaki rehber yazımızda anlatmıştık. Hikaye, Mübadele yıllarında Sucu ailesinin Midilli adasından Ayvalık’a yerleşmesiyle başlıyordu. 100 yıla dayanan köklü geçmişinde zeytincilik ailenin her zaman en önemli geçim kaynağı olmuş. Ayvalık’ın en popüler zeytinyağı markası olan Özgün Zeytin‘in İstanbul Suadiye’de bulunan satış noktası ise Ayvalıklı firmanın ürettiği tüm ürünlere ulaşabileceğiniz bir dükkan.

Adres: Sakarya, Atatürk Blv. No:76/B, 10400 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: 0 266 331 58 78 

2. Evliyazade Zeytinyağı

1886 yılında Evliyazade Şakir Efendi tarafından kurulan Evliyazade zeytinyağı fabrikası Edremit’te kurulan ilk Türk fabrikası olma özelliğini taşıyor. Erken hasat, özel hasat, soğuk sıkım, özel seri gibi pek çok üretimi bulunan Evliyazade zeytinyağı Ayvalık’ın en iyi zeytinyağı üreticilerinden biri.

Adres: Kazımpaşa Mah. Tellikavak Mevkii Kışlalar/Kümeevleri No:32, 10400 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: (0266) 331 53 63

3. Novavera Zeytinyağı

Dünyadan ödüllü bir zeytinyağı markası olan Novavera, polifenol yönünden zengin içerikli zeytinyağları üretmenin gayretinde olan bir marka.
ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu Bahar Alan, kurumsal çalışma hayatını bırakıp yüzyıllardır zeytin ve zeytinyağının merkezi olan Ayvalık’ta marka kurmaya karar vermiş ve Novavera bu şekilde doğmuş.

Adres: Tellikavak Caddesi 34. Sk. No:6 Ayvalık, Balıkesir
Telefon: 0266 312 4444

4. Seletepe Zeytinyağı

Ayvalık’ın öne çıkan markalarından biri de Seletepe Zeytinyağı. Soğuk sıkım üretimini çok titiz bir ustalıkla gerçekleştiren marka zeytin üretimini de doğal fermente yollarla yapıyor. Sadece Ayvalık zeytinlerini kullanıyor ve şişelemeye kadar geçen süreçte zeytinyağının tadını koruması için gereken tüm koşulları yerine getiriyor.

Adres: Tellikavak Mevkii Küme Evleri No:12 10400 Ayvalık, BALIKESİR
Telefon: (266) 3123020

5. Olea Aera Zeytinyağı

Bir Gıda Mühendisi olan Bahar Sağlam Köklü tarafından kurulan Olea Aera, Latince’de Zeytin Çağı anlamına geliyor. Ayvalık’ın köklü ailelerinin 3 kuşaktır süregelen zeytincilik öyküsünü modern bir marka ile taçlandırma girişimi olan Olea Aera, zeytinyağı üretiminde öne çıkan bir marka. Ürünlerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Adres: Küçükköy Mahallesi Hürriyet Cad. No:4/2/11 Ayvalık/ Balıkesir
Telefon: 507 164 86 57

6. Lovida Zeytinyağı

98 yıllık hasatçılık tecrübesine sahip Ayvalıklı bir ailenin yarattığı marka Lovida. Uluslararası kalite ödüllerine sahip, soğuk sıkım zeytinyağlarını büyük bir titizlikle üreten Lovida’nın ürünleri üst düzey kalitede. Markanın; adını aşk (love) ve Kazdağları (ida) kelimelerinin birleştirilmesinden elde eden güzel de bir hikayesi var.

Adres: Gazi KemalPaşa Mah. Atatürk Blv. 68/2 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: 266 312 33 63

7. Olivalley Zeytinyağı

Olivalley, Ayvalık’ın zengin minerallere sahip topraklarının bereketiyle yetişen zeytinleri erken hasat, soğuk sıkım işlemlerinden sonra kağıt filtrelerden geçirerek, krom tanklarda bekletiyor ve sipariş üzerine ışık geçirmeyen şişelerde müşterilerine sunuyor. Bütün bu süreçte zeytinyağının oksijenle teması kesiliyor ve tazeliği korunuyor. Bu özel ürünleri mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Adres: Yeniköy mahallesi, 32001 No:56, 10400 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: 0850 241 12 69

Zeytinyağı iler İlgili Diğer Yazılarımıza da Bakmak İsteyebilirsiniz;

Şef Özer

1980 doğumlu bir Karadenizli. Yemek yapmak en büyük tutkularından biri. Part-time şef full-time E-ticaret yöneticisi... Sucuk sever...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir