KatarŞiş Kebap

Doha’da Karışık İran Kebabı Nerede Yenir? The Village Souq Waqif, Katar

Daha önceki ziyaretimizde Doha’nın gastronomik bir cennet olduğunu söylemiştik. Malum bunca zenginliğin olduğu bir ülkede çok zengin bir mutfak kültürü de var. Bu kez panoromik şehir turu rehberimiz Sam’in önerisine uyduk ve Souq Waqif’taki The Village’a gittik. İran, Hint ve Türk mutfağından örnekler sunan restoranda tabii ki Türk yemeklerini denedik. Şaka şaka! Her gün Türk yemeği deniyoruz. Bu kez İran yemeklerini denedik elbette.

Mönüde ilgimizi çeken ana konu da İran kebapları oldu. Baktık tavuğu, kuzusu, bizdeki Adana/Urfa gibi şişe çekme kıyması şeklinde farklı kebap çeşitleri var. “Bunların hepsini deneyemez miyiz?” diye sorduk. Garsonların tamamı ablalardan oluşan The Village Souq Wakif’ta Cem Yılmaz’ın da dediği gibi bu cümlenin İngilizcesi “Little little into the middle.”  Allah’tan anladılar!  Hepsinden bir şiş ortaya karışık gönderdiler. (Bize söz verdiler, mönüye de karışık kebap ekleyecekler. Söz verdiler!)

İran meze çeşitleri

Şimdi daha önce yazdığımız iki salaş Katar restoranına nispeten burası oldukça lüks bir restoran. O yüzden bütçenizi ona göre ayarlayın. İki kişi mezelerle birlikte ortalama 250-300 QAR arası ödeyebilirsiniz. Biz ortaya karışık söylediğimiz kebapların yanına ayrıca Tabule, Humus, Fattuş (Kıtır ekmekli İran salatası), Aash Reshte (kaküleli, kişnişli, beyaz fasülyeli ve mercimekli, bol yeşil renkli kremalı ve oldukça şifalı bir İran çorbası) söyledik. Ayrıca İranlılar ekmeğe Naan der. (Böyle lavaş gibi bir şey. Ama daha güzel.) Ondan da ilave ettirdik. Sonuç: İki kişiye tüm bu söylediklerimiz fazla bile geldi.

[wdi_feed id=”1″]

Humus, Doha’da her yerde gözünüz kapalı yiyebileceğiniz bir meze. Humusun bol olduğu memleketleri seviyoruz. Midemize asla bir kerede giremeyecek yoğunlukta bakliyat, ezilmiş/sürülebilir halde bir seferde girdiği için bizi ziyadesiyle tatmin ediyor. Bunun yanında Katar sıcaklarında terleyerek bolca kaybettiğimiz minareller için yemeklerin yanına minarelli su söyledik.  Tabule de üzerine limon sıkılınca midede enteresan bir rahatlama etkisi yaratan diğer bir Ortadoğu lezzeti. Hepsi rengarenk masanıza servis edilince dayanamayıp fotoğraf çekiyorsunuz tabii.

Neyse efendim, biz mezelerimiz naanlarımızın üzerine sürüp yeterince oyalandıktan sonra nihayet karışık kebaplarımız geldi. Özel soslu tavuk ve koyun eti şiş kebaplar gayet güzeldi. Lakin bizim saplama kıyma kebaplarımıza kıyasla İran kebabı daha yağsız ve daha çok köfte tadında. Bu da bizim damak tadımıza hitap etmedi açıkçası. Ama zaten amacımız da deneyip fikir sahibi olmaktı. Ha, o açlıkla önümüze konan her şeyi harbi yedik o ayrı!

İran mutfağında kebaplara piştikten sonra hem sunumda daha parlak görünsün, hem de lezzetini artırsın diye tereyağ sürülüyor. Kebaplar masamıza elmas gibi parlar halde gelince marifetin tereyağından olduğunu aşağıda çektiğimiz Youtube videosundan sizler de anlayabilirsiniz.

Bu arada kebaplar safranlı İran pilavı ile birlikte servis ediliyor. Yani aslında onca şeyi yedikten sonra sadece kebap yiyip kalksak bile olurmuş diye düşünmeden edemiyorsunuz. Lakin yine de mutluyuz ve de gururluyuz.

Vesselam!

The Village – Souq Waqif
Opposite The Old Parking, Souq Waqif, Doha
Tel: +974 4411 1243
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir