Genel Yemekler

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Misk Kedisi Dışkısından

Yeryüzündeki en pahalı ve en lezzetli kahvenin bir hayvanın kakasından çıktığını düşünmek oldukça absürd gelebilir ama maalesef gerçek tam anlamıyla böyle. Kopi Iuwak isimli kahve, günümüzde dünyanın en pahalı kahvesi. Vahşi kırmızı kahve çekirdeklerinin “Gelincik” benzeri bir hayvan olan “Asya Misk Kedisi” nin sindirim sisteminden geçtikten sonra kıymetlenmesi gerçekten enteresan bir süreç.

Endonezya ve Filipinler’de yetişen kahve çekirdeklerinin meyvelerini çok seven ve bunları hazmetmeyi başarabilen ancak çekirdeklerini hazmedemeyip olduğu gibi çıkaran bu hayvanlar, böylesine muhteşem kahvenin oluşumunda en büyük paya sahip.

Misk kedilerinden bu dışkılar toplanıyor, daha sonra yıkanıp temizleniyor. Ardından güneşte kurutuluyor ve en sonunda kavruluyor. Bu sayede son derece aromatik tatlara sahip bir kahve ortaya çıkıyor. Bir Misk Kedisi’nin sindirim sisteminde 1,5 gün geçiren kahve çekirdekleri dışarı çıktıklarında eşsiz bir armoya sahip oluyor. Kahveyi içenler bu kahvenin gerçekten inanılmaz lezzetli olduğunu ve karamel, çikolata tatları içerdiğine yemin ediyor.

Kopi Iuwak‘ın 450 gramı için $100 – $600 Amerikan Doları bedel biçiliyor.  Japonyada bir fincanı 30 dolardan satılıyor. İddialara göre 2008’den itibaren İngiltere’de Kopi Iuwak satılmaya başlanmış ve bir fincana 99 dolar fiyat biçiliyor.

Jack Nicholson’un “As Good As It Gets” filminde ve Rob Rainer’in “The Bucket List“inde bahsi geçen kahve için Filipinliler “Kape Alamid” ismini vermişler.

Ülkemizde henüz bildiğimiz kadarıyla Kopi Iuwak yok ama bu lezzeti tadan varsa lütfen aşağıya yorum bırakarak görüşleriyle bu yazıya katkıda bulunsun.

Aşağıda kahvenin hazırlanış sürecini gösteren galerimizi bulabilirsiniz! İyi seyirler…

Picture 1 of 11Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

5 thoughts on “Dünyanın En Pahalı Kahvesi Misk Kedisi Dışkısından

 • hayriye karataş

  bir yat turunda oldukça pahalı da olsa denediğim ama beğenmediğim kahve. yozgat’ta bir bağevinde içtiğim kahve şimdiye kadarki en iyisiydi.

  Yanıtla
 • murat

  konular ve yazılar çok güzel ama tek bir resim için her seferinde sonraki yazısını tıklamak çok sıkıcı ve kullanıcı dostu bir uygulama değil.

  Yanıtla
 • Cem Demircioglu

  Merhaba, Ben bu kahveyi Endenozya, Bali’de denemiştim. Fincanı $5 gibi bir para verdim. Bizim Türk kahvesi gibi küçük fincanlarda servis ediliyor. Tadı aromatik ama çokta özel değil. Ayni kahve / cay bahçesinde farklı kahvelerde vardı. Onlar daha çok hoşuma gitmişti.

  Yanıtla
 • Esra Yılmaz

  Bu zavalli kediler kafeslere kapatilmis durumda ve artik kahveden baska hic bir sey yedirilmiyor onlara zaten bedenleri de çok dayanmiyor icmedim ve asla da icmeyecegim

  Yanıtla
 • Burak celik

  Bali seyahatimde 200gr 20usd vermistim. İçimi turk kahvesine benziyor ama aromasi farkli. Matah bir şey değil.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir