Genel Yemekler

Empanada Nedir?

Empanada Nedir?

Empanada, esasen bizdeki Çiğ Börek ve Poğaça ile yakınlık gösteren, İtalyanların Panzerotti’sine benzeyen özellikle Güney Amerika’daki ülkelerde benzer ve farklı isimlerle yapılıp çoğunlukla kızartılarak sunulan bir börek çeşididir. Empanada ismi İspanyolca kökenlidir. Aynı börek çeşidine Portekizliler Pastel, Haitililer Pate derler.

Empanada’nın kelime kökeni Galiçya etimolojisinden gelmektedir. “Empanar” bu durumda dürüm yapma sarma anlamına gelir. Çoğulu “Empanadas” olarak çağrılır.

Empanada’nın birçok çeşidi mevcuttur. En yaygın olarak bilineni ve en favori olanı Arjantin usulü içerisinde dana eti olandır. Buna “Empanada de Carne” denir. İçerisine tavuk eti doldurulmuş olanı ise “Empanada de Pollo” diye çağrılır. Ayrıca içerisine ton balığı, ıspanak, domuz jambon v.b. dolgular da uygulanır. Böylece Empanada çeşitlendirilmiş olur.

Bolivya’da Empanada’ya Salteña denir; bu ismin Arjantin’deki Salta şehrinden geldiği düşünülmektedir.

Arjantin’deki Empanada’lar genellikle yarım ay şeklinde yapılır ve ortalama dikey uzunluğu 10 cm’dir. (Daha çok Çibörek mantığı) İspanya’da ise tüm tepsiyi kaplayacak şekilde hazırlanır.  (Normal kare kesilmiş börek mantığı) Tarih kitaplarında M.S. 10.yy’a kadar Empanada izine rastlanmaktadır.

Tıpkı ÇiBörek gibi Empanada’da yedikçe yedirten bir çok lezzetli bir yemek olduğu için çoğul “Empanadas” olarak sipariş edilir. (Çünkü asla bir tane yetmez) Arjantin versiyonunda lezzet artıran -dolayısıyla sipariş sayısını da artıran- gastronomik öğeler daha baskındır. İçerisinde kıyma, soğan ve limon suyu olur. Hamuruna da tavuk suyu katılır.

Empanada, İspanya, Orta Amerika (Meksika), Filipinler ve başta Şili, Arjantin, Paraguay, Uruguay, Peru, Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Venezuela olmak üzere Güney Amerika’da asırlardır yaygın olarak tüketilen bir börektir.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir