ÇorbaNew York

East Village’da Ramen Nerede Yenir? Ippudo, Manhattan, New York, USA

Bu Japon kardeşlerimizin sadece sushisi değil ikinci bir yemeği daha oldukça meşhur. İsmi Ramen. (Raamen diye okunur) Bu sofistike nimetin yıllarca gizli izleyicisi olarak uzaktan uzağa platonik bir aşk yaşıyorduk. En sonunda soluğu New York Manhattan’da en iyi Ramen icracılarından birinde aldık: Ippudo‘da.

Şimdi içinizden diyenler olacak: Ramen nedir?  Efendim kısaca et suyu içine erişte konulmuş ve yancı çeşnilerle kuvvetlendirilmiş mukavvi bir Uzakdoğu yemeğidir diyebiliriz.

Özellikle işkembe çorbası, tavuk suyu çorbası sevenler için “Oh mis şifa!” dedirtebilecek ayrıca spaghetti makarna sevenler için de içindeki ince eriştelerle oynaşırken “Ay ne eğlenceliymiş bu ayol!” diyebileceğiniz, üzerine konulan haşlanmış yumurta ve yosun v.b. alışık olmadığımız eksta malzemelerle de “Yahu ne değişik!” lafzını dudaklarınızdan çıkartacabilecek kuvvete sahip.

spicy-ramen-ippudo-new-york-usa

İncecik erişteleri ve kase içerisindeki malzemeleri çopstikleriniz ile yiyebilir, suyunu kaşığınızla ya da kaseyi kafanıza dikerek içebilirsiniz.

Dileyen Rameni içine ekstra soya sosu ve acı takviyesi yapabilir. Biz genelde İşkembe tandanslı olduğumuz için yemeğimizin üzerinde modifikasyon yapmadan kaseye kafamızı sokamadık tabii. Neticede sulu yemekte modifikasyon bizim işimiz. Bu bağlamda Ramen de aslında sadece vir çorba değil Beyran gibi sulu bir yemek aslında.

Efendim Ippudo‘da özellikle öğlen ve akşam saatleri kapıda kuyruk olur. Asla da rezervasyon almazlar; gelen sıraya girer, bekler de beklersiniz ve anca öyle muradınıza erersiniz. Öyle kıyakçılık, birine bakıp çıkacağım falan gibi şeyler yok yani.

ippudo-bar-kitchen-new-york-manhattan-usa

Ayrıca 16:00 da giderseniz kapalı olduğunu görürsünüz. Çünkü akşam yemeği servisine hazırlık yaparlar. 16:00- 17:00 arası Ippudo katiyetle kapalıdır. İçeride beklemek istiyoruz deseniz bile sizi içeri almazlar. “Hamileyim!” deseniz de yok yani. Bu da sizi çokça üzebilir. New York’ta Türkiye’nin aksine kuyruklarda beklemek ve istediğiniz bir şeye ulaşmak için “sabretmek!” diye birşey vardır. Aynısının bir değişik versiyonunu “Sabır ya hacı!” şeklinde Mekke‘de de gördük. Bu sinir bozucu sabırsızlık hali de bizim genelde çokça kınadığımız ama aslında damarlarımıza işlemiş Ortadoğulu genlerimizden gelir. Ama burada kurallar vardır ve bunlara uyulur dostlar. Yapacak birşey yok. Donald Trump da olsanız bu değişmez.

Ortadoğu kafası bende yok canım!” diyenlerden misiniz? Öyleyse New York sokaklarında kırmızı ışıkta kaldırımdan bir adım aşağı inip inmediğinize bir dikkat edin bakalım.

Neyse efendim. Ippudo’da içeri girdiniz mi, kalabalık bir grup değilseniz tavsiyemiz bizim gibi bardan bir yer kapmanız. Böylece mutfakta olup biteni görebilir; oradaki heyecana siz de dahil olabilirsiniz. Vegan, vejetaryen iseniz size göre ramenler de mevcut bu arada. Ayriyetten eğer rameninizi yerken erişteniz (noodle) biterse ve daha fazla noodle takviyesi isterseniz “Kae-Dama” diye ortaya bağırın, korkmayın! Zaten burada garsonlar ha bire birbirlerine Japonca bağırıp duruyorlar. Siz de deli gibi bağırabilirsiniz. İkinci seans takviye erişteleriniz hemen kasenize servis edilecek, merak etmeyin. En son olarak kasedeki et suyunuzu kafanıza dikleyebilirsiniz. Merak etmeyin. Balığı elle yemek gibi birşey bu da.

Bir özel restoranda özel bir yemeğin tanıtım yazısının daha sonuna gelirken Ramenle daha derin bağlar kurabilmeniz adına şu listedeki yedi numaralı Tampopo isimli filmi bulup mutlaka izlemenizi öneririm.

Gidenlere şimdiden afiyet olsun. Diğer New York’ta nerede ne yenir yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

ippudo-ramen-restaurant-new-york-usa

Ippudo New York
65 4th Ave, New York, NY 10003
Tel: (212) 388-0088
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir