ElazığKöfteNE YİYELİMNEREDE YİYELİM

Elazığ’da En İyi Salçalı Köfte Ekmek Nerede Yenir? Amcanın Yeri, Elazığ

Elazığ’daki İlk Salçalı Ekmek Köftecisi: Amcanın Yeri

Salçalı köfte denen olayı aslında fırında patatesli İzmir köfte şeklinde biliriz. İtalyan kardeşlerimiz köftelerini domates sosu (yani bizde karşılığı daha çok salça) ile yaparlar. Ayrıca Susurluk’ta tost üzerine salça sürme gibi durumlar ile de karşılaştığımız doğrudur. Peki Elazığ’da salçayı nerede kullanıyorlar biliyor musunuz? Köfte ekmekte…

Evet. Yanlış duymadınız. Elazığlılar köfte ekmeğe öyle bir salça sürmüşler ve bu akım o kadar tutmuş ki şehrin merkezinde “Köfteciler Sokağı” diye bir sokak bile oluşmuş. Hepsi de ne satıyor dersiniz? Salçalı köfte ekmek… 

Şimdi “Köfte ekmeğe de salça olur mu hiç canım?” diyenleriniz olabilir, lakin bir yerde bir olay bunca talep görüp de yeni bir sektör oluşturacak şekilde yayılıyor ise anlayın ki orada bir genel teamül oluşmuştur. Yani o “Olmazcılık” sizin hüsnü kuruntunuz ve egosal bağnazlığınız aslında. Biz kendi gözlerimizle bizzat yerinde gördük. Bir koca sokak boyunca herkes salçalı köfte ekmeği iştahla yiyor ve belli ki bu iş kitlesel anlamda seviliyor. Gelelim bu işin Elazığ’daki başlangıcı ve yazımızın konusu olan Amca’nın Yerine… 

Dükkanın dış cephesine bakan yerde bir düz ızgara üstünde (plate) maşrapalar içerisinde salça sosları böyle kıpkırmızı size bakıyor, hepsi de özel baharatlarla baharatlanmış, sulandırılmış özel tarif salçalar… Hepsi de bir köfte ekmeğin hem içerisine hem de dışarısına sürülmek için demlenen soslar bunlar.

Aynı ızgara (plate) üzerinde en az 10.000 saat köfte ekmek pişirmiş hünerli abiler incecik köfteleri bu ızgaraya diziyor ve inanır mısınız kuyruk yağı eşliğinde bu köfteleri pişirmeye başlıyor. Köfteler ince ya, beli ki bir dakika sonra hazırlar hani. Yağ akıyor, köfte pişiyor, köfte cızırdıyor, yağ akıyor… Böyle enteresan bir döngü. İzlerken büyüleniyorsunuz. Büyülenirken izlemeye devam ediyorsunuz. Sonra Elazığ’da hemen hemen her yemekte kuyruk yağı kullanıldığını bir kez daha idrak ediyorsunuz. Bu da yediğiniz köfte ekmek için tam olarak ekstra bir lezzet unsuru. 

Elazığ Usulü Köfte Ekmek

Yine aynı ızgaranın (plate) kenarında da işte o bahsettiğim salça maşrapaları var. Plate’in üzerinde durmalarındaki amaç o salçaları da sıcak tutmak. Elazığlı vatandaşın damak zevkini “soğuk salça” ile bozmamak. İnsanlara tam bir Elazığ usulü köfte ekmek deneyimi sunabilmek. (İşte sadece bu ince detay bile, gurmelik değil de nedir?)

Peki bu salça nereye sürülüyor? Öncelikle ekmeğin içerisine, üstelik tıpkı kerhane ışığında (kırmızı ışık) büfe sosislilerinde sandviç ekmeğine sürüldüğü gibi. Ama yo; bu salça sosunu öyle bulaşık suyu gibi düşünmeyin! Yoğun biçimdeki özel baharatlarla harmanlanmış salça sosunun Elazığlı amicolar hakkını veriyor. Sonra yine bu salçayı eğer isterseniz tost makinesine basılmış köfte eğmeğinizin üzerine de sürüyorlar. (Öyle ki dilerseniz yanınızda götürdüğünüz boş ekmeğe bile salça ekmek sürdürebilirsiniz. Not: Biz denemedik. )

Hatta eğer faziletinin farkındaysanız salçayı ızgaraya (plate) döküp ekmeğin üstüne hafif yanık da sürebiliyorlar. Bunun için Amca’nın Yerindeki amicolara “Salçası yanık olsun!” demeniz kafi. 

İşte hikaye bu kadar. 

Salça soslu köfte ekmek olayının Elazığ’da başlangıç yeri burası (Amcanın Yeri) ve günümüzde o sokakta hangi köfteciye gitseniz size salçalı köfte ekmek sunabiliyor. Ayrıca eğer isterseniz 1980 yılından bu yana hizmet veren Amcanın Yeri’nde bir de ekmek arası biftekleri var. Aynı salça sürme adetini bu biftek ekmekte de uygulatabiliyorsunuz. Elazığ usulü Philly Cheese Steak gibi bir düşünebilirsiniz onu da. 

Elazığlılar Philly Cheese’dekinin aksine salçayı peynir yerine sos olarak kullanıyorlar…

Salçalı Köfte Ekmek; Elazığ’ın sokak kültürü ile buluşmuş en orijinal lezzetlerinden biri…

Yemesi de, hazırlanışını izlemesi de oldukça keyifli. 

Söyleyeceklerimiz bu kadar.

Gakkolar diyarına selam, salçalı köfte ekmek yemeye devam!

Amcanın Yeri
İzzet Paşa Mah. Gazi Cad. Horasan Sk.(Köfteciler Sok.) 23000 Merkez, Elâzığ Merkez/Elazığ
Tel: +90424 2125613

*En yeni lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Youtube kanalını takip etmeyi unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir