Balaban KebabıEskişehir

Eskişehir’de Ütülü Balaban Kebap Nerede Yenir? Fahrettin Usta, Eskişehir

Eskişehir’de Kırım Tatarlarının en sevimli tatarişkosu kimdir diye soracak olursanız; net cevabımız Fahrettin Usta’dır. Onun da alameti farikası Ütülü Balaban Kebabı’dır. Yeri mobilyacıların yoğunlaştığı Ziyapaşa Caddesi’nde.

Şimdi biliyorsunuz ki Eskişehir bir Balaban Kebap cenneti. Aslında bu renkli kebaba bir nevi köfte de diyebiliriz ama üzerine yapılan modifikasyonlarla beraber bambaşka bir yemeğe dönüşüyor. Bu sebeple de Bursalıların pideli köftesinden ayrışıyor.

Ütülü Balaban Kebap - Fahrettin Usta

Daha önce Abdüsselam Balaban Kebap Salonu‘nu yazmıştık. Lakin Fahrettin Usta gerek mizacı gerekse sunduğu kebap ile bir başka. Tarihe ve kayıtlara ızgarada pişen köfte ve şiş bonfilenin üzerine bastığı antika ütü (bildiğin kömürlü ütülerden) ile geçmiş biri. Yani mezatçıya versen ütünün açılış fiyatı Fahrettin Usta’nın 50 yıllık mesleki geçmişi ile birlikte 10K’dan başlar. O derece! Yalnız yakından bakan titiz izleyicilerimizin kömürlü ütü eskiliği yüzünden canını sıkabilir. Eh bu durumda Fahrettin usta ne yapsın? Buharlı Tefal mı alsın?

[wdi_feed id=”1″]

Neyse biz olayımıza dönelim. Fahrettin Usta hazırladığı Balaban Kebabı için köfteleri ızgaraya diziyor, bonfileyi şişte yukarıda bahsettiğimiz ütü ile ütüleyerek ızgaralıyor. Küp kestiği ekmekleri bolca et suyunda yıkayıp süzüyor, yoğurt, salça sosu, kızgın tereyağ, domates ve üzerine en son süs olarak kıydığı ince kıyım maydanoz ile birlikte önünüze servis ediyor.

Ama dediğimiz gibi o ütü varya o ütü! İşte onu her nasıl bulmuşsa; Fahrettin Usta’nın alamet-i farikası da o olmuş. Bir gün o ütünün hikayesini detaylı dinlemek lazım aslında. Bize anlatmadı.

Mesela biz de düşündük. Ütü yerine antika Singer dikiş makinesi de kullanabilirdi? Ama olmuyor işte. İşin pirinin hikmetinden sual olunmaz. O ütü basıyorsa vardır bir bildiği deyip geçeceksin. Biz kimiz ki, haşa!

Ne demişler? Eskişehir’e gittiğinde hayat sana balaban kebabı veriyorsa, sen ondan ütülü balaban kebabı iste!

Ellerine sağlık Fahrettin Deviren Usta. Allah sana uzun ömür, çocuklarına da işi devam ettirebilme gücü versin.

Vesselam!

Fahrettin Usta Ütülü Balaban Kebap Salonu
Kurtuluş Mah. Ziyapaşa Cad. Yolveren Sok. No: 46/B (Tabakaneler Mevkii)
Tel: 0222 2202799
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Eskişehir’de Ütülü Balaban Kebap Nerede Yenir? Fahrettin Usta, Eskişehir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir