Gurme Haber

Dünyanın En Yaşlı Burgeri

2009 yılında İzlanda’da bulunan McDonald’s şubeleri, ekonomik krizden sonra bu ülkede bulunan üç şubesini de kapatmak zorunda kalmıştı.

İzlanda’da McDonald’s’ın kapanacağı haberini alan 28 yaşındaki Hjortur Smarson ülkedeki son restoranının kapanacağı gün, son çizburger ve patates kızartmasını satın aldı.

Hjortur Smarson, daha sonra satın aldığı yemeğini hiç dokunmadan İzlanda Ulusal Müzesine bağışladı ve orada bu menü tam 3 yıl boyunca sergilendi. İlk 3 yıl boyunca Müze’de bir poşet içinde saklanan burger, herhangi bir değişikliğe uğramadı ve bu haliyle bile görenleri hayrete düşürdü. (Mumyalanmış gibi)

Daha sonra medeni bir İzlanda vatandaşının, müzenin yemekleri sergilemek için uygun bir yer olmadığı yolunda şikayette bulunulmasıyla yemek sahibine yani Hjortur Smarson‘a geri iade edildi. Fakat Smarason geri iade edilen yemeğinin patates kızartmalarında eksiklik olduğunu farkedince, müze ziyaretçilerin patateslerden yediğini kabul etti.

2012 yılında müzeden burgerini geri alan Smarason, başkent Reykjavik‘de kendisine ait olan otelin barında burgerini yeniden sergilemeye başladı.

İşin ilginç tarafı tam 6 yıldır hala burgerde bir değişiklik olmadı!

2 thoughts on “Dünyanın En Yaşlı Burgeri

  • Gerçekten enteresan bir durum. Hayır burgerı saklamasını anladım da onca zaman bozulmamasıda çok enteresan.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir