En İyiler

Dünyanın En İyi ve En Meşhur 7 Sosisi

Sosis, hayvan etinin baharatla yoğurulması ile yapılan, hayvan bağırsağının içinde yarı veya tam pişmiş olarak hazırlanan bir yiyecektir. İlk defa nerede üretildiği tam olarak bilinmese de baharatlı yapısı sebebiyle Ortadoğu, Hindistan ve Çin bölgelerinden çıktığı düşünülmektedir. Gerçi et kültürü olan her yerde benzer ürünler görebilirsiniz.

Avrupa’da, özellikle İngiltere ve Almanya’da sosis tüketimi çok yaygındır. Hele İngiliz halkının çoğunun evinde sosis bulunur. Bu iki ülke sosis çeşitleri bakımından da zengindir. Öyle böyle değil, İngiltere’de 400, Almanya’da 1500 farklı sosis çeşidinden söz edebiliriz.

Biz de merak ettik ve dünyanın en iyi ve en meşhur sosislerini sizin için araştırdık. İngilizler ve Almanlar iyi sosis konusunda gerçekten iyiymiş, bir kez daha emin olduk. Listemizin ağırlığını da onlar oluşturuyor zaten. Gelin, dünyanın en iyi ve en meşhur 7 sosisini birlikte tanıyalım.

1- Bratwurst

Dünyanın en iyi sosislerindendir ki Almanların da en iyisi denebilir onun için. Hatta çıtayı biraz daha yükseltelim. Tartışmasız en iyi sosistir Bratwurst. Oldukça etli ve incedir. Süt dana, dana ve domuz etinden yapılır. Soğan ve yumurta iyi eşlikçilerindendir. İyi bir hot dog için idealdir.

bratwurst

2- Cumberland Sosisi

Adını İngiltere’nin Cumberland kasabasından almıştır. Cumberland sosisi İngilizler için en iyi et olarak kabul edilir. Etli bir sosistir. Baharatlıdır. Karabiber ile servis edilir. İngiliz kahvaltılarının vazgeçilmezlerindendir. Cumberland sakinlerini kendi domuzlarından yaptıkları bu ürünleri afiyetle yemektedir.

cumberland

[wdi_feed id=”1″]

3- Bockwurst

Dana ve domuz etinden yapılır. Hindi, tavuk ve hatta at etiyle bile yapılabiliyormuş. Sadece balıktan üretilen şekli bile vardır. 1889’da Berlin’de bir restoran olan Bockwurst tarafından bulunmuştur. Özellikle yemek istediğiniz veya istemediğiniz etler varsa satın alırken hangi etle yapıldığına bakmanızı tavsiye ederiz. Soğan, biber ve maydanoz iyi eşlikçilerindendir.

bockwurst

4- Chorizo

Baharatlı bir İspanyol sosisidir. İçinde bol miktarda kırmızıbiber vardır. Hatta çok pişirildiğinde bu sebeple rengi solar. Domuz etinden yapılır. Domuzun yağının kırmızıbiber ve tuz ile birleşimi lezzetini son derece arttırır. Son zamanlarda özellikle meze olarak tüketilmektedir. Latin Amerika’da sıcak olarak tüketilir. Izgarası da çok lezzetli olur. Taze otlarla hazırlanmış bir salata veya sıcak çıtır ekmek bu sosisin harika eşlikçilerindendir. Biz bu baharatlı sosisi daha çok sucuğa benzeterek tüketmeyi severiz.

chorizo

5- Merguez

Kuzey Afrika’da yapılan baharatlı bir sosistir. Kuzey Afrika’da “mergez” olarak bilinir. Buradaki ülkelerde “merkez” sosis olarak bilinir. Sığır ve kuzu ile yapılır. Cezayir ve Tunus’ta kırmızı sıcak biber salçası ile yapılıp tüketilir. Lezzeti sucuğa benzer. Tazeyken ızgarada pişirildiği ve kuzu bağırsağı içinde pişirildiği için suyunu kaybetmediği için oldukça yumuşak ve sulu bir sosistir. Faslıların ince bulgur pilavlarına ve güveçlerine iyi bir eşlikçidir.

merguez

6- Knockwurst

Almanların zengin sosis çeşitlerinden biridir. Kuzey Almanya’da 16.yy’ın ortalarından beri tüketilmektedir. Domuz eti ile yapılır. Lezzetini taze sarımsak ve lahana turşusundan alır. Kısa ve küçük bir sosistir. Mevsimsel olarak hazırlanır. Çıtır çıtır yenen lezzetli bir sosistir. Genelde ortadan ikiye bölünüp kızartılır ve servis edilir.

knockwurst

7- Krakowska

Polonya’da yapılan bir sosis türüdür. İsmini Polonya’nın Krakow şehrinden alır. Kalın bir sosistir. Genel olarak soğuk servis edilir. Biber, yenibahar, kişniş baharatlarıyla ve sarımsakla lezzetlendirilmiştir ve tütsülendirilmiştir.

krakowska

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir