FloransaLatte

Duomo’nun Dibinde Nerede Kahve İçilir? Cafe De La Paix, Floransa, İtalya

Efendiler. Madem ki Floransa’ya gittiniz. Öyleyse heybetli Duomo‘yu da gördünüz. Yani Floransa’ya gidince korkmayın demek istiyoruz. Nitekim bütün yollar Duomo’ya çıkıyor. Adam zamanında öyle bir katedral yapmış ki uzaydan bakınca dahi görünüyor. Yalnız bir değişik görünüyor. Yani haç şeklinde görünüyor. (Bkz. Kuşbakışı Duomo) Ancak o mesafeden bakınca Duomo’nun hemen batı cephesinde kalan esintili alandaki kahve içeceğiniz cafe görünmüyor. İşte o yüzden Cafe De la Paix‘i size biz anlatacağız.

Şimdi efendim, her turist gibi Duomo’nun çevresini tavaf ettiniz ya hani. Sonra bir de çevresindeki dükkanları idrak etmek için tavaf ettiniz ya hani. Ondan sonra da yine hayretler içerisinde Duomo’nun üzerindeki desenleri izlemek için ağzınız açık şekilde bir kez daha tavaf ettiniz ya hani. Hah, işte o oldu size toplamda 3 km. Yani artık yoruldunuz. Bir de Duomo’ya doğru yürürken yoruldunuz zaten. Ayaklarınız beyninize sinyalizasyonu çoğalttı.

Şimdi orada artık imdadınıza ne azizler yetişecek ne de Leonardo da Vinci, ne de Pope. Lakin nefis aromalı bir kahve yetişecek. Çekinmeden sakin görünen Cafe De La Paix‘e çömün. Sizin çömmenizin aksine, birçok abinin ayakta shot espresso içip bekleme yapmadan gittiğini göreceksiniz. “Neden bu abiler bizim gibi oturmuyor yahu?” diyeceksinizdir elbet. Merak etmeyin aranızda fark var. Onlar sizden daha az para veriyorlar. Onlar yerli. Kahveyi ayaküstü içip işlerine koyuluyorlar. Sizin gibi Duomo’yu özümseyemeyecek kadar meşguller. Daha fazla para vermem derseniz siz de kahvenizi ayaküstü için ve Duomo’yu tavafa devam edin. Ya da bir planınız yoksa bizim size daha önce bahsettiğimiz yerleri rotanıza alın.

Ama biz size oturmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece tam bir Harbiyiyorum deneyimi kazanmış olacaksınız. Halet-i Ruhiye’nize göre kendinize Cafe Latte, Espresso ya da Capuccino söyleyin. Yanına da bir shot Jagermeister  ya da keyfinize göre bir likör soğuk havalarda içinizi ısıtacaktır. Şöyle 10-15 dakika dinlenin. Duomo’nun eteklerinde tefekkürlere ve hayallere dalın. Kahvenin kokusunu iyice içinize çekin ve alt beyninizin en iyi kahvenin İtalya’da yapıldığını size fısıldamasına izin verin.

Sonra da bir düşünün bakalım. Bu kahvehanenin ismi neden “Cafe De La Paix“? Adam İtalya’nın göbeğinde resmen Fransızca isimli cafe açmış. Cafe De La Paix, 1860 yıllarda açılmış Fransa’nın meşhur cafelerinden biri. Ancak asıl nedenini de açıklamayalım hadi. Merak ediyorsanız gittiğinizde size araştıracak bir şeyler kalsın.

Siz şimdilik Floransa’nın tadını çıkarmaya devam edin. Bir kuple kahve için. Bizden de Davud’a selam edin!

Not: İlgilenenler için şarap kavı da fena değil.

cafe-de-la-paix-floransa-italya-02

Cafe De La Paix
Piazza del Duomo, 50122 Florence, Italy
Tel:055 2396394

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Duomo’nun Dibinde Nerede Kahve İçilir? Cafe De La Paix, Floransa, İtalya

  • aykut

    gıtmıstım lezzetlı kahvelerı var turkıyedede olmasını ısterdım

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir