Genel Yemekler

En İyi Pizza Hangi Peynirle Yapılır?

Ciddi Bir Soru, Bilimsel Bir Cevap!

Eveeet! İşte aklımızı kurcalayıp duran, her pizza yediğimizde tekrar depreşen, bünyemizdeki hissiyatın tam anlamıyla yerleşememesine neden olan soruya yanıt bulunmuş!

Bizim İsviçreli bilim adamlarından neyimiz eksik canım!” hissine kapılan Yeni Zelanda’nın Auckland Üniversitesi’nden bilimadamları, bünyelerinde oluşan “En lezzetli pizza hangi peynirle olur acaba?” sorusuna bilimsel yanıt aramış.

Araştırma kapsamında Bir Çinli, Bir Türk, İki Yeni Zelandalı ve Bir İngiliz bilim adamı (fıkra gibi oldu ama değil) oturmuşlar, mozzarella, çedar, edam, colby, emmental, gravyer ve provolone olmak üzere 7 farklı peynir türünden pizzalar yapıp her birini yemişler. Kişi başı neredeyse 1,5 pizza yiyen ve aralarında Yeni Zelanda’da bulunan Türk Bilimadamı Murat O. Balaban’ın da olduğu bilim insanları; peynirleri esneklik, yağlarını bırakma, erime sıcaklığı gibi ölçütleri göz önüne alarak ayrıntılı şekilde değerlendirmiş.

Sonuç Şaşırtıyor mu? Hayır. Kazanan Tabii ki Mozarella!

Mozzarella’ya kıyasla diğer tüm peynirlerin esnekliğinin daha az olduğu, pizzanın pişirilirken çedar, edam ve colby peynirinin pizzanın üzerinde kolayca kabarmadığını, Mozzarella peyniri dışındaki peynirlerin en lezzetli pizza için fazla yağlı olduğunu bulmuşlar. İtalyanlar’da “Şerrefffsizim ben bunu biliyordum!” hissini uyandırması muhtemel bir karara vararak, Mozzarella’nın pizza için en uygun peynir olduğununa kanaat getirmişler. Bir de, “gurme bir pizza”nın mozzarella peynirinin isteğe göre diğer peynirlerden biri ile karıştırılarak elde edilebileceği sonucuna vararak “Viva due formaggi!” demişler!

Varılan sonuç yaygın olarak bilinen bir şey olsa da bilim adamlarımızın karnı doymuştur ve tekrar kanıtlandığı üzere, bilim her zaman faydalıdır! :)

Pizzaların Piştikten Sonraki Halleri
Pizzaların Piştikten Sonraki Halleri

Dipnot:
Bu çalışma Xixiu Ma, Murat O. Balaban, Lu Zhang, Emma A.C. Emmanuelsson-Patterson, Bryony James tarafından yapılmış ve Journal of Food Science adlı yayında, “Quantification of Pizza Baking Properties of Different Cheeses, and Their Correlation with Cheese Functionality” başlığı altında yayımlanmış.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

4 thoughts on “En İyi Pizza Hangi Peynirle Yapılır?

 • Lezzet Canavarı

  Viva Mozzarella di Pizza! :)

  Yanıtla
 • murat

  araştırmaya bir katkıda benden gelsin: iyi bir dil peyniri hepsinden iyidir, rendelenmiş olarak kullanılacaksa eğer parmesan yerine de karadenizlilerin kurut dediği peynir parmesandan daha iyi bir tat vermektedir:)

  Yanıtla
 • tülay

  yüzlerce defa denedim mozarella ve cheddar karışımı en iyi sonucu veriyor..sadece cheddar çok yağlı,sadece mozarella yanık gibi çıktığından ikisinin karışımı en iyi sonucu veriyor.

  Yanıtla
 • Hakan Kutluk

  Hiçbir zaman mozzarella yı başka peynire değişmem. Pizzayı da genelde margarita olarak severim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir